Jump to content

Ce este aceasta eroare pe bord?


Recommended Posts

O sa o puna pe tester saptamana asta, eu doar incerc sa inteleg ce e acel semn... Acum ca spui mi se pare evident, nu stiu cum mi-a scpat, credeam ca e ceva de la motor...

Tragedia e ca are ceva la motor, scutura in mers ca nu mai are putere si scutura, nu stiu sa descriu, e motorina. Am patit similar la benzina cand era dusa o bobina de inductie. Aici tremura, moare puterea, acel semn palpaie si apoi nu mai trege, pedala e moarta, dupa un timp sau daca o opresti mai merge...

Intra si ABS-ul la cea mai mica franare dar aia am presupus ca au ruginit franele fiind lasata pe dreapta 4-5 luni de zile. Am senzatia ca frana e ok dupa putin mers.

 

Link to comment
Share on other sites

Romulus
This post was recognized by Romulus!

"Multumesc!"

mgi was awarded the badge 'Great Support' and 100 points.

În cazul asta vezi inelele de abs de la planetara. E problema comuna la e90 și presupun ca se aplica și la E87. Ruginește planetara și astupa rugina orificiile din inel, plus eventual polizeaza și senzorii de abs. Cauzează toate problemele pe care le-ai descris, inclusiv limitarea puterii. 

Dacă asta e cauza, se rezolva prin schimbarea inelelor și probabil și a senzorilor de abs. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, mgi said:

Fiindcă e foarte posibil sa fie polizati

..tu fiind baba vanga. 🙂

Eu zic ca inele ar putea fi atacate (adica "topite") de rugina atat de mult incat sa nu le mai simta decat din cand in cand senzorul. Senzorul i susi in cazul de fata generand un camp magnetic.. acesta atragand chiar bucatele mici din metal (nu obligatoriu rupandu-l..) bucati metalice care pot interfera la fel de bine cu, ce ar trebui sa citeasca senzorul.. de pe inele.

Situatia trebuie judecata in functie de imprejurari nu facand presupuneri pe buzunarul altuia.. 😉

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

@bimmer90f30 chillax. am sa transmit ce am aflat cui trebuie si se va ocupa de masina respectiva cu cel mai mare respect, probabil înlocuit tot ce e nevoie. Ce a spus @mgi face sens perfect si ii multumesc mult!

 

 

Acum cum eu sunt la capitolul asta complet pe langa... Masina asta are tractiune spate, cele din spate, se numesc tot planetare? Sa nu ma fac de rusine...

Link to comment
Share on other sites

Mi-e putin greu sa inteleg cu mgi da raspunsul perfect.., dar cineva tre sa fie mai apropiat de realitate..

Mi-e im place sa dau raspusuri cat mai complete in limita cunostintelor mele, aau cum as aborda eu situatia. De asta am raspuns in primul rand cand am scris in topic.

Da, se numesc tot planetare pentru ca au acelasi parti componente.

Nici o problema, banuiesc ca toate raspunsurile la intrebari sunt acceptate. 

Iar mgi, banuiesc ca stie de gluma.

Edited by bimmer90f30
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Cred că am avut ceva asemănător la compact, senzor abs dreapta spate, scos curățat mizerie, a mai mers o lună după care a reapărut, schimbat senzor problema a dispărut. Dar da in cazuri extreme poate ceda și inelul acela. Daca nu mergi foarte mult așa ar trebui sa fie ok 

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

@bimmer90f30, am zis ca probabil și senzorii, nu e obligatoriu. Dar cine desface trebuie sa verifice și dacă sunt polizati trebuie înlocuiți. Nu vorbesc din filme, am văzut chiar la masina mea.

Și da, știu de gluma, nu e panica 🙂

@Romulus, da, trebuie demontata planetara pentru operațiune. Cred ca verificarea se poate face fără demontare, dar nu sunt sigur. Pana atunci, poate sa încerce sa dezactiveze controlul tracțiunii, ca asta ar trebui sa ii permită sa mai meargă un pic cu mașina. 

Edited by mgi
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

De obicei daca sunt afectate inelele e foarte posibil sa fie si senzorii usor "piliti", dar se verifica foarte usor, au un singur surub, dureaza cateva minute.

Apropo, un prieten a avut aceasta problema la un moment dat si nu a gasit doar inelul - a schimbat intreg capul de planetara dinspre roata (sau cei de la service au vrut sa il scuture mai bine de bani). Ideea e ca o planetara e ~500 de lei completa, iar capul dinspre roata e ~350, in functie de costul manoperei probabil ca e mai avantajos sa o schimbi cu totul.

Edited by mgs
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.