Jump to content

My 540dx g30


bobox

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

O nota funny, RAR-ul nu mi-a putut da cartea in aceeasi zi pentru ca modelul JD51 cu tipul G5L nu figura in baza de date RAR si a trebuit trimisa nu stiu ce notificare la Bucuresti pentru a introduce in sistem tipul masinii. Cel putin la inceput de iunie 2023, masina era "unicat" in Romania 😄 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

 

Salutare.

Weekendul ăsta am reușit să dau niște "Meguiar's Ultimate Paste Wax" și a ieșit foarte bine, după părerea mea de n00b. 

Ceara.thumb.jpg.b6872a0e3d87a2e9fc9f6a78580f9738.jpg

Ulterior am prăfuit-o grozav pe drumurile patriei neasfaltate, dar cu toate astea am tras-o-n chip, să am amintire. 

1.thumb.jpeg.18e995d4430dd16a294fd9918cd31a92.jpeg2.thumb.jpeg.495a9c91e50ad253672dcedf9c0889b1.jpeg

 

Dimineața asta am lăsat-o la reprezentanță să vedem ce se poate face cu display-ul de la climă. Legat de EGR încă nu am vești, iar în viitorul apropiat urmează să schimb plăcuțele sau plăcuțe + discuri pe spate, în funcție de ce e necesar.

 

 

  • Like 1
  • Love BMW 2
Link to comment
Share on other sites

On 8/20/2023 at 3:01 PM, bobox said:

Am uitat să menționez că pe lângă micile defecte estetice cu care a venit mașina, am descoperit și cu niște dungi verticale pe display-ul de la climă. Sunt vizibile doar dintr-un anume unghi și în special în modul "night", când luminile sunt preponderent roșii.

Garanția pe care am primit-o de la Autohaus e valabilă în orice reprezentanță din EU, dar presupune să achit costurile reparației și ulterior să-mi recuperez banii via asigurator, care e un 3rd party. Am atașat și un deviz făcut în reprezentanță, dar sincer nu știu dacă vreau să-mi blochez aproape 11000 de lei pentru o chestiune care e pur estetică și care se observă doar în anumite circumstanțe.

În altă ordine de idei, între timp i-am luat și covorașe de cauciuc pentru sezonul rece (evident, OE). Vara cu persanele, iarna cu cauciucatele 🙂 

image.thumb.png.f2a50bbb88d538b089bd17a8a1633fdf.png

IMG_1417.thumb.JPG.e42cb15775e3e0cf4d30d7e7d8d6aa7f.JPG

Din păcate mi-a fost refuzată cererea de înlocuire a panoului de climă pe motiv că nu este un defect care să afecteze funcționalitatea, așa că o perioadă voi rămâne cu aceste dungi.

Link to comment
Share on other sites

@Romulus Mai am asigurare până anul viitor la un 3rd party, Real Garant. Așa am luat-o din Germania. Constatarea s-a făcut la Bavaria, ai au trimis actele și raportul de diagnoză la Real Garant, iar în baza lor s-a concluzionat că nu intră sub incidența garanției. 

@daddy0307 Nu știu dacă acest demers v-a avea sorți de izbândă, dar aș putea să îți urmez sfatul doar să văd dacă mă bagă cineva în seamă 🙂 

Link to comment
Share on other sites

BMW ar schimba "cu placere" schema e ca cel mai probabil cei de la asigurare nu vor sa plateasca, ar fi de citit conditiile "garantiei"  . 

Poate BMW sa suporte partial din reparatie ca si "goodwill" desi sincer m-a mira.

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, alex230ro said:

BMW ar schimba "cu placere" schema e ca cel mai probabil cei de la asigurare nu vor sa plateasca, ar fi de citit conditiile "garantiei"  . 

Poate BMW sa suporte partial din reparatie ca si "goodwill" desi sincer m-a mira.

Goodwill? N-am mai auzit de mult să folosească cineva sau vreo entitate privata de el 🙂 E enervant că la momentul vânzării nimeni nu a adus în discuție acest defect care mi-a declanșat un pitic teribil pe creier. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Azi am fost și am curățat jantele și le-am pregătit pentru încălțările de iarnă: 245/45/R18 BRIDGESTONE LM005 DRIVEGUARD XL RUNONFLAT 100V (939 lei bucata). După lungi discuții cu reprezentanți BMW & forumuri am tras concluzia că nu e strict necesar să pun anvelope cu steluță. Cred că am făcut o alegere bună, dar aștept să vină iarna ca să trag niște concluzii "pe teren". 

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, bobox said:

Azi am fost și am curățat jantele și le-am pregătit pentru încălțările de iarnă: 245/45/R18 BRIDGESTONE LM005 DRIVEGUARD XL RUNONFLAT 100V (939 lei bucata). După lungi discuții cu reprezentanți BMW & forumuri am tras concluzia că nu e strict necesar să pun anvelope cu steluță. Cred că am făcut o alegere bună, dar aștept să vină iarna ca să trag niște concluzii "pe teren". 

Nu este strict necasar, insa, daca ai probleme la cutia de transfer si apelezi la garantie, fie Bmw ori Real Garant, or sa-ti zica "garantia nu e valabila deoarece nu ati folosit anvelope aprobate cu *". Cunosc cazuri fix asa.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, DJ Allexinno said:

Nu este strict necasar, insa, daca ai probleme la cutia de transfer si apelezi la garantie, fie Bmw ori Real Garant, or sa-ti zica "garantia nu e valabila deoarece nu ati folosit anvelope aprobate cu *". Cunosc cazuri fix asa.

Teoretic dacă circumferința anvelopelor e la fel, dimensiunile sunt cele recomandate și presiunea e făcută cum trebuie nu ar trebui să fie nici o problemă la cutia de transfer. Dar da, o informație utilă. Merci.

Link to comment
Share on other sites

Daca toate 4 anvelopele aceeasi dimensiune, slabe sanse sa fie probleme... despre ce probleme am mai citit au fost cand au fost dimensiuni diferite fata/spate, si acolo cu acelasi tip de anvelope neomologata * BMW, pot fi diferente in diamentru mai mari decat cele admise.

  • Thanks 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Romulus said:

Renunți la RF? Din multele review-uri citite, sunt foarte bune pe asfalt ud, dar nu peste Michelin PA, Conti 870 sau GY UG Performance+ pe zapadă sau la frânare pe uscat. Cum la noi șansele să fie zăpadă ca odinioară sunt din ce în ce mai mici, am preferat să am o aderență bună pe asfalt ud (cum de cele mai multe ori prind) + un set de K-Summit K44 în caz de nevoie. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Romulus said:

Uite de ce:

image.jpeg

astea au venit din fabrica pe masina...

Oh wow. Puține persoane știu care au primit mașina cu cauciucuri non-RF. Păi și în cazul de față nu e indicat să pui RF sau pentru confort preferi să mergi cu anvelope normale?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Romulus said:

Alea sunt de vara... Deci ma gandeam sa incalt cu iarna, cat mai similare. Dupa care vara candva voi trece pe 19"...

 

Cred că Blizzark LM005 e o alegere excelentă. They had me at A class pe suprafață umedă 🙂 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, bobox said:

Teoretic dacă circumferința anvelopelor e la fel, dimensiunile sunt cele recomandate și presiunea e făcută cum trebuie nu ar trebui să fie nici o problemă la cutia de transfer. Dar da, o informație utilă. Merci.

Teoretic, ai dreptate, insa, teoria nu prea valoareaza mult cand ajungi la ei cu probleme la cutia de transfer. Sper sa nu fie cazul.

5 hours ago, sskkaa said:

Daca toate 4 anvelopele aceeasi dimensiune, slabe sanse sa fie probleme... despre ce probleme am mai citit au fost cand au fost dimensiuni diferite fata/spate, si acolo cu acelasi tip de anvelope neomologata * BMW, pot fi diferente in diamentru mai mari decat cele admise.

Corect, am scris si eu despre cazuri asemanatoare pe aici pe forum, patite de prieteni apropiati, familie, cu dimensiuni diferite punte fata/spate, care au avut probleme la garantie pt ca nu aveau anvelope cu *.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.