Jump to content

Noul BMW Seria 5 - G60


edit

Recommended Posts

Am făcut astăzi test drive cu i5 m60, ce pot să spun este ca îmi place modelul ăsta electric, dacă ar fi să citez un roman autentic “trage de rupe”.

Si modelul asta arata mai bine in realitate decat in video-urile de pe net, pe YouTube, unde pare mult mai urat, in realitate e okish. 
 

IMG_6752.jpeg
 

O sa astept sa vad cum se comportă și 550e. 

Edited by Alex3245
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dada, sa mai adaug niste detalii:

Era modelul m60, bateria imi arata 310 km, temperatura exterioara era de 7 grade și mașina era încărcată la 93%. Pe modul eco s-a dus la 350 km. Dacă range-ul ar fi fost de 500 de km, eu chiar mă gândeam serios să-l cumpăr. 

Edited by Alex3245
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Alex3245 said:

Dacă range-ul ar fi fost de 500 de km, eu chiar mă gândeam serios să-l cumpăr.

O sa vezi 500km, daca mergi ca melcul si accelerezi ca bunica lui. Masinile de genul asta pentru mine nu prea fac sens. O masina construita de drum lung, dar care e potrivita doar pentru oras.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, WIN60 said:

Tesla cred ca a fost cumpărată de mulți din cauza sentimentului de accelerare, la momentul acela nu era niciuna pe măsură și nici acum nu este, mă refer una de serie, nu avioane. 

Si tesla au mai multe modele, sunt multe BMW-uri peste multe tesla. Nu toate sunt performance si plaid.

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Romulus said:

O sa vezi 500km, daca mergi ca melcul si accelerezi ca bunica lui. Masinile de genul asta pentru mine nu prea fac sens. O masina construita de drum lung, dar care e potrivita doar pentru oras.

Mă refer 500 km la tipul acela de condus, mă aștept ca in 2-3 ani acolo sa fim. Dacă bateria celor de la One e ce trebuie. 

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

ca tot o sa fiu in piata la toamna pt masina noua, uitati pt exemplificare cat cantaresc C si E cu acelasi powertrain.

Leergewicht inseamna gross weight adica: 

Greutatea proprie este greutatea vehiculului, inclusiv rezervorul plin de combustibil și toate echipamentele standard. Nu include greutatea pasagerilor, a bagajelor sau a echipamentelor opționale. Greutatea proprie este considerată greutatea cea mai apropiată de greutatea reală a vehiculului.

practic, cu tot cu optionale un E220d 4matic testat avea 1975kg, deci un E300 4matic pe benzina cum vreau eu va avea 1950kg. de unde atata greutate, nu stiu.

A6-le meu, echivalentul lui E300, l-am urcat pe cantar in portul Constanta si are 1780kg, optionale de 19k euro. Doar rotile de la standardul de 225/55R18 la 255/40R20 aduc 30kg in plus fata de standard.

AUTO ZEITUNG 25/2023 Mercedes
C 220 d 4Matic
Mercedes
E 220 d 4Matic
Technik
Zylinder/Ventile pro Zylin. 4/4; Turbodiesel, Mild-Hybrid (48 V) 4/4; Turbodiesel, Mild-Hybrid (48 V)
Hubraum 1993 cm3 1993 cm3
Leistung 145 + 17 kW/197 + 23 PS
bei 3600 /min
145 + 17 kW/197 + 23 PS
bei 3600 /min
Max. Drehmoment 440 Nm bei 1800–2800 /min 440 Nm bei 1800–2800 /min
Getriebe/Antrieb 9-Stufen-Automatik; Allrad 9-Stufen-Automatik; Allrad
Messwerte
Leergewicht (Werk/Test) 1735/1860 kg 1900/1975 kg
Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt valori absolute, variază în funcție de capacitatea cilindrică, tehnologie, generații, etc. Strict la nivelul propulsorului, diferența de greutate dintre diesel și benzină este pe la 20-30%.

7 hours ago, edit said:

A6-le meu, echivalentul lui E300, l-am urcat pe cantar in portul Constanta si are 1780kg

De curiozitate, care era greutatea declarată în carte/talon/certificat?

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

La motoare de 3 litri sunt 50-100kg.

La 2 litri 25-50kg

@PzKpfW,

1780kg este masa omologata.

In talon apare si un inscris precum xa ar fi masa maxima reala 1868kg (doar nu ma iau cu ce scriu aia in pipera pe hartii) Oricum, te stergi la cur cu ce scrie. Cantarul e solutia.

 

Edited by edit
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

m-am uitat acum pe fisa tehnica. G60 vine cu rezervor de 60 de litri.

masina e mai lunga cu 120mm fata de generatia anterioara, e mai inalta cu 35mm, iar portbagajul e mai mic, la fel fiind si rezervorul.

ca tot se discuta pe un alt topic, pai ce te faci daca ai 40i si consuma 15%!?

ma duc acum la automobile bavaria in militari sa vad un G60 si sa ma rad, ca e pranz deja si nu m-am amuzat cu nimic inca.

 

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, edit said:

m-am uitat acum pe fisa tehnica. G60 vine cu rezervor de 60 de litri.

masina e mai lunga cu 120mm fata de generatia anterioara, e mai inalta cu 35mm, iar portbagajul e mai mic, la fel fiind si rezervorul.

ca tot se discuta pe un alt topic, pai ce te faci daca ai 40i si consuma 15%!?

ma duc acum la automobile bavaria in militari sa vad un G60 si sa ma rad, ca e pranz deja si nu m-am amuzat cu nimic inca.

Care este concluzia ta?

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Viper05 said:

audi e mai bun si isi cumpara mercedes

:)))))

eu sunt in piata sa imi comanda o masina la toamna si nu am ce. e mai complicat de explicat si oricum nu intereseaza pe nimeni 🙂 

 

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, sskkaa said:

Range de electrica 😄 

Nu range e problema la EV-uri. Problema e timpul mare de incarcare comparat cu cel la combustibilii fosili. Daca ai avea orice masina electrica, care se incarca in fix atata timp in cat se incarca masina ta actuala, ti-ar mai pasa de range? Si daca ar fi 300km doar, intri in prima benzinarie, o incarci in 5 minute, 10 minute bei o cafea si pleci. Nu iti pasa cu adevarat range.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, sskkaa said:

Psihic nu sunt pregatit de range-uri de 300km, de aia am luat in ca diesel, ca ma pot bucura de un minim 500-600km chiar si la blana 🤣🤣🤣

Eh, eu cu E64 650i arareori faceam peste 400 km. Nu e ceva nou. Si am avut F10 520d si nu mi-a placut chiar daca aveam range si peste 800km, e doar ceva mai comod, dar nimic care sa trimiti scrisori acasa la parinti si sa te lauzi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.