Jump to content

BMW X3 (G01) M40d Sonnenstein-metallic


sskkaa

Recommended Posts

1 hour ago, edit said:

dupa cum zicem, la 150.000 sau 10 ani, prima atinsa, o masina trebuie maritata musai.

dupa aceste limite, isi propune sa te lase in drum, cauta platforma, cauta sa te frustreze cu erori. evident, se poate intampla ocazional si inainte, insa e mai probabil dupa limitele enuntate.

la 10 ani, chiar daca masina are 100.000km, totul este imbatranit pe ea, cu potential de a ceda neanuntat.

de asta, 150k sau 10 ani este limita superioara dpmdv

Cunosc pe cineva aici in Buc care aduce multe G30, G05 etc cu B57, 3.0, 4.0 toate peste 500k km, le serviseaza si le “ajusteaza” putin si apoi le vinde… n-au nici pe dracu’ motoarele… le schimba garnitura capac culbutori la majoritatea si le-am vazut desfacute… distributia e ok, nu au pilitura, uzura etc. Si nu stiu cat de bine si des au fost servisate. Si eu cred ca tin fara probleme 250-300k

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/2/2024 at 5:06 PM, bimmer90f30 said:

Iar in bord a draqu' mesaj nu reusesti sa scapi de mesaj pe oricate butoane ai apasa. Alta chestie nesimtita...

Exista setare sa se dezactiveze mesajul din bord: CC_MELDUNG_0299 to nicht_aktiv. Detalii aici: https://g30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1739664&page=2

Testat de mine și funcționează perfect…

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Daca tot produce motorina la fiecare km rulat, am zis sa o mangai putin la orgoliu si, totodata prin faptul ca atunci cand ( mergeam prin Germania pe autostrazi fara limita de viteza!!! ) acul depasea 260kmh, ramanea blocat, i-am oferit un bord nou cu 330kmh maxim sa nu se mai simta prost...

image.thumb.jpeg.c297d2a6d871966dd99194c96628746d.jpeg

 

Totodata, a mai aparut o problema. S-a gatat bateria e la cheie si a necesitat inlocuire. CR2032. A tinut cam 1 an jumate.

  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Myx said:

misto bordul , acum trebuie testat 😄

Anul viitor poate... cand punem anvelope noi de vara 🤣 astea s gata de pensionat si in curand trec la cele de iarna care din pacate au doar indice de viteza V ( 240kmh ) 🤣🤷‍♂️😁

28 minutes ago, Mircea-Si said:

Care-i treaba cu ceasurile? Codare ceva?

Da, ceva codare. Nu stiu detalii, vazut, placut, setat ( nu de mine, ci de un baiat de nota 10 de la service )

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, sskkaa said:

Daca tot produce motorina la fiecare km rulat, am zis sa o mangai putin la orgoliu si, totodata prin faptul ca atunci cand ( mergeam prin Germania pe autostrazi fara limita de viteza!!! ) acul depasea 260kmh, ramanea blocat, i-am oferit un bord nou cu 330kmh maxim sa nu se mai simta prost...

image.thumb.jpeg.c297d2a6d871966dd99194c96628746d.jpeg

 

 

misto.

eu nu am mers vreodata cu mai mult de 238kmh in bord si asta a fost cu 520xd-ul.

sunt f suparat pe tema asta.

sunt filmulete pe net cu A6 ca al meu, de 265cp unde oamenii ajung la 266kmh. am trecut si eu vara asta prin Germania si nu am avut curajul sa trec de 220kmh pt ca anvelopele sunt in sezonul 4, atunci aveau peste 45.000km rulati iar 2 dintre ele aveau petice.

cred ca tot prin zona a 238kmh am ajuns maxim cu A6 cand masina era noua. cu grecale la 236kmh.

la A6 afisajul este pana la 300kmh iar la grecale pana la 270kmh

Link to comment
Share on other sites

Dragi pretini si tovarasi, textul de mai sus se vrea un pamflet of cors... si trebuie tratat ca atare.

Prin RO, foarte rar sar de 180, pentru ca tin la carnet, si dupaia la viata mea 😄 

Dar anul viitor, cu anvelope noi de vara, odata tot testez un top speed, daca voi prinde conditiile adecvate.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, sskkaa said:

Da, ceva codare. Nu stiu detalii, vazut, placut, setat ( nu de mine, ci de un baiat de nota 10 de la service )

Eu stiu ca pot face asta foarte simplu din bimmercode fara prea multe dureri de cap. 🙂 

12 hours ago, valim said:

Doamne fereste de asa viteze, luati avionul daca va grabiti asa tare, veti fi mult mai in siguranta.

Sa fim seriosi totusi. 🙂 

10 hours ago, Mircea-Si said:

@valim totul e in scop stintiific.

Cum altfel? 😄 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   1 member

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.