Jump to content

Upgrade sistem audio E90


David Dobre

Recommended Posts

2 hours ago, David Dobre said:

nu suport chinezăriile astea de pe temu de le am acum și vreau sa le dau jos

:offtopic:

Stai putin, tu ai cumparat difuzoare Hertz de pe Temu? Sau ce ai cumparat.

Nu as cumpara de pe Temu nici macar o bricheta sa dau foc la ce as fi putut cumpara de pe Temu.. . Ca mi-ar fi frica sa nu fie stricata..

Un cost pentru un tweeter ar fi in jur de 80$..

Motivul pentru care se arde un tweeter in general este filtrarea incorecta ca si frecventa de taiere a frecventelor medii si joase dupa cum si valoare atenuarii sa fie suficient de buna. Asta nu se face doar dintr-un condensator fie el si nepolarizat..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
3 hours ago, bimmer90f30 said:

:offtopic:

Stai putin, tu ai cumparat difuzoare Hertz de pe Temu? Sau ce ai cumparat.

Nu as cumpara de pe Temu nici macar o bricheta sa dau foc la ce as fi putut cumpara de pe Temu.. . Ca mi-ar fi frica sa nu fie stricata..

Un cost pentru un tweeter ar fi in jur de 80$..

Motivul pentru care se arde un tweeter in general este filtrarea incorecta ca si frecventa de taiere a frecventelor medii si joase dupa cum si valoare atenuarii sa fie suficient de buna. Asta nu se face doar dintr-un condensator fie el si nepolarizat..

 

 

Nuuu, am luat tweeterele respectiv difuzoarele hertz care trebuie sa îmi ajungă din România, am dat vreo 250 de lei pe tweetere, care veniseră cu condensatoare și sunt singur ca le-am montat corect, nu erau pocnitori de pe temu, am făcut referire ca acum am pus 2 tweetere pe care le aveam de pe temu în locul celor hertz dat fiind faptul ca unul s-a ars, le-am înlocuit pe ambele cu niște pocnitori pe care le am de mult să țină loc la înalte până vin cu ceva bun.

Edited by David Dobre
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Orice părere despre combinația pe care am ales-o e bine venită:))

Ca si tweetere am dat jos chinezăriile, dacă am pus stație pe subwoofere, țin bass ul la -8 si se aude perfect, iar așa se aud înalte din boxe dacă mă joc putin cu treble 

Edited by David Dobre
Link to comment
Share on other sites

Eu as pune peste tot difuzoare logic 7. Nu stiu cum regleaza sunetul cei de la bmw dar cat timp am avut aftermarket pe a mea, desi se auzea fain creau o presiune ciudata in ureche si deranjau fizic. Cum am schimbat mediile si tweeterele cu L7 sunetul a devenit perfect echilibrat la orice nivel de volum. Gasesti second la preturi ok. Si daca nu iti plac le poti vinde destul de usor dupa. 

Link to comment
Share on other sites

Dpmdv te-ai complicat cu sunetul. Si iti spun asta din experienta e masina personala unde am schimbat pe sistemul standard difuzoare standard , hi fi si logic 7. In final solutia optima si cea mai buna a fost retrofit la Logic 7 cu tot ce inseamna el: amplificator L7, toate difuzoarele L7 , fibra, fete spate de usi cu boxe, boxa in bord, codare, etc. Sunetul e ce trebuie si ai posibilitatea sa-l reglezi din head unit.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Nym said:

Eu as pune peste tot difuzoare logic 7. Nu stiu cum regleaza sunetul cei de la bmw dar cat timp am avut aftermarket pe a mea, desi se auzea fain creau o presiune ciudata in ureche si deranjau fizic. Cum am schimbat mediile si tweeterele cu L7 sunetul a devenit perfect echilibrat la orice nivel de volum.

Ce after market ai avut sa mearga (si merge) perfect cu logic 7? Nu se intelege clar ce vrei sa spui.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, David Dobre said:

Știu ca m-am complicat cam mult, astea dacă nu se aud bine le dau eu retur, văd ce fac, trebuia să îmi fac un plan complet de la început dar am înțeles lucrurile mai bine pe parcurs

Asta cu sunetul e relativa, ce îți place ție pentru altcineva poate sa nu fie ce trebuie, cum spune și colegul mai jos, nu cred sa dai greș cu un L7 și gata.. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, v@sy said:

Daca ai deja cablajul tras, ia un sistem L7 si ai rezolvat situatia.

Ce cablaj sa aiba tras?

Daca masina are logic 7 da, are si cablajul, daca nu are logic 7 trebuie sa il iei sau cumperi cu totul, nu doar difuzoare.. adica conexiunea  HU cu amplificatorul din portbagaj si cablajul de la Amp la difuzoare.

 

Edited by bimmer90f30
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, bimmer90f30 said:

Ce cablaj sa aiba tras?

Daca masina are logic 7 da, are si cablajul, daca nu are logic 7 trebuie sa il iei sau cumperi cu totul, nu doar difuzoare.. adica conexiunea  HU cu amplificatorul din portbagaj si cablajul de la Amp la difuzoare.

 

Exact, și daca avea logic 7 nu ma atingeam de el 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bimmer90f30 said:

Ce cablaj sa aiba tras?

Daca masina are logic 7 da, are si cablajul, daca nu are logic 7 trebuie sa il iei sau cumperi cu totul, nu doar difuzoare.. adica conexiunea  HU cu amplificatorul din portbagaj si cablajul de la Amp la difuzoare.

 

Tocmai mi-am facut singur retrofitul complet la L7, nu este nevoie sa-mi explici.

 

1 hour ago, David Dobre said:

Exact, și daca avea logic 7 nu ma atingeam de el 

Daca ai mulf in spate, te conectezi usor cu fibra si deja daca ai tras aliementarea la amplificatoril AM, doar o muti pe cel de L7. Cablurile boxelor se trag usor pe sub prag. Poti sa cauti L7 complet, inclusiv cablaj si doar sa il tragi. Eu am gasit cu cablaj complet.

Link to comment
Share on other sites

Ai făcut retrofit plecând de la ce sistem de bază? Pe un hi-fi e mai ușor decât pe standard, acum deja e târziu să fac retrofit la l7, partea de bass deja am acoperit-o complet, mai am doar mediile de îmbunătățit, nu se mai merită să umblu la bass, abia aștept să mi ajungă nebuniile alea de boxe hertz și amplificatorul să văd ce știu ele să facă 

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, v@sy said:

Plecand de la sistemul standard cu 6 boxe. Ai destule de instalat. Raman la parerea mea ca L7 e ce trebuie sj aveai bataia de cap cea mai mica. La ce costuri ai ajuns pana acum?

În jur de 800 de lei, cam 1200 cu boxele hertz care trebuie sa mi vină și amplificatorul pt ele 

Link to comment
Share on other sites

On 6/15/2024 at 6:18 PM, v@sy said:

Tocmai mi-am facut singur retrofitul complet la L7, nu este nevoie sa-mi explici.

Nu era nimic de explicat tie. Cu tine clarificam ce intuisem deja - ca EL nu are cablaj tras cum afirmi tu presupunand cu "daca.." / adica ori ii spui ce ii trebuie ori o lasi asa.. 

Eu nu am nimic cu tine, doar raspunsul in doi peri nu explica mai nimic. 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, David Dobre said:

Aveti idee daca merge facuta codarea de la sistem audio standard la hi-fi cu carly?

Din cate stiu nu. Si eu am Carly. Daca a reusit careva si eu sunt curios.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, corect. Până la urmă nu am făcut codare și nu are rost să mai îmi bat capul cred, am instalat boxele hertz pe ușile față, iar amplificatorul, am luat semnal pentru el din firele boxelor spate, pentru ca în acelea nu transmite asa mult bass și nu favorizează așa mult frecvențele înalte precum în difuzoarele din față, se aude execeleeeent, și claritate dar și volum! Mai am să îi pun niște tweetere, chiar dacă boxele au tweetere în ele nu se compară cu unele separate.

Ceva recomandări de tweetere până în vreo 300 de lei aveți? Fără hertz ca la tweetere nu am încredere în ei 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.