Jump to content

BMW X5 45e


Mohammad

Recommended Posts

On 8/20/2024 at 6:23 PM, mgi said:

Si crezi ca la mild hybrid poti sa mergi cu masina daca se strica ceva la partea electrica (motor/baterie)?

Mmmm...probabil ca nu dar ma gandesc ca piesele sunt mai ieftine decat la cele PHEV. In fine, deocamdata nu intreaba nimeni de x3 cu 400k km asa ca ....doar ma uit :))))

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, costinlogin said:

Dar nu acelasi impozit si 0 consum prin oras 😜 

 

@RedCap Mereu mi-au placut cele de 3000 insa nu mai suport impozitul asta aberant fix degeaba. Ii cumparam o Yamaha de 125cc lu' fiimea aia mica cu cat impozit am dat la primarie in 9 ani. Acu sa vedem ce fac, trebuie sa mai documentez cu hibridele astea si mildhybrid. Plus ca design-ul actual la BMW ma zgarie pe retina ...asa ca macar placerea de a conduce sa-mi ramana , daca placerea de a o admira la exterior s-a dus naibii 😞 

E mild hybrid. Si totusi, energia electrica nu cade din cer 🙂

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Crysis21 said:

E mild hybrid. Si totusi, energia electrica nu cade din cer 🙂

Ba chiar din cer "cade". Am panouri solare montate prin program 😄 Nici la 80 bani /kw nu e rau , insa eu tot la masina atomica visez :)))))))))) 

Link to comment
Share on other sites

Eu am făcut calculul. Instalația s-a amortizat deja și acum costul rezultat pe luna e cam de 0.5 lei/kwh (doar pentru cât trag din rețea ce produc eu și consum e evident gratis) . Asta pentru ca am putere mica instalata (4kwp),fără baterii, și consum destul de mult, cam 500kwh/luna acum vara. Dar tot e mai bine decât fără 😉 Adică la consumul asta total plătesc cam 175 de lei. 

Edited by mgi
Link to comment
Share on other sites

Pe iulie,600kw,480 la hidroelectrica,a venit factura.

August,350 estimez,am fost plecat 2 saptamani.Cam 300 kw media,3600 pe an,700 eur.

Plus gaz,apa,cablu,salubritate..vreo 2500eur/an facusem odata un calcul..in 20 de ani un BMW mai modest ashea…🙂

Link to comment
Share on other sites

Și eu mi am pus problema de revânzare, in schimb argumentul cu actualele mașini de câțiva ani e bun, se vând.

Care ii un procentaj bun pentru sănătatea bacteriei?

Adică, cât de repede se degradează?

 

Am văzut câteva anunțuri de la dealeri care spuneau că dau un certificat pentru baterie. Că idee unii spuneau că pt o mașină din 2021, 70% ii foarte bine, ... Am dubii serioase 🙂

Iar alții ofereau certificat pt 90%, care iarăși, din experiența de la telefoane, nu ii fantastică.

Și e suficient sa fie făcute reviziile la BMW?

Trebuie la cumpărare să aibă vreun certificat anume?

Link to comment
Share on other sites

Nu prea cred ca scade capacitatea la o hibrida la 70% in trei ani. Dar chiar daca e asa, e ok ca bateria are garantie 8 ani, si probabil dupa inca 2 o sa scada la sub 70%, care e pragul de inlocuire.

In plus, degradarea la baterii nu e liniara, in primul an scade cel mai mult.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2024 at 6:48 PM, mgi said:

Nu prea cred ca scade capacitatea la o hibrida la 70% in trei ani. Dar chiar daca e asa, e ok ca bateria are garantie 8 ani, si probabil dupa inca 2 o sa scada la sub 70%, care e pragul de inlocuire.

In plus, degradarea la baterii nu e liniara, in primul an scade cel mai mult.

Urmaresc un x5 45e si din 58k km cat are acum cf indicatorului din bord are 40k doar pe electric.

Am cerut un raport de analiza a bateriilor si i-a generat 95% viata pentru km astia si masina din 2021. 

Eu zic ca e mai mult decat trebuie.

  • Like 1
  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2024 at 9:07 AM, Ciprian01 said:

Urmaresc un x5 45e si din 58k km cat are acum cf indicatorului din bord are 40k doar pe electric.

Am cerut un raport de analiza a bateriilor si i-a generat 95% viata pentru km astia si masina din 2021. 

Eu zic ca e mai mult decat trebuie.

Chiar e, 95% după atâta timp și km,

Cred și eu că îi foarte bine 🙂 

Merci frumos!

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2024 at 7:56 AM, tzucul said:

Mie imi arata acum cu baterie 100% autonomie electrică de 74km.Masina are acum 109.000km din care vreo 35.000km făcuți electric.Ma gândesc ca asta ai vrut sa intrebi.

De curios, daca poti sa zici, cat ai casco la X5 si suma asigurata ? 

Daca mai sunt si alti proprietari de X5 45e si pot sa ofere detalile astea chiar as aprecia.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, dragos1801 said:

De curios, daca poti sa zici, cat ai casco la X5 si suma asigurata ? 

Daca mai sunt si alti proprietari de X5 45e si pot sa ofere detalile astea chiar as aprecia.

Multumesc!

Salut,nu am casco si nu am avut in viata mea la vreo mașină.Toate mașinile mele au fost pe persoana fizica luate cash deci nu am fost obligat sa am așa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cum e sa ai casco deci nu sufar😂.Acum sincer nu am avut niciodată nevoie de Casco și sper sa nu am.Oricum dacă aș aduna banii pe care i-aș fi plătit pe Casco pana acum (în zadar) mai îmi luam o mașină noua.Daca sa zicem troznesc mașina îmi asum dauna...n-am ce face.Acuma pentru un parbriz o data la 2 ani scot bani din buzunar..nu am ce face.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.