Jump to content

2025 BMW X3 G45


sskkaa

Recommended Posts

vine, barosane.

doar ca bmw au ajuns rau de tot.

spre ex, inainte aveai 30d si 40d ca gama de motorizari, cu diferente mari de putere intre ele.

guess what, daca intri pe configurator la noile modele de bmw, exista un 40d si are pe el vechiul motor de la 30d cu 286cp si asistenta mild hybrid de cativa cp.

deci e clar ca nu va fi un 40d real, veritabil, daca au botezat un 30d ca fiind 40d, pt prosti si pt a gadila orgoliul necunoscatorilor.

sa rebotezezi tu acelasi motor atribuindu-i un numar mai mare in nomenclator, asta inseamna sa fii nesimtit.

 

plus lipsa unui 40i, plus fatul ca motoarele super puternice sunt hibrid, plus multe altele

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, edit said:

guess what, daca intri pe configurator la noile modele de bmw, exista un 40d si are pe el vechiul motor de la 30d cu 286cp si asistenta mild hybrid de cativa cp.

Posibil sa fie gresita informatia asta.
In configurator exista 3.0D de 286cp cu MH si separat au pus 4.0D dar e la M40D care are 340cp cu MH. Nu au renuntat la varianta asta cu doua turbine.

Cred ca 4.0D este tot 3.0D dar are doua turbine. Nu este un motor de 3.99L.

Motorizarile 6 cilindrii vor intra pe linia de productie in vara lui 2025.

Edited by valim
Link to comment
Share on other sites

nu inteleg deloc ce spui.

eu ma uitam la seria 5, de exemplu. la x3-ul nou nu apare nimic. la X3-ul vechi, de epoca, nu stiu ce e. e irelevnt, oricum

40d la seria 5 si seria 7 este de fapt vechiul 30d de 286cp la care au adaugat 18cp din mini motorul electric din mild hibrid.

si i-au gasit un nou nume, sa sune mai bine, 40d

 

30d, 40d sunt nume comerciale care nu au legatura cu capacitatea cilindrica.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Corect. Ne-am inteles pana aici 🤣

Am spus ca motorizarile diesel cu 6 cilindrii vor urma in vara anului 2025. Vor fi 3.0D cu 286+cp cu MH si M40D cu 340+cp cu MH

Momentan nu sunt disponibile pe noul design.

Edited by valim
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, valim said:

 

Am spus ca motorizarile diesel cu 6 cilindri vor urma in vara anului 2025. Vor fi 3.0D cu 286+cp cu MH si M40D cu 340+cp cu MH

 

gresit.

bmw au procedat diferit pe masinile de pe platforme noi, adica seria 5 si seria 7

doar 40d cu motor termic de 286cp+MH de 18cp

 

pe masinile de epoca, pe care mai sunt motoare diesel in 6 cilindri, adica X5/6/7, seria 8, vechile X3/4, modele vechi de 6-7 ani, inca merg pe strategia veche cu 30d si 40d, cu diferente reale intre ele, 286cp respectiv 340cp si un MH mai slab de 13 cp

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Asta e asa si asa, SUV-ul se rastoarna mai usur, mai instabil pe ploaie, curbe dar la impact frontal rezista mai bine din cauza greutatii si garzii la sol. Deci e asa si asa.

 

Mie SUV-urile mi se par periculoase pentru pietoni, daca te ia izbeste un X7 slabute sanse sa mai traiesti fata de un seria 7.

Edited by Alex3245
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.