Jump to content

530e plug in, mașina de cumpărat la 120.000 km? ?


M.Vlad

Recommended Posts

9 minutes ago, mgi said:

Pai in cazul asta cine si de ce ar face un drum de 12 ore in 24 cu un hibrid? Ca nu vad niciun motiv pentru asta. Si vorba aia, merg cu hibrid de 5 ani aproape 🙂

:))) nici eu nu inteleg cum ei nu au avut aceeasi autonomie ca si mine, cu un rezervor mai mic, consum mai mare. Este peste puterea mea de procesare :)))

Link to comment
Share on other sites

Adică prietenii tăi cu hribride au fost nevoiți să alimenteze cu benzină timp de 12 ore la un drum București-Lefkada?vorbim vorbe....

E un drum de puțin peste 1000km. Tu ai un rezervor de 70 l sa zicem,iar ei unul de 46-50. La un consum de 7l/100 km ei au avut nevoie să mai alimenteze o dată (20-30l in plus față de tine).

Probabil te referi la vreo electrică,dar atunci nu știi despre ce se vorbește aici.

Edited by Beam We
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, mgi said:

Pai in cazul asta cine si de ce ar face un drum de 12 ore in 24 cu un hibrid? Ca nu vad niciun motiv pentru asta. Si vorba aia, merg cu hibrid de 5 ani aproape 🙂

Nah, nu cred ca cineva cu hibrid incarca electric la drum lung, poate daca opresc sa manance si e afara un incarcator convenabil, pentru cat mananca. Dar nici aici nu sunt convins.

Link to comment
Share on other sites

Ideea este ca merg foarte incet iar pe portiunea Salonic - Ioannina sunt doar 2-3 benzinarii, foarte putine pt o distanta asa mare. Eu va zic din experienta cu ei la drum. 
Plecat de 1 mai din Craiova pana la Andancata la circuit moto, apoi Adancata - Mamaia. Full si eu si el pe hybrid in Craiova. La Urziceni tovarasul avea un sfert de rezervor si a facut plinul, eu la M840d aveam trei sferturi. Nu am alimentat. Am ajuns in Mamaia cu jumatate de rezervor. El, tot jumatate dar dupa al doilea plin. S-a mers 180km pe autostrada/express. Deci nu ma luati ca e aceeasi chestie, ca nu e.

Link to comment
Share on other sites

Romulus, exact despre asta e vorba… nu conteaza exact ce model are… ideea este ca nu fac fata bine la drum lung consum/autonomie/rezervor etc legat de cerintele lor si de cum erau invatati inainte. Si-au luat multi hybrid iar acum nu mai au viata personala… totul este despre consum si eficientizarea acestuia… iar asta se vede peste tot, fb, forum etc… doar despre consum vezi discutii.
Sa pleci in vacante alaturi de un prieten cu asa ceva, tu vand experiente cu el inainte sa aiba hybrid, e o provocare… cu totul altceva :))))
 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am un PHEV si nu ai fi stat dupa mine mai mult de 5 minute pe un asa drum. De aia intreb ce naiba de PHEV si-a luat prietenul tau, ca sunt unele ok si altele ca spring-ul de bune la drum lung. Cum naiba sa nu conteze ce masina, Poate e o petarda proasta?

 

Link to comment
Share on other sites

Aveti dreptate! Mergi in vacante de genul si dupa vorbiti. Ca pe drumuri de 200-300 km, am auzit destule discutii. Daca nu v-ar interesa consum/autonomie/incarcare, nu ati posta doar despre “performanetele” voastre in domeniu. Peace!

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Romulus said:

@Onnix cu mine vorbesti? ca eu am facut deja doua drumuri de 1500+ dus si 1500+ intors (unul cu alt 530e si unul cu 530e al meu). Trebuia mai mult?

Nu tie, neaparat. Nu am zis ca nu poti face 1500km+ cu masina… ideea este cum o faci cand te raportezi la alta mai potenta, fara hybrid, la acelasi drum. Atunci apar lacrimile hybride

Link to comment
Share on other sites

@Onnix, tot nu înțeleg ce vrei sa spui. Ok, amicul tău a alimentat de 2 ori și tu doar o data. Cât înseamnă asta, 15 minute în plus la un drum de 10 ore? Și argumentul asta poți să-l ai și cu un suv care consuma 12-14% la viteza mai mare, ca autonomia rezultata tot mai mica e. 

Eu am făcut drumuri de 3-4000 km (întinse pe mai multe zile, firește) cu 330e, care are și rezervor de 40l. Dar nu m-am simțit limitat sau întârziat de mașină vreodată. 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, mgi said:

@Onnix, tot nu înțeleg ce vrei sa spui. Ok, amicul tău a alimentat de 2 ori și tu doar o data. Cât înseamnă asta, 15 minute în plus la un drum de 10 ore? Și argumentul asta poți să-l ai și cu un suv care consuma 12-14% la viteza mai mare, ca autonomia rezultata tot mai mica e. 

Eu am făcut drumuri de 3-4000 km (întinse pe mai multe zile, firește) cu 330e, care are și rezervor de 40l. Dar nu m-am simțit limitat sau întârziat de mașină vreodată. 

Nici eu nu am cautat argumente cand prietenul meu si-a luat nevasta videochatista… e alegerea lui… normal ca poate sa traiasca pt restul vietii cu alegerea facuta, daaarr, nu e acelasi lucru cu o femeie care nu a facut videochat. Daca ai videochatista si incerci sa le compari, clar cauti atuurile; daca nu e, atunci ai alte repere. 
Nu e cea mai buna analogie, insa, iti garantez ca nu ajungi odata cu mine, niciunde, nicaieri, mai ales la costuri asemanatoare.

 Ajungi si tu, dar dupa multe ore, ori daca vrei cam la aceeasi ore/drum, cu costuri mari… costuri care din start nu sunt ok, dat fiind alegerea luata in achizitionarea masinii. 

18 minutes ago, mgi said:

@Onnix, tot nu înțeleg ce vrei sa spui. Ok, amicul tău a alimentat de 2 ori și tu doar o data. Cât înseamnă asta, 15 minute în plus la un drum de 10 ore? Și argumentul asta poți să-l ai și cu un suv care consuma 12-14% la viteza mai mare, ca autonomia rezultata tot mai mica e. 

Eu am făcut drumuri de 3-4000 km (întinse pe mai multe zile, firește) cu 330e, care are și rezervor de 40l. Dar nu m-am simțit limitat sau întârziat de mașină vreodată. 

Da bre,… e misto Craiova - Mamaia sa o faci cu un plin, cand altii o fac cu jumatate de plin :)))

Calculasi si tu 15 minute… nu si combustibilul… vai de mine…

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mgi said:

tot nu înțeleg ce vrei sa spui. Ok, amicul tău a alimentat de 2 ori și tu doar o data. Cât înseamnă asta, 15 minute în plus la un drum de 10 ore? Și argumentul asta poți să-l ai și cu un suv care consuma 12-14% la viteza mai mare, ca autonomia rezultata tot mai mica e. 

650i meu V8 necesita mai dese opriri la benzinarie, decat 530e actual. Credeți că glumesc? O fi consumand M840d mai putin, dar eu vorbesc de mersul meu.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Beam We said:

Mai bine ai subvenționa ore de logică și bun simț, și musai să le frecventezi. 

Bine ca mi-ai aratat prin puterea exemplului ce pot face :))) 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Onnix said:

Da bre,… e misto Craiova - Mamaia sa o faci cu un plin, cand altii o fac cu jumatate de plin :)))

Calculasi si tu 15 minute… nu si combustibilul… vai de mine…

Pai sef, stai asa, acum ne uitam si la consum? Ca parca era de porc sa ai bmw si sa vorbesti de consum.

Ok, hai s-o luam pe a ta. Mergem noi doi din Sibiu in Thassos (900km), si mergem ca disperatii pe autostrada. Tu cu barca consumi 7%, eu consum sa zicem 10% (desi n-am avut niciodata o medie mai mare de 8, dar sa zicem). Asta inseamna consumuri totale de 63l la tine si 90l la mine. La rezervorul tau de 60l si al meu de 40l, asta inseamna ca tu alimentezi o data, iar eu de 2 ori. Deci 15 minute in plus, ca e coada la pompa. Ca bani, luam preturile de la noi si rezulta tu 470 de lei si eu 660 de lei. Deci o diferenta de 190 de lei. Ori 2, ca ne si intoarcem, 380 de lei diferenta.

Dupa care ne intoarcem acasa, unde mai facem 10,000 km prin oras si pe langa oras in restul anului. Mie imi consuma sa zicem 6% in medie (nu punem 4.5 cat am acum cu tot cu curent, ca avem si iarna), tie cel mai probabil 9%.  Adica 600 de litri la mine, fata de 900 de litri la tine. Deci 6,700 lei la tine si 4,400 lei la mine.

Ca sa nu mai spun ca, daca as avea o baterie mai mare, cum are de exemplu Romulus, as avea consum si mai mic. In plus, daca nu mergem ca disperatii pe autostrada, diferenta de consum o sa fie mai mica pentru concediu. Deci in total pentru un an, economie si mai mare.

Dar da, am pierdut 15 minute in plus la un drum de concediu. Nu stiu cum o sa pot sa-mi revin din trauma..

Link to comment
Share on other sites

@Onnix, apoi mare regret am ca acum vreo 7 ani nu m-am apucat cu nevasta-mea sa facem videochat, ca eram tineri si sigur faceam bani grei. 

Asa, eu ma chinui cu prostii mei la munca, ea cu prostii ei la munca. Stres, insomnii, scarba, nervi, tensiune de genul 19-12, ajuns pe la spital cu stare de anxietate, perfuzii etc.

 

Daca muierea amicului tau a facut bani, f bine, tot timpul vor fi prosti care sa plateasca astfel de servicii

 

revenind pe jumatate la subiect, noul M5 are rezervor de 6o de litri

 Ce comedie!

 

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Si noul 530/550e tot de 60l. Nu gasesc datele la 330e sau X3 30e

 

Edit: și dacă vorbim de bani, sa vorbim și de tco. Adică impozit și alte chestii, cum ar fi discuri și plăcute de frână, de exemplu. 

Edited by mgi
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, mgi said:

 

Edit: și dacă vorbim de bani, sa vorbim și de tco. Adică impozit și alte chestii, cum ar fi discuri și plăcute de frână, de exemplu. 

Faci referire ma M5 hibrid? Ca eu asta amintisem.

Ce relevanta are? ca o asa masina pleaca de la 160k in sus. Nu iti iei M5 sa faci economie, iti iei sa te simti bine si nu prea o poti face cu rezervor de 60 de litri.

Stiu pe cineva care vrea sa dea un sfert de milion pe o panamera hibrid si face calculul faptului ca e consumul bun :)))).

Se duce pe coasta de azur si unele cazari le ia cu bucatarie si o pune pe nevasta-sa sa mai faca si o ciorba

Roman de-al nostru!

 

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.