Jump to content

schimb ulei


Recommended Posts

M-am incumetat sa schimb uleiul unui BMW 318i din '99 si am intampinat urmatoarea problema: nu am reusit sa resetez noul interval de service (25000 km), un prieten mi-a sugerat sa incerc o combinatie cu butonul de reset din bord al "trip-ului" si punerea contactului dupa ce am apasat butonul de reset, smecheria mi-a reusit la un 330ci din '01 dar la acesta tot nu reusesc sa-i resetez intervalul de service.

 

Numai bine, si astept raspuns daca se poate :blink:

Link to comment
Share on other sites

M-am incumetat sa schimb uleiul unui BMW 318i din '99 si am intampinat urmatoarea problema: nu am reusit sa resetez noul interval de service (25000 km), un prieten mi-a sugerat sa incerc o combinatie cu butonul de reset din bord al "trip-ului" si punerea contactului dupa ce am apasat butonul de reset, smecheria mi-a reusit la un 330ci din '01 dar la acesta tot nu reusesc sa-i resetez intervalul de service.

 

Numai bine, si astept raspuns daca se poate :blink:

27987[/snapback]

La urs se facea un scurt la mufa de diagnoza .

Link to comment
Share on other sites

M-am incumetat sa schimb uleiul unui BMW 318i din '99 si am intampinat urmatoarea problema: nu am reusit sa resetez noul interval de service (25000 km)

27987[/snapback]

Este aceeasi procedura/combinatie de butoane ca cel din 01. Dintr-un motiv necunoscut mie nu mi-a iesit din prima desi, cred ca am apasat in ordinea corecta. Deci mai incearca si fii sigur ca apesi ce trebuie.

Link to comment
Share on other sites

Nu poti sa resetezi din bord.In principiu, se reseteaza cu un aparat .E adevarat ca poti sa resetezi si cu un fir.Poate iti spune cineva care sunt firele.Eu am uitat! :blink:

28150[/snapback]

 

Ideea este ca am resetat la un bmw 330ci din 2001 fara sa folosesc nici un aparat sau sa ma ating de vre-un fir folosind combinatia care am descris-o mai sus pe forum(acum mi-am adus aminte ca 330-ul avea inspectia depasita cu 3300 km pe cand acesta dupa bord mai are inca 12500km pana la urmatoarea inspectie)

Link to comment
Share on other sites

Ideea este ca am resetat la un bmw 330ci din 2001 fara sa folosesc nici un aparat sau sa ma ating de vre-un fir folosind combinatia care am descris-o mai sus pe forum(acum mi-am adus aminte ca 330-ul avea inspectia depasita cu 3300 km pe cand acesta dupa bord mai are inca 12500km pana la urmatoarea inspectie)

28152[/snapback]

 

 

Asa este.Daca masina este 2000 sau peste ,merge din bord.In principiu merge la modelele care au doar mufa obd2.

Link to comment
Share on other sites

Asa este.Daca masina este 2000 sau peste ,merge din bord.In principiu merge la modelele care au doar mufa obd2.

28154[/snapback]

Sigur doar dupa 2000? Am mai facut la un 316 sau 318 si parca era din 99 masina, nu mai retin exact.

 

@eu_sunt: daca incerci sa il resetezi la a ta, iti apare mesajul ca la 330-ul la care ti-a reusit? Sau ce apare?

Link to comment
Share on other sites

post-465-1118789882_thumb.jpgpost-465-1118789925_thumb.jpgpost-465-1118789949_thumb.jpgpost-465-1118789976_thumb.jpg

Sigur doar dupa 2000? Am mai facut la un 316 sau 318 si parca era din 99 masina, nu mai retin exact.

 

@eu_sunt: daca incerci sa il resetezi la a ta, iti apare mesajul ca la 330-ul la care ti-a reusit? Sau ce apare?

28165[/snapback]

 

Mesajul e identic ca si la 330 dar si atunci mi-a reusit din noroc, nu stiu care au fost secventele care trebuie sa le apesi sa poti reseta iar aici daca apas de imi apare de ex 2.0 sau 1.0 toate aparatele din bord incep un test de verificare, sper ca am fost cat de cat explicit. Supravirator daca ai putea te rog sa-mi spui care au fost pasii cand ai resetat tu la 316 sau 318.

 

Numai bine

Link to comment
Share on other sites

post-465-1118789882_thumb.jpgpost-465-1118789925_thumb.jpgpost-465-1118789949_thumb.jpgpost-465-1118789976_thumb.jpg

 

Mesajul e identic ca si la 330 dar si atunci mi-a reusit din noroc, nu stiu care au fost secventele care trebuie sa le apesi sa poti reseta iar aici daca apas de imi apare de ex 2.0 sau 1.0 toate aparatele din bord incep un test de verificare, sper ca am fost cat de cat explicit. Supravirator daca ai putea te rog sa-mi spui care au fost pasii cand ai resetat tu la 316 sau 318.

 

Numai bine

28278[/snapback]

 

Ce ai facut tu este un test care se face cam la toate BMW-urile,apar datele masinii,numarului caroseriei,date despre motor etc etc plus testul bordului.Difera doar procedura.Ca sa faci testul pe care l-ai facut tu trebuie tinut apasat pe unul din butoane iar apoi pus contactul.La E34 era invers,se apasa pe cel din dreapta.

Cred ca resetarea ai facut din nimereala.

 

Supravirator :blink:

Link to comment
Share on other sites

@Bavaria: Da, vad ca peste tot e mentionat "dupa 2000". Inseamna ca nu mai retin eu bine, masina fiind dupa 2000.

 

@eu_sunt: cum zicea wlf, functiile 1-21 sunt diferite teste. Testul cu instrumentele de bord e test mode 2.

 

Teoretic nu o sa mearga daca ai masina inainte de 2000, dar daca vrei sa incerci:

-cheia in POS1

-tii butonul stanga apasat vreo 5-6 secunde

-apare "Oil service"

-dai drumul si apesi imediat si tii apasat vreo 5-6 secunde

-apare "Reset"

-apesi din nou cand clipeste "Reset"

 

Daca e facut corect, o sa scrie la sfarsit "End SIA". Nu se foloseste butonul din dreapta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.