Jump to content

Noul BMW Seria 5 - G60


edit

Recommended Posts

4 hours ago, Crysis21 said:

Da, pe G60 nu mai exista B&W varianta de top cum era pe G30. Se vede si in pretul optionalului. La G60 costa 6-700 de eur iar la G30 a fost peste 4000.

Lol, daca tot au facut-o sa semene ca o skoda sau ca un seria 2, de ce nu doar o singura optiune de sunet 700 euro...

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Crysis21 said:

 

@RedCap in europa se poate pune cam tot pe modelul de baza. Am reusit sa pun si integral active steering + perne de aer, ce in US nu se poate pe 40i.

Teoretic si in US se pot pune astea. Nu stiu cum poate face dealer-ul sa le adauge comenzii, stiu de unii useri de pe bimmerpost care spun ca dealer-ul le-a adaugat la comanda cele doua optionale.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Ciprian01 said:

Sa ajungi cu 540i sa ai 0-100 in 4 secunde, cand toate M3/M4 au in 3.8 parca mie mi se pare ca e bestialmente.

Dar ce te faci cu interiorul ala care ii cam face pe toti sa strambe din nas? 🙂 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Ciprian01 said:

Nu mai e valabila aia cu 25%, a fost acum 1 sau 2 ani. Si asta da, cu istoric la ei, 2-3 masini. Dar acum, daca ajungi la 20% esti cineva. Maxim 17% zic ei

poate la noi. pentru urmatoarea masina eu am primit aproape 23%. ar fi a 3-a de la aceeasi dealer german. de asta nu ma dau in vant dupa ABG, nu au concurenta.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Crysis21 said:

poate la noi. pentru urmatoarea masina eu am primit aproape 23%. ar fi a 3-a de la aceeasi dealer german. de asta nu ma dau in vant dupa ABG, nu au concurenta.

Pt care?

Care e a 3-a cu 23%, ce model? Masina noua cu 23%, da?

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Ciprian01 said:

Nu mai e valabila aia cu 25%, a fost acum 1 sau 2 ani. Si asta da, cu istoric la ei, 2-3 masini. Dar acum, daca ajungi la 20% esti cineva. Maxim 17% zic ei

Inca se poate dar trebuie si circumstante... nu asa de pe strada, vorba aia 😁

Link to comment
Share on other sites

Depinde de modele, cat sunt de batrane, cat de mult se vand etc.

Eu am primit 23% pe 840i grand coupe acum csteva luni si sigur urcau la minim 25 pt ca e un model vechi pe care nu il mai cumpara nimeni etc.

Probabil nici pe electrice nu merge treaba de arunca discounturi asa

Link to comment
Share on other sites

Cablu de încărcare (Mod 3) pentru încărcare publică. 

Încărcător rapid staţii publice (Mod 2) cu cost 400 euro

Adaptor E+F (CEE 7/7) 10A

 

Intelege careva diferentele? E diferenta de putere si implicit de viteza de incarcare?

Primul cablu e standard iar al doilea e optional si necesita si acel adaptor.

Link to comment
Share on other sites

Uite aici documentatia pentru "mod 2". E un granny charger de fapt, adica pentru incarcat la priza normala. Adaptorul ala e de fapt (ca la calculatoare) firul de la priza EU pana la incarcator. Dar cred ca ar trebui sa fie de 16A, nu de 10. Nu inteleg de ce ar spune ca asta e pentru statii publice.

https://www.bmw.ro/content/dam/bmw/marketRO/common/topics/fascination-bmw/Flexible-Fast-Charger.pdf.asset.1692870998310.pdf

Cablul mod 3 e de fapt cablu de incarcare type 2, pe care il folosesti la statii publice, sau daca iti pui acasa un wallbox.

https://shop.bmw.co.uk/14271/genuine-public-fast-charging-cable-mode-3-22kw-ev-vehicles-61-44-7-827-900/

Avand in vedere ca masina asta ar trebui sa suporte incarcare cu 11 KW, viteza o sa fie mai mare cu cablul type 2.

 

Edit: vad ca granny charger-ul suporta si trifazat, cu un adaptor separat. Asta e bine, daca ai o priza trifazata prin curte nu-ti mai iei wallbox.

Edited by mgi
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, edit said:

Cablu de încărcare (Mod 3) pentru încărcare publică. 

Încărcător rapid staţii publice (Mod 2) cu cost 400 euro

Adaptor E+F (CEE 7/7) 10A

 

Intelege careva diferentele? E diferenta de putere si implicit de viteza de incarcare?

Primul cablu e standard iar al doilea e optional si necesita si acel adaptor.

Cu acel adaptor in loc de 7.4 kwh cat trage, vei avea 11 kw.

Ala mod 3 e sa te mufezi type 2 to type 2 la statiile publice.

Ala de casa, eu scot 16A si 2.7 kw parca pentru incarcare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.