Jump to content

530e plug in, mașina de cumpărat la 120.000 km? ?


M.Vlad

Recommended Posts

Salutare, 

Băieți, vin în fata voastră, umil, ca un începător al grupului, cu o problema care nu-mi da pace de câteva nopți și zile:

sa ma orientez sau nu spre un 530e plug in? 

Exista membrii care au mașina, îmi pot da ceva date referitoare la fiabilitate, mentenanță, baterii? 

Va mulțumesc mult! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, M.Vlad said:

Salutare, 

Băieți, vin în fata voastră, umil, ca un începător al grupului, cu o problema care nu-mi da pace de câteva nopți și zile:

sa ma orientez sau nu spre un 530e plug in? 

Exista membrii care au mașina, îmi pot da ceva date referitoare la fiabilitate, mentenanță, baterii? 

Va mulțumesc mult! 

 

 

(Ai scris unde trebuie, nu iti face probleme prea multe din cauza asta)

Cat despre hibrida, cu, cat mai ieftina la pret cu atat mai bine.

Bateria, ca bateria.. probabil mai tine.. dupa cum probabil va insemna o investitie in alta noua cat se duce asta sa nu ajunga balast total..

120k km nu sunt multi km pentru o masina. Practic o cam iei cand masina a iesit din garantie..

Schimba si tu toate lichidele la motorul termic si masina o sa iti multumeasca. Asa am ajuns eu sa fiu multumit de un BMW model mult mai vechi, doar termic.

Bun venit pe forum!

Uite un topic despre hibride

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

bimmer90f30 , mulțumesc pt info... Chiar foarte utila discuția din topicul indicat de tine. 

Poate e atipic, dar optez pentru mașina respectiva, nu din prisma economisirii de carburant (cu toate ca ma încântă aspectul "verde"), ci pt ca, SH fiind, are toate opțiunile pe care le voiam. 

Așadar, voiam sa ma conving ca mașina poate fi utilizată și de unul ca mine care nu i urmărește neapărat calitățile eco. 

Link to comment
Share on other sites

@Romulus @Beam Wefaci intre 27 si 30km doar pe electric, dar sa mergi cu vitezele legale. Se incarca cam in 4-5 ore bateria de la priza domestica. Eu acum la ea de exemplu am consum 9,7 combinat oras cu extern, adica fac naveta din ilfov pana in centrul Bucurestiului. Dar precizez ca in ultimul timp nu am mai incarcat-o deloc. Tin bateria plina si o folosesc doar cand racesc masina. Inainte da plec de acasa ii dau drumul la racire din aplicatia BMW si in 15 minute cand urc in ea deja e rece in masina. Eu daca as incarca-o zilnic as avea consum de 1-2% pt ca fac zilnic cam 40km. Dar daca tin bateria plina si o folosesc doar pt racirea masinii cam asta e consumul. Eu zic ca 9,7 la o masina de 2 tone prin Bucuresti e mai mult decat decent...

Link to comment
Share on other sites

Stau la bloc si abia ce m-am apucat de constructia unei case. Pana ma mut e mai greu cu incarcatul ca tre sa scot tot timpul firele pe geam, stau la etajul 1. Dar stilul in care se conduce masina este super misto. Confortabila dar totusi cand ii dai talpa rupe. Eu am si stage 1 facut la ea si imi place maxim cum merge. Pe langa faptul ca la birou am parcare cu plata dar eu sunt scutit pt ca am hibrida. Deci sunt mai multe avantaje

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Cristi0809 said:

@Romulus @Beam Wefaci intre 27 si 30km doar pe electric, dar sa mergi cu vitezele legale. Se incarca cam in 4-5 ore bateria de la priza domestica. Eu acum la ea de exemplu am consum 9,7 combinat oras cu extern, adica fac naveta din ilfov pana in centrul Bucurestiului. Dar precizez ca in ultimul timp nu am mai incarcat-o deloc. Tin bateria plina si o folosesc doar cand racesc masina. Inainte da plec de acasa ii dau drumul la racire din aplicatia BMW si in 15 minute cand urc in ea deja e rece in masina. Eu daca as incarca-o zilnic as avea consum de 1-2% pt ca fac zilnic cam 40km. Dar daca tin bateria plina si o folosesc doar pt racirea masinii cam asta e consumul. Eu zic ca 9,7 la o masina de 2 tone prin Bucuresti e mai mult decat decent...

Nu e hibrid. Si face deseori drumuri chinuitoare prin oras, dovada ca media vitezei e 44kmh.

Ieri am avut la intoarcerea de la munca 16.5l/100km desi am mers intre 16.00 si 16.30

received_812269043640275.jpeg

Link to comment
Share on other sites

44 km/h e mult. Eu la mers strict in Bucuresti am pe la 22 km/h, iar diferenta de consum de la 22 la 44 e mare. Acum, pe ultimii 2000 km, am vreo 30 km/h, pentru ca am facut si vreo doua-trei drumuri pana la aeroport..

Link to comment
Share on other sites

mai ies cu ea si din oras, bineinteles. si ca sa vezi ca majoritatea drumurilor pe care le fac sunt pe autostrada

dar media generala a vitezei e mica, mie asa mi se pare, ceea ce implica consum.

ca doar nu am 44kmh doar mergand preponderent in oras. incercam sa zic ca 44kmh e putin tinand cont ca e masina care merge prin oras si pe autostrada. 70% din drumurile mele sunt in Bucuresti sau cu destinatia finala Agigea-Sltina-Comarnic.

restul de 30% sunt alte destinatii

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

O sa consume fix cat un 530i la drum lung. Adica depinde cat de mult o calci, mai ales pe autostrada. La viteze de 130-140 F30-ul meu ia sub 7, dar G30-ul e mult mai greu deci probabil o sa ia peste 7. La viteza mai mica, consumul scade. Nu exista pro si cons, in regimul asta de mers e fix ca un 530i, cu un rezervor mai mic.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Cat de mic e rezervorul, ca la ce drum am in fata si contra cronometru, e si asta un downside?

 

Merita sa caut sa o încarc la hotelurile la care stau? Pentru 27km autonomie presupun ca nu prea, doar pentru accelerari? Nu cred ca merita ca nu planuiesc sa depasesc vitezele legale in nici un fel.

Link to comment
Share on other sites

Man, eu am mers de pe malul Adriaticei pana la Nadlac, cu echivalentul lui 530xi de la Audi, non stop cu 140kmh (137kmh reali), anticipand traficul la nivel bolnav, anticipand si ridicand din timp de pe acceleratie si am scos medie de 7.1

A fost si fff liber ca am avut medie de 131kmh

Faza este ca  tu mergi si prin wc-ul din tara noastra.

Pleaca din bucuresti la prima ora astfel incat atunci cand se face lumina sa fii la Pitesti si sa ai un avans fata de trafic. Faci drumul pe sens dibtr o bucata

Evident ca si in Ungaria poti prinde nebunie.

Deci daca ai de gand sa mergi legal, pesimist 8%, optimist 7% cu 530e.

Pune pe autodtrada pe cruise la 140...la seria 5 inseamna 134kmh reali si nu se ia nimeni de tine. Mai ciupesti astfel 30 min

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, edit said:

Pleaca din bucuresti la prima ora astfel incat atunci cand se facr lumina sa fii la Pitesti si sa ai un avans fata de trafic. Faci drumul pe sens dibtr o bucata

planuiesc sa plec din Bucuresti dupa-masa, astfel incat sa ajung la hotel in Timisoara. Trebuie sa ajung in Vienna la aeroport a doua zi seara la 19.

 

2 minutes ago, edit said:

Deci daca ai de gand sa mergi legal, pesimist 8%, optimist 7% cu 530e.

eu am pus 10, ca sa fiu sigur. Deci 8% ar fi bonus. Cat de mare e rezervorul?

 

3 minutes ago, edit said:

Pune pe sutodtrada pe cruise la 140

Asa am facut intotdeauna. Acum va fi la fel si nu am de gand sa trec peste 140 pe bord.

Link to comment
Share on other sites

Nu am cum pleca asa devreme. Pot pleca doar dupa ora 14. Deci trebuie o zi avans si atunci pot dormi linistit la Timisoara. Am si rezervat hotel.

 

Plus ca in total voi face 3.600 km in acea saptamana. Deci nu va fi foarte usor, ca asta e doar drumul, fara a pune scopul calatoriei in calcul orar.

 

Link to comment
Share on other sites

Cu  Audi A6 50 Tfsi E, am facut in weekend un drum Craiova Bucuresti si cat m-a tinut bateria, pe hibrid pana la Pitesti, am avut consum de 5.7, medie 71 km...iar de la Pitesti pana la Bucuresti pe A1, mers constant cu 140-160, am ajuns cu 6.5.

Daca o tin pe EV am range in oras cam 50 km, imi ajung 2 zile in Craiova, daca o tin pe hibrid in modul Efficency- consum 3% pana se termina bateria; o incarc la priza din curte din 2-2 zile, o las peste noapte, nu mi-am pus wallbox.....

  • Thanks 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.