Jump to content

am amestecat uleiul:((((


Vladimir E46

Recommended Posts

Numai de dobitoci am parte.Am in motor acum 3 litri 0W40 si 2 litri 5W40.Ulei cumparat de la bmw.Masina  este un 320D din 2000.Este vreo problema???

264651[/snapback]

 

 

Mergi linistit cu ea asa, ai amestecat uleiuri de acelasi tip (sintetic); ai imbunatatit un pic uleiul 5W sau ai depreciat putin uleiul 0W, depinde cum vrei sa privesti... Tot 320 si tot din 2000 am si eu si am mai facut si eu asa ceva, nu a fost nici o problema.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

:blink: zici ca ti-e frica sa ,,prepari'' un medicament, si ai gresit reteta !!!

 

sunt niste piese metalice in miscare care trebuiesc unse. nu o sa tuseasca daca rezulta prin amestec un tip de ulei nou...intre 0 si 5 W 40. si producatorii ar scoate pe piata uleiuri intre 0 si 15 W 40...pana s-ar plictisi, dar atunci cred ca ar lasa o ceata si mai mare in privinta alegerii unui ulei

Link to comment
Share on other sites

Numai de dobitoci am parte.Am in motor acum 3 litri 0W40 si 2 litri 5W40.Ulei cumparat de la bmw.Masina  este un 320D din 2000.Este vreo problema???

264651[/snapback]

mie mi s-a calat motorul la un vectra pe chestia asta!

uleiurile au interactionat si au format "cheaguri" care au infundat pompa de ulei si de aici restul

schimba-l epede!

Link to comment
Share on other sites

mie mi s-a calat motorul la un vectra pe chestia asta!

uleiurile au interactionat si au format "cheaguri" care au infundat pompa de ulei si de aici restul

schimba-l epede!

272569[/snapback]

numai daca pui mineral d'ala de il gasesti de vanzare la petrom la 5 lei litru cu castrol RS

Eu am un dement de var care a pus intr-un Audi 80 5w40 mobil+castrol 10w40+10w40 aral

cica nu a gasit acelasi tip de ulei sa completeze.masina ii papa ulei pe la garniturile de supape,in rest merge motorul fara pretentii....si asta de prin septembrie

Edited by Tesio
Link to comment
Share on other sites

baietii de la Bavaria sunt de vina...

pana in 2006 au zis ca este recomandat 0-40w...

din 2007 au zis ca nu trebuie 0-40w..ci 5-40w (probabil unde veneau foarte multi clienti cu foarte multi km la bord)...

eu de 2 ani si jumate merg doar pe 0-40w ( in prezent 86 de mii km) pt ca asa a mers masina bine si asa o sa mearga in continuare..(0-40w iti da senzatia ca motorul este pe benzina dupa 2 mii de turatii si trage foarte bine pana la cei 4500 de turatii)..eu asa o vad...ai grija de motor o sa aibe si el de tine...

 

p.s. nu e bine sa te joci cu uleiul ...e ca si cum te-ai juca cu "sufletul motorului"..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.