Jump to content

530e plug in, mașina de cumpărat la 120.000 km? ?


M.Vlad

Recommended Posts

1 hour ago, mgi said:

Dar da, am pierdut 15 minute in plus la un drum de concediu. Nu stiu cum o sa pot sa-mi revin din trauma..

Complet gresit! 15 minute la dus si 15 minute la intors. Ai facut toata matematica aia degeaba! 

Relaxing Happy Sunday GIF by Markpain

scuze, 8 minute la intors ca nu mai era coada. 🤣

Link to comment
Share on other sites

În realitate nu ai pierdut nici măcar 15 min,pentru că la un drum de 900 km faci 2-3 opriri ca omul normal la cap. Aaaa, dacă vrei tu să epatezi ca un tarzan cu BMW ce repede ajungi in Grecia, te piși in punga și îți terorizezi și familia că tre bătut ăla cu hibridul😂

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Daca spun ca eu am ajuns inaintea prietenului meu cu care are un x5 diesel, @Onnix ar zice ca e blasfemie.

Am ajuns cu vreo 10 minute mai devreme si am PHEV 😞, eu am o singura chestie care incepe sa ma deranjeze la PHEV daca vreau sa merg pe motorul termic trebuie sa o bag mereu in sport mode si mai mereu schimba la 3000-4000 😄 si ma face sa merg mult mai tare. 

Si daca cumva cineva spune ca nu am vrut drum lung, am facut unul catre Budapesta de vreo 900 km dus si apoi intors. Nu am ajuns mai greu decat ceilalti. Phev la drum lung e aproape ca un ICE.

Link to comment
Share on other sites

La mine dacă mut în modul de condus sport (nu schimbătorul), e ce trebuie. Schimba jos și merge ca o mașină normala cu start stop. Eu asa merg pana se încălzește motorul, după care o mut în mod hibrid dacă merg liniștit. 

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Alex3245 said:

PHEV daca vreau sa merg pe motorul termic trebuie sa o bag mereu in sport mode si mai mereu schimba la 3000-4000 😄 si ma face sa merg mult mai tare. 

Si pe mine ma scoate din pepeni chestia asta. Pe de alta parte la drum lung, o lasi in hibrid si o consuma pana la zero si n-are ce face.

44 minutes ago, Alex3245 said:

Phev la drum lung e aproape ca un ICE.

Eu trebuie sa dezalimentez mai repede ca masina.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa plecam de la Bucuresti pana la Poiana eu si @Onnix si vedem care ajunge primul, am rezervor 45L la 545e.

Cand om face intrunirea.

Daca pierde, sunteti prezenti aici ca plateste el cazarea, daca nu, eu. Ne bagam?

Si asa nici nu mai facem arogante si sa ne intepam aiurea. 😄 

  • Haha 1
  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/26/2024 at 7:34 PM, Onnix said:

Si 24 de ore din Bucuresti in Lefkada, fata de 12 ore cat e normal… tot gratis as zice :))))  

12 ore diferenta doar daca "colegu" s-a dus cu hibridu doar pe electic 😄😄😄 

In fine, am facut peste 900km cu un plin. Traiasca dizalu' ! 

Link to comment
Share on other sites

540e, 2 adulti, 2 copii si bagaje, este econom ca nevasta la 600-700-800 km mers cu 170-180km/h pe autostrada. In oras, daca o incarci acasa, da.
Noi asa plecam la drum, mergem in grupuri… unii merg tare, altii merg cu 120km/h ca sa “consum” si ca sa-si valideze alegerea facuta. Si da, alimentau electric jucaria cam la fiecare benzinarie unde aveau ocazia, de aici si diferentele mari la drumuri lungi. 

12 hours ago, Ciprian01 said:

Eu zic sa plecam de la Bucuresti pana la Poiana eu si @Onnix si vedem care ajunge primul, am rezervor 45L la 545e.

Cand om face intrunirea.

Daca pierde, sunteti prezenti aici ca plateste el cazarea, daca nu, eu. Ne bagam?

Si asa nici nu mai facem arogante si sa ne intepam aiurea. 😄 

Daca vrei, mergem amandoi pe autostrada cu 180 km/h si care face pana prostului primul, plateste intalnirea pt toti :))))

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Onnix said:

Si da, alimentau electric jucaria cam la fiecare benzinarie unde aveau ocazia, de aici si diferentele mari la drumuri lungi. 

Deci parerea mea, ca la pretul si durata in special de incarcare electrica la drum lung, este absurd sa te si gandesti sa o faci.

Eu am stat la hotel in Viena si Budapesta si chiar ma gandeam sa caut hotel cu incarcare si sa fac drumurile prin oras electrice dupa ce o incarc peste noapte, dar asta mi-a limitat alegerea de hotel asa de mult incat si asta am considerat-o absurd pana la urma.

Dar da, verific daca au incarcare electrica peste noapte si daca hotelul are, e un plus. Nu filtrez doar cele care au incarcare electrica atunci cand caut.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Romulus said:

Deci parerea mea, ca la pretul si durata in special de incarcare electrica la drum lung, este absurd sa te si gandesti sa o faci.

Eu am stat la hotel in Viena si Budapesta si chiar ma gandeam sa caut hotel cu incarcare si sa fac drumurile prin oras electrice dupa ce o incarc peste noapte, dar asta mi-a limitat alegerea de hotel asa de mult incat si asta am considerat-o absurd pana la urma.

Dar da, verific daca au incarcare electrica peste noapte si daca hotelul are, e un plus. Nu filtrez doar cele care au incarcare electrica atunci cand caut.

Sunt de acord ca este absurd… doar am relatat drumurile cu ei.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Onnix said:

Sunt de acord ca este absurd… doar am relatat drumurile cu ei.

Acum face sens in sfarsit, dar cred ca cine face asta cu un PHEV a cam luat degeaba PHEV ca nu prea a inteles utilitatea. Multumim pentru clarificare! Totusi sunt curios @Onnix ce fel de masina e?

Link to comment
Share on other sites

De la ce v-ati luat? :))

 Eu mi-am luat PHEV s  strict pt oras, sa o incarc acasa, habar nu aveam ca daca plec la drum lung o pot incarca la hotel/benzinarie,etc :))); ce sens are asta? 😄  daca vrei sa ai curent, treci masina pe battery control cu ceva inainte de destinatie si ai bateria plina....

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Onnix said:

Sunt de acord ca este absurd… doar am relatat drumurile cu ei.

Eu zic sa schimbi tovarasii de drum boss :))

Fac acum in august Buc - Budapesta - Viena - Munchen si retur. 

Am zis clar, plec noaptea cand doarme junioru', daca vrea cineva sa mearga cu mine, trebuie sa tina ritmul, altfel ne vedem la destinatie. 😄 

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Romulus said:

Acum face sens in sfarsit, dar cred ca cine face asta cu un PHEV a cam luat degeaba PHEV ca nu prea a inteles utilitatea. Multumim pentru clarificare! Totusi sunt curios @Onnix ce fel de masina e?

Despre doua X5 40e este vorba.

31 minutes ago, Ciprian01 said:

Eu zic sa schimbi tovarasii de drum boss :))

Fac acum in august Buc - Budapesta - Viena - Munchen si retur. 

Am zis clar, plec noaptea cand doarme junioru', daca vrea cineva sa mearga cu mine, trebuie sa tina ritmul, altfel ne vedem la destinatie. 😄 

Aoleo… ce balaneala ai dat :))) Mergi noaptea ca e mai liber iar pana in DE, mergi legal… ca altfel iti vin zeci de plicuri cu dedicatie acasa. Fac si eu traseu si nu e de dat goarna decat doar pe cateva sectoare.
In Grecia, Salonic - Acta, nu am vazut niciodata politie pe sutele de km de autostrada. Pe acolo noi mergem cu 170-180km… cu sprinturi si de peste 200… ca liber si ne place sa mergem si tare 🙂
 

  • Sad 1
  • Facepalm 2
Link to comment
Share on other sites

Hai sa fiu cat se poate de clar… inainte de Kulata, facem plinul toti la Omv. X5-urile 40e, daca merg sustinut 170-180km/h, cu sprinturi multe si peste 220km/h, trebuie sa bage benzina pe la Ioanina… ca papa mult mult la viteza mare. Si asa au facut… oprit ca erau sub sfert si riscau pana prostului. Noi am ajuns in Lefkada cu rezervorul jumatate. Despre asta era vorba. Nu de cat consuma la 120km/h pe ecopro si acasa in oras, unde o incarca acasa.

La intoarcere, ei au mers legal, drum lung, incarcat si electric si au ajuns mult mai tarziu decat noi restul in Buc.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, coco1382 said:

De la ce v-ati luat? :))

 Eu mi-am luat PHEV s  strict pt oras, sa o incarc acasa, habar nu aveam ca daca plec la drum lung o pot incarca la hotel/benzinarie,etc :))); ce sens are asta? 😄  daca vrei sa ai curent, treci masina pe battery control cu ceva inainte de destinatie si ai bateria plina....

Iti dau dreptate 100%, dar vezi tu, creste consumul daca o trec pe battery control, banuti ies din buzunar astfel iar pentru multi, e mare rana in ego lucrul acesta :)))) 

Link to comment
Share on other sites

Opreste-te ma nene ca devine penibil :))

X5 40e e 2.0 benzina si motor electric, acea struto camila veche care nu a fost renumita ca si motorizare fiindca gabarit mare si motor mic.

Edited by Ciprian01
  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Ciprian01 said:

Opreste-te ma nene ca devine penibil :))

X5 40e e 2.0 benzina si motor electric, acea struto camila veche care nu a fost renumita ca si motorizare fiindca gabarit mare si motor mic.

Penibil ca ce? Ca relatez ce au patit altii?

Link to comment
Share on other sites

Comparatiile intre modele (a ta, motor diesel misto si masina coupe sau grandcoupe vs hardughiile alea cu 2.0 benzina), prezentarea drumului spre Grecia cu viteze de avion si baieteala.

Pare asa ca suntem la liceu si spargem seminte negre de Bulgaria…

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

X5 40e e maxim masina de oras. La drum lung la 180-200kmh normal ca mananca enorm, doar are 2,5tone si motor de 2L 4cilindri 😄 

Oricum si cu 840d la drum lung la 180-200 si peste sigur iti ia si tie medie de 10-12 peacolo, aia inseamna un 500-550km cu un plin.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, sskkaa said:

X5 40e e maxim masina de oras. La drum lung la 180-200kmh normal ca mananca enorm, doar are 2,5tone si motor de 2L 4cilindri 😄 

Oricum si cu 840d la drum lung la 180-200 si peste sigur iti ia si tie medie de 10-12 peacolo, aia inseamna un 500-550km cu un plin.

Si ce sa le fac eu bre daca astea sunt masinile lor?!? Eu doar am povestit cum au decurs lucrurile, ca au mers incet pt consum, incarca peste tot etc. 

Link to comment
Share on other sites

Sa mergi incet pentru consum e ok, iti asumi, nu toata lumea se grabeste tot timpul, dar sa incarci un hibrid la fiecare alimentare la drum lung ( daca am inteles eu bine ), e absurd si penibil.

Pai n-ai ce sa le faci, decat cu mana, si sa va vedeti la destinatie, daca esti grabit tare 😄 

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.