Jump to content

chiptuning


Allex18

Recommended Posts

a mea E90 318i are 129cai/180 nm cica as castiga 140cai/200nm se merita sa pierd garantia la masina [1 an si 4 luni mai are ] pt 11 cai? se simte diferenta?? altceva ce i-as putea face sa montez un turbo ??? sau nuj da-ti-mi si voi idei ca sunteti mai in varsta :)

 

 

si as fi interesat daca si-a facut cineva pe motor aspirat chip .:blink: sa imi impartaseasca si mie daca se simte etc etc

Edited by Allex18
Link to comment
Share on other sites

11 cai in mod sigur nu se simt deci chiar nu merita...

Turbo e cu totul altceva insa motorul tau de 1.8 nu prea merita supraalimentat fiind prea mic, un 2500 ar fi fost ideal. In al doilea rand investitia pt a supraalimenta masina ta ar fi cam de 4000 de euro, bani care se duc in adimisie si evacuare schimbata, turbo si intercooler, etc..

Insa nu cred ca ai vrea asa ceva din moment ce ai luat un motor asa mic probabil pt consum. Daca vrei insa ceva turbo, ia-ti un 335i si mai bine de atata nu se poate :blink:

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

ciupanezu :blink:)))) mereu trebe sa ataci nu mi am luat masina pt consum imi luam diesel :))))) pur si simplu nu m am gandit la motor m-au interesat mai mult optiunile cand am luat-o ......pe viitor o sa imi schimb prioritatile :) asta peste 3 ani cand termin leasingu ca acum daca o dau pierd cam 8 mii........si nu se merita mai ales ca scade euro :) scade si rata :)
Link to comment
Share on other sites

Pai si tu cauti 2 solutii aflate la poli opusi....chiptuning - o solutie de amatori sau novici si supraalimentarea - solutia cea mai buna pt marirea extrema a puterii unui motor...

Ti-am raspuns pe masura intrebarii...tu sigur nu esti omul care sa-si supraalimenteze masina pt ca daca erai studiai de mult problema...

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Alex are dreptate ciupanezu,chiar nu are rost sa iti pui chip pt k ai o masina destul de rapida,nu prea cred k ai ce face cu mai multi cai mai ales k locuiesti in bucuresti.Garantia nu trebuie sa o pierzi pt niste amarati de 10-11 cai,nu merita absolut deloc.Sfatul meu stai cu 318 stock si pe viitor te poti gandi la un motor mai tare(V6:))
Link to comment
Share on other sites

11 cai in mod sigur nu se simt deci chiar nu merita...

Turbo e cu totul altceva insa motorul tau de 1.8 nu prea merita supraalimentat fiind prea mic, un 2500 ar fi fost ideal. In al doilea rand investitia pt a supraalimenta masina ta ar fi cam de 4000 de euro, bani care se duc in adimisie si evacuare schimbata, turbo si intercooler, etc..

Insa nu cred ca ai vrea asa ceva din moment ce ai luat un motor asa mic probabil pt consum. Daca vrei insa ceva turbo, ia-ti un 335i si mai bine de atata nu se poate :)

262546[/snapback]

 

 

din cate stiu eu .. turbo nu este acelasi lucru cu supraalimentarea. turbo se pune pe evacuare.. si suge gazele :).

corectati-ma daca gresesc :blink:

Link to comment
Share on other sites

a mea E90 318i are 129cai/180 nm cica as castiga 140cai/200nm se merita sa pierd garantia la masina [1 an si 4 luni mai are ] pt  11 cai? se simte diferenta?? altceva ce i-as putea face sa montez un turbo ??? sau nuj da-ti-mi si voi idei ca sunteti mai in varsta :)

si as fi interesat daca si-a facut cineva pe motor aspirat chip .:blink: sa imi impartaseasca si mie daca se simte etc etc

262544[/snapback]

 

 

in mod sigur si cert nu se merita 11 cai in plus. adica daca pui in balanta cheltuieli si faptul ca o sa pierzi garantia.stai cu ea asa .. ca e buna asa cum e.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.