Jump to content

Schimbare manere usa fata F30


Tarabostes

Recommended Posts

Cauciucul de pe interiorul manerelor de la usile fata pare ca cedeaza, probabil de la transpiratie sau de la ceva solutii de curatare. Am vazut ca poate fi schimbat (piesa aftermarket la pret ok), insa trebuie scoasa fata de usa si demontati niste conectori. Nu e complicat dar nu m-as baga. 

A mai facut cineva o astfel de operatiune? Imi puteti recomanda un service ok in Bucuresti? Fara reprezentante and stuff ca mi-au cerut pe doua plastice un salariu minim pe economie 😞

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tarabostes said:

Cauciucul de pe interiorul manerelor de la usile fata pare ca cedeaza, probabil de la transpiratie sau de la ceva solutii de curatare. Am vazut ca poate fi schimbat (piesa aftermarket la pret ok), insa trebuie scoasa fata de usa si demontati niste conectori. Nu e complicat dar nu m-as baga. 

A mai facut cineva o astfel de operatiune? Imi puteti recomanda un service ok in Bucuresti? Fara reprezentante and stuff ca mi-au cerut pe doua plastice un salariu minim pe economie 😞

Eu iti recomand sa urmaresti niste tutoriale pe yt si incearca sa ti le schimbi tu. Nu e nimic "rocket science" Si eu mi-am schimbat manerul la usa-sofer si am procedat la fel. Vezi la ce trebuie sa fii atent a.i spre exemplu sa nu rupi acele lightguide-uri de la luminile ambientale spre exemplu. De asemenea ai nevoie de niste pry tools-uri din alea din plastic pt a le desprinde. Altfel, invatand cum se desfac toate alea, vei avea mai multa grija decat altul la care mergi si stiind ca nu-i a lui, posibil ca n-o sa acorde aceeasi atentie. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

M-am tot gandit sa o fac eu, dupa ce am vazut niste video pe youtube. La bicla imi fac singur toate operatiunile, inclusiv  reglaje de schimbatoare si schimbul de ulei mineral, dar spre exemplu la centrat roti nu ma bag 🙂

La asta cu usa imi e teama sa nu rup din cleme si sa nu mai stea fit dupa. Sper sa gasesc un atelier totusi

Edited by Tarabostes
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Tarabostes said:

M-am tot gandit sa o fac eu, dupa ce am vazut niste video pe youtube. La bicla imi fac singur toate operatiunile, inclusiv  reglaje de schimbatoare si schimbul de ulei mineral, dar spre exemplu la centrat roti nu ma bag 🙂

La asta cu usa imi e teama sa nu rup din cleme si sa nu mai stea fit dupa. Sper sa gasesc un atelier totusi

Clemele alea nu se rup ele asa usor. Sunt dintr-un plastic moale si au o geometrie comuna acelor cleme de tip bradutzi. Chiar daca se rup, sunt standard part-uri si le poti inlocui daca chiar se rupe vreunul. Ideea este sa creezi un spatiu cu acele pry-tools-uri intr-un loc, dupa care bagi degetele si incepi sa fortezi, sa tragi treptat pana cand se desprinde fiecare bradut in parte. Evident, inainte vezi unde sunt suruburile de fixare si le desfaci pe alea prima oara. La F10 parca sunt doar 3 suruburi auto-filetante, torx 20. Treptat, in functie de cum s-a desprins cate un bradut din asta, te misti pe conturul fetei de usa din partea inferioara, spre partea superioara, atat in stanga cat si la dreapta. In zona superioara, fata de usa e agatata de panelul de tabla, un soi de balama sau mai bine zis au niste hook-uri cu care se agata. Dupa ce s-au desprins toti bradutii, ridici efectiv usor de fata de usa si tragi la fel usor spre tine. Cu o mana incerci sa tii de fata de usa in acea pozitie sau poate o sprijini de tine cumva, iar de pe interior decuplezi mufele de la boxe, puddle-lamp-ul de jos, mufa de la manerul de deschidere, de la luminile ambientale daca ai si cam asta e toata operatia in mare. Nu cred ca difera f mult fata de usa de la F10 la F30. Cam toate se bazeaza de altfel pe acelasi design. De curand am desfacut o fata de usa de la un camion Mercedes si tot pe acolo era. Mai spartana ce-i drept in comparatie cu o usa de F10, dar avea acelasi principiu. 

Edited by RaYn3
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Am gasit pe net niste manere interioare care, zice vanzatorul, se aplica peste cele actuale si se potrivesc perfect. Deci nu ar fi nevoie sa demontez fetele de usi.

”Set 2 manere interioare BMW Seria 3 F30 F31 Seria 4 F32 F36 / maner interior 
Vine montat peste manerul usii, nu trebuie demontat nimic.
Se potriveste perfect.
Merg atat pe usile din fata cat si pe cele din spate.
Este fabricat dintr-un plastic de calitate, care nu se va deteriora precum cel original.

A vazut/auzit cineva?

Set 2 manere interioare BMW Seria 3 F30 F31 Seria 4 F32 F36 Bucuresti Sectorul 2 • OLX.ro

Link to comment
Share on other sites

Imbraca foarte bine manerul si plasticul e de calitate. Dupa 2-3 zile nici nu iti mai dai seama la prindere, ca manerul e ceva mai gros. De văzut cum se comporta in timp. 

 

Iti dai seama ca sunt luate de pe AlieExpress...le-am si gasit de altfel, 60-80 de lei.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.