Jump to content

Bmw F10, 525d , oprire în mers


Recommended Posts

Pana sa ți zică cineva, intra pe bmwfans.info ( eu pe asta îl folosesc de 8 ani ) și caută o serie de 218hp pe internet și compara codurile dintre 184hp și 218hp, dacă sunt aceleași coduri, e ok. 
 

Imi pare rău, dacă vrei îți dau un contact al unui baiat din Severin de unde iau eu piese, are doar BMW URI, câteva sute. Are prețuri bune și este serios, eventual i scriu eu înainte sa i zic ca o sa l contactezi. 
 

Bineinteles îți recomand sa ți faci o idee cât sunt piesele aproximativ pe Olx, ca sa vezi dacă sunt mai bune prețurile la el sau nu. 

Edited by WIN60
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/4/2023 at 7:47 PM, redog4dy said:

Aveți idee dacă pompa, rampa, injectoarele se potrivesc de la 184 hp la 218 hp? 

Cineva care a făcut treaba asta.. sau știe sigur? 

Merci,

Am un amic care recent a trecut prin situatia ta. Din ce mi-a spus, a ales sa cumpere pompa si injectoarele noi gen, adica reconditionate de Bosch in Germania, cu garantie… vin ca noi, coduri IMA noi pt injectoare etc si le dai piesele vechi la schimb. Le-a luat de la un magazin online gen autobro sau autokarma.Pompa l-a costat ~3.100 lei, cu tot cu senzorul de pe pompa (care separat ar fi ~800lei), injectoarele cam ~850 lei bucata. Pompa din rezervor 650 lei Pierburg noua. A curatat instalatia, rezervorul si senzorii de pe rampa. Nicio problema dupa 3000km aprox, masina merge mult mai bine decat inainte. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

M-am uitat in prima faza la ceva nou, am preturi bune pe firma fara tva + discountul pe care il am.. doar pompa de inalte este ~6300 lei.. nu-mi permit in momentul de fata. 

Injector nou ~1300 lei/bucata. . 

/ Edit: @DJ Allexinno nu am mai cautat sa reconditionez ceva, am gasit tot kit-ul la 2500 lei.. cu garantie 30 zile, din dezmembrari . Acum caut sa vad unde le schimb in oras, am prins frica mecanicilor pe aici.. din pacate sunt din provincie, nu am multe variante.. 

Edited by redog4dy
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, redog4dy said:

M-am uitat in prima faza la ceva nou, am preturi bune pe firma fara tva + discountul pe care il am.. doar pompa de inalte este ~6300 lei.. nu-mi permit in momentul de fata. 

Injector nou ~1300 lei/bucata. . 

/ Edit: @DJ Allexinno nu am mai cautat sa reconditionez ceva, am gasit tot kit-ul la 2500 lei.. cu garantie 30 zile, din dezmembrari . Acum caut sa vad unde le schimb in oras, am prins frica mecanicilor pe aici.. din pacate sunt din provincie, nu am multe variante.. 

Pai nici el n-a cautat sa reconditioneze. Magazinele mari de piese le vand si reconditionate dar cu piesa veche la schimb. Din cate am inteles, piesele vechi sunt trimise la Bosch care nu pastreaza decat corpul injectoarelor ori pompei, le curata si schimba tot ce este in interior cu ansamble noi, le verifica si vin cu garantie. Practic sunt ca si piesele noi, doar carcasa fiind pastrata.

Bafta cu montatul si grija mare la curatirea instalatiei.

Edited by DJ Allexinno
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Se vând ca piese noi originale, una varianta recondiționată, avem și noi piese de genul la reprezentanta, inclusiv motoare complete noi sau recondiționate de producător cu preț mai mic.. insa sincer sa fiu, au fost probleme cu piesele recondiționate de producător. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Update:

Am rezolvat-o azi, am plecat cu masina.. sper sa nu mai am nici un fel de problema.. nu vreau sa ajung sa o listez la vanzare, ca mi-e drag de masina asta(cu toate am fost asa) . 

Dar, anul asta au fost ceva cheltuieli: motor/ac/injectie. . Stiu, nu vreau sa fiu condamnat, ma bucur la bani putini, km multi , dar am zis ca-s reali 🙂 si poate am noroc de masina, pana acum nu am avut, poate iese si soarele pe strada mea. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, redog4dy said:

Update:

Am rezolvat-o azi, am plecat cu masina.. sper sa nu mai am nici un fel de problema.. nu vreau sa ajung sa o listez la vanzare, ca mi-e drag de masina asta(cu toate am fost asa) . 

Dar, anul asta au fost ceva cheltuieli: motor/ac/injectie. . Stiu, nu vreau sa fiu condamnat, ma bucur la bani putini, km multi , dar am zis ca-s reali 🙂 si poate am noroc de masina, pana acum nu am avut, poate iese si soarele pe strada mea. 

Eu am dat mulți bani când am luat o cu km buni și am schimbat motorul de 2 ori, nu are rost sa mai zic câte am făcut, oricum dublu fata de câte ai avut tu cu acest F10. 
 

Este vorba și de noroc. 
 

bine ca ai rezolvat, câți bani te a ajuns pana la urma? Ai schimbat și pompa din rezervor? 

  • Fara comentarii 1
  • Facepalm 1
Link to comment
Share on other sites

Cost total : 3700 lei. 

Fără demontat rezervor și schimbat pompa din rezervor. 

Am prins bine kit-ul(2000 lei dezmembrari) .. injectoarele par ok la prima vedere. O să le urmăresc cu ista zilele astea, la rece și la cald. 

Trei mecanici, de la mine din zonă au zis că ei nu demontează rezervorul.  Mecanicul unde am dus-o : a tras motorina, curățat pompa(nu știu cum), rezervor și filtrul de motorină îl mai schimb o dată după ce fac 500 km. Uimitor, a zis mecanicul, nu a fost multă pilitură în rezervor. 

Acum, doamne ajută.. 

Sper să nu mai am probleme(inițial am înțeles că-mi demontează rezervorul) .. și voiam să fie "ca la carte".. 

@WIN60 îmi pare rău să aud..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Salutare

Din pacate am patit fix acelasi lucru cu un e60 520d. M-a lasat pe deumul spre București undeva langa Craiova.

Am venit la bmw craiova sa verifice si asta au gasit si eu. Multa pilitura 😞

Astept devizul dar vazand discutiile de pe forum clar nu am ce sa caut aici.

Ma gandesc sa duc masina la Bucuresti cu platforma dar nu stiu sincer unde la Bucuresti, la ce service.

Aveti ceva recomandari?

normal merg la Tzeparii dar ma astept sa coste f mult si acolo. 
 

multumesc mult de ajutor

Salutare

Din pacate am patit fix acelasi lucru cu un e60 520d. M-a lasat pe deumul spre București undeva langa Craiova.

Am venit la bmw craiova sa verifice si asta au gasit si eu. Multa pilitura 😞

Astept devizul dar vazand discutiile de pe forum clar nu am ce sa caut aici.

Ma gandesc sa duc masina la Bucuresti cu platforma dar nu stiu sincer unde la Bucuresti, la ce service.

Aveti ceva recomandari?
 

multumesc mult de ajutor

Edited by razvanli
Link to comment
Share on other sites

Salut, la Service Scream (Tezparii) bmw nu te vor accepta cu piese din dezmembrări. 

Doar piese noi, cumpărate de ei.. 

~3000 -4500 lei din dezmembrări cu manoperă. 

Doar pompa de înalte nouă este ~7000 lei. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.