Jump to content

BMW X3 (G01) M40d Sonnenstein-metallic


sskkaa

Recommended Posts

Sunt obsedat, dar nu s nebun 🤣🤣🤣

De auzit se aude f subtil, de la 0 la 10 cam de 2, 3 sa zic asa, trebuie sa te chunui sa auzi dar de auzit se aude 100%...

99% pare a fi de la turbina mica pentru ca se aude doar la ture mai mici, si doar in sarcina...

Vedem ce "zice" baietii...

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

S-a curatat injectorul de adblue, ar fi avut ceva depuneri.

Turbina s-a verificat cu camera, ca n-am avut timp de demontat, dat jos etc, pare in regula, si momentan nu se vad probleme/daune. Au confirmat si eu ca fluiera foarte putin, dar din punctul lor de vedere nu e o problema care sa ma preocupe acum, sau urgent. Am ramas ca mai vedem cum se manifesta zgomotele pe o perioada scurta de timp si vedem atunci ce facem.

Masina functioneaza impecabil, in rest.

image.thumb.jpeg.80867f12f1c3002d2d2732a93a234927.jpeg

image.thumb.jpeg.6747c3ae0903443cb7ac316dd43f63b3.jpeg

Am si un filmulet cu turbina , dar e prea mare si nu stiu cum sa-l incarc.

Edited by sskkaa
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

10.03.2023 - 52.245km - constatare generala la achizite, diagnoza, resoftare si update de soft motor/cutie/infotainment, update de harti, etc - BMW GROUP WEST ORADEA

10.03.2023 - 52.273km - revizie ulei ARAL + filtre - ANDRION SERV

28.03.2023 - achizitie jante+anvelope 20" incl montaj + reglaj directie, unghi fuga, etc - BMW GROUP WEST ORADEA

23.05.2023 - 59.900km - revizie ulei ARAL + filtre - ANDRION SERV

29.05.2023 - 59.920km - schimb placute frana fata + diagnoza ventilator scaun dreapta fata - BMW GROUP WEST ORADEA

28.07.2023 - 68.080km - inlocuit EGR/Recitor pe campanie - gratuit + gresat usi + constatare mecanica pentru pompa de apa/accesorii - BMW GROUP WEST ORADEA

18.08.2023 - 70.741km - revizie ulei BMW + filtre + inlocuire pompa apa + antigel + simering palier fata + schimb ulei cutie transfer - BMW GROUP WEST ORADEA

13.09.2023 - 72.000km - Stage 1 la A TEAM PERFORMANCE

04.12.2023 - 80.250km - revizie ulei BMW + filtre + schimb uleiuri diferentiale fata + spate - BMW GROUP WEST ORADEA

06.03.2024 - 90.324km - revizie ulei ARAL + filtre - ANDRION SERV

25.04.2024 - 98.772km - schimb placute frana spate ( nu cred ca au mai fost schimbate vreodata ), verificat sistem climatizare ( ca tot vine vara ), completare freon ( lipseau cam 150ml dupa 4ani jumate aprox ) si igienizare clima, care a inclus obligat si schimbarea filtrului de aer - BMW GROUP WEST ORADEA

10.05.2024 - 101.546km - revizie ulei BMW + filtre, inlocuire lichid frana ( era "scadent" in August oricum ) si schimb ulei cutie ZF8HP, si ceva conducta de alimentare carburant ( apro 200lei + TVA) - toate astea pentru suma de 5000lei + TVA - BMW GROUP WEST ORADEA

26.06.2024 - 110.186km - revizie ulei BMW + filtre - ANDRION SERV

06.09.2024 - 121.537km - revizie ulei BMW + filtre - BMW GROUP WEST ORADEA - din pacate suruburile pentru sinele din portbagaj aferente rechemarii nu au ajuns, dar m-au asigurat ca nu este o problema in acest sens. Oricum nu eram stresat. Am mai solicitat o constatarea mecanica generala la masina. M-au asigurat ca totul este ok, inclusiv turbina mica, ca nu este nicio problema si totul functioneaza in parametrii. La urmatoarea vizita ar trebui schimbate ceva protectii amortizoare ( parca pe fata au zis... ) si 2 bucsi... astept oferta. Discurile sunt cam uzate, iar la urmatorul schimb de placute se vor inlocui si astea. Nu mai apar schimbate deci vreo 130-140k km au tinut f bine... total nota de plata - 2051 lei cu tva ( daca nu era constatarea totalul pentru revizie ( ulei + toate filtrele ) era vreo 1720lei... wow! )

Link to comment
Share on other sites

@valim da f ieftin a fost, nu ma asteptam 🤣 nu m am uitat decat la.total dar cred ca au dat ceva discount mai serios tura asta 😁🤘

@Myx nu prea ma inteleg, se vede utilizarea, maine plec in concediu cu avionul si las masina la firma sa vina ceva baiat sa i faca un detailing... sper sa se vada diferenta... imediat are 5 ani si n a fost curatata niciodata... nu e jale dar se vede ca zona folosita de sofer e clar mai murdara... ma gandesc cu groaza cum ar fi fost cu pielea aia alba 🤣🤣🤣

Link to comment
Share on other sites

am avut eu la 6 nu mai reuseam sa o curat o vopseam la aerograf la 4-6 luni de asta eram curios cum e la tine , cu stupoare aflasem ca tetierele la 6 erau din alt material si nici macar piele , se crapasera cand stateau curbate , am reusit sa le refac tot la aerograf dar penibil oricum 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.