Jump to content

Recommended Posts

E o statie de cacao si un PHEV cu incarcare slow. Ce te astepti? Teoretic e doar pentru incarcat acasa sau la birou, nu pe drum sau in alta parte, dar eram la un dealer BMW si am spus, de ce nu, cat stau acolo hai sa vad si eu cum este.

Si cum nu mai incercasem inca nici macar acasa, am incercat acolo. Azi m-am plimbat electric toata ziua bzzzzz, bzzzzz prin oras si pe langa.

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Viper05 said:

o sa mai studiez , mersi

e greu sa spun care e mai rapida. Toate trei sunt super rapide. Eu nu am tras inca de 530e sa vad daca simt greutatea in curbe sau daca pot sa simt avantajele suspensiei adaptive. Dar vine si asta. Deocamdata luna asta sunt pana in gat in munca, asa ca masina asteapta.

Just now, sskkaa said:

As cauta un 540i.

540i nu am condus inca, dar daca ma intrebi pe mine aia e un vis. Si cred ca e ultimul motor 6L care-l vom vedea in viitor.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sskkaa said:

As cauta un 540i. Daca poti trece peste faptul ca 530i are motor de doar 2L si 4cil, atunci go for it.

530d doar daca iti doresti un diesel.

540i este din punct de vedere de vedere al pretului un model care nu l-as cumpara. e cam cu 40% mai scump ca un 530d( care e cel mai scump din gama 530). dar e cam cu 5% mai ieftin decat un m550i. vorbesc de masini aproape noi maxim 2 ani

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Viper05 said:

540i este din punct de vedere de vedere al pretului un model care nu l-as cumpara. e cam cu 40% mai scump ca un 530d( care e cel mai scump din gama 530). dar e cam cu 5% mai ieftin decat un m550i. vorbesc de masini aproape noi maxim 2 ani

Practic ce spui tu e ca e fie 530, fie M550i ca 540i e prea aproape de cel de sus? Eu vorbeam de I4 vs L6 vs V8.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Romulus said:

540i nu am condus inca, dar daca ma intrebi pe mine aia e un vis. Si cred ca e ultimul motor 6L care-l vom vedea in viitor.

Mai bine, ca altfel nu mai luai 530e 🤣🤣🤣

15 hours ago, Viper05 said:

540i este din punct de vedere de vedere al pretului un model care nu l-as cumpara. e cam cu 40% mai scump ca un 530d( care e cel mai scump din gama 530). dar e cam cu 5% mai ieftin decat un m550i. vorbesc de masini aproape noi maxim 2 ani

Da mi voie sa ma indoiesc grav de aia 40% in plus... poate 10 15%...

540i e compromisul ideal de pret/performanta/fiabilitate daca vrei benzina.

530d e compromisul la.diesel

M550i e mult mai scump si v8 si cilindree mare si consum.aberant si probleme si consum de ulei. Eu as evita acest motor. Un 540i cu stage 1 va merge aproape ca un m550i.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, sskkaa said:

Mai bine, ca altfel nu mai luai 530e 🤣🤣🤣

Da mi voie sa ma indoiesc grav de aia 40% in plus... poate 10 15%...

540i e compromisul ideal de pret/performanta/fiabilitate daca vrei benzina.

530d e compromisul la.diesel

M550i e mult mai scump si v8 si cilindree mare si consum.aberant si probleme si consum de ulei. Eu as evita acest motor. Un 540i cu stage 1 va merge aproape ca un m550i.

ok, vezi pe bavaria used de exemplu cat e cel mai ieftin 530i si cel mai ieftin 540i ( cam 40%) diferenta. acuma nu spun spun ca nu gasesti cu diferenta mai mica   dar nu e departe, 10% doar intre nou si sh.

asta cu compromisul ideal depinde de fiecare, nu e o regula sau o formula care o poti aplica

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Romulus said:

daca cu mana intrebi? nu! duminica trecuta, dar doar azi am fost la doctor.

Nuu, n as putea glumi despre asemenea aspecte. Insanatosire grabnica! 

"Glumeam" la faza cu luatul unui 540i in detrimentul 530e :) 

13 hours ago, Viper05 said:

ok, vezi pe bavaria used de exemplu cat e cel mai ieftin 530i si cel mai ieftin 540i ( cam 40%) diferenta. acuma nu spun spun ca nu gasesti cu diferenta mai mica   dar nu e departe, 10% doar intre nou si sh.

asta cu compromisul ideal depinde de fiecare, nu e o regula sau o formula care o poti aplica

Eu m am uitat in general pe mobile si doar la dealeri bmw, daca le umplii de dotari nici nu mai gasesti multe 530i/530e... repet, diferenta nu e asa mare. 

Normal logic si evident ca fiecare stie mai bine pentru el ce inseama compromisul ideal.

La mine rationamentul a fost ca la atatia bani dati pe o masina, m am simtit "furat" sa zic asa, dand 40k eur pe 4cil si un motor de 2000cmc... 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.