Jump to content

BMW X5 45e


Mohammad

Recommended Posts

ai avut noroc fara casco. eu iar mi-am gasit in weekend A6-le zgariat in parcare. ambele spoilere trebuiesc revopsite, aripa spate drepta la fel reparata si revopsita, o portiera polish. iar la a6 nu am avut incidente, asta fiind tot in 3 ani jumate de cand am masina.

la seria 5 am avut incidente de peste 10k euro in 4 ani. spoiler spate, un prag, un far si 2 parbrize schimbate. inca o data spoiler spate vopsit, la fel si cel fata si capota cat si 2 portiere vopsite

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, coco1382 said:

65.000 euro, suma asigurata, fransiza 15% dauna totala si prima anuala 1800 euro cu fransiza 300 euro pe eveniment.- nu am gasit niciunde mai bine si lucrez in domeniu....

Mega ok prima anuala. Am auzit si de 2000+ euro la sume asigurate de 30k-40k euro. Sigur conteaza foarte mult fransiza. 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tzucul said:

Nu stiu cum e sa ai casco deci nu sufar😂.Acum sincer nu am avut niciodată nevoie de Casco și sper sa nu am.Oricum dacă aș aduna banii pe care i-aș fi plătit pe Casco pana acum (în zadar) mai îmi luam o mașină noua.Daca sa zicem troznesc mașina îmi asum dauna...n-am ce face.Acuma pentru un parbriz o data la 2 ani scot bani din buzunar..nu am ce face.

Un parbriz OE ( la mine la X3 de ex nu se gaseste alta varianta ) cu montaj e vreo 7000lei... deci casco pe 1 an sau aprox. N au trecut 3 4 sapt de la schimb iar o piatra ( noroc ca e doar o ciobitura si s a putut repara fara pb ), ca altfel daca crapa, iar parbriz nou 🙂

In plus hai sa zicem ca daca lovesti tu masina iti asumi, dar sunt destui prosti pe sosele daca ti o pot lasa prin parcari frecata, lovita, etc...

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Parbrizul la mine e 3400 lei pe bavauto original iar montajul îl pot face niște amici care au firma de montaj parbrize.La celelalte mașini când s-a spart am pus pilkington cu maxim 1300 lei, pana la urma e un geam.La Casco ai și franșiza care poate sa fie destul de mare plus ca iti ridica costul pe anul viitor.Unde stau am parcare cu loc acoperit iar la birou la fel, la cumpărături când mă duc am grija unde parchez (cât mai departe de alte mașini).Știu ca unii mă cred nebun dar așa sunt eu...O sa râdeți de mine dar pe viitor am de gând sa achiziționez un 911 la care nu-i voi face Casco.😂

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, dragos1801 said:

Mega ok prima anuala. Am auzit si de 2000+ euro la sume asigurate de 30k-40k euro. Sigur conteaza foarte mult fransiza. 

31 ani, masina de 43k evaluata, cea mai ieftina oferta 3600 euro cu fransiza 100. 😄 

  • Surprised 1
Link to comment
Share on other sites

am aprobat la un client o despagubire pt un far fix ca al meu cu adaptiv si laser, la bavaria, parca 25.000 ron +tva :)) si apoi am facut casco, nici eu nu voiam, dar tinand cont de asa costuri............. :)))

2 hours ago, edit said:

cat de vechi 911-le??

 

 

prima anuala a lui Coco este buna pt ca are franshize babane. daca punea zero peste tot asa cum am pus eu, platea 3000 euro.

Initial am avut masina evaluata la 85.000 euro si m-am certat cu ei, :)), cum naiba....apoi mi-au dat 65.000 suma asigurata.

 

sa stii ca foarte rar mai gasesc sa asigur clientii mei la masini sh fara fransiza, doar groupama si omn mai accepta, dar trebuie cerute cotatii manual in centralele lor....vb de clientii mei de la leasing si da, cand obtin fara fransiza la sh cotele sunt....wow :))

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, sskkaa said:

An 5 283eur? 🤣 e leasing? Numa la nesimtitii aia valoare primei e aceeasi in toti anii, desi suma asigurata scade dramatic.  

anul 5 e de fapt o luna dupa ce se incheie contractul. Sincer am avut Groupama la G30 care nu era pe leasing si sincer, e mai convenabil contractul de mai sus. Am indoit in primul an leasing-ul cu vreo 6-7K eur daune, iar in 4 ani cat a fost masina la mine am platit 2400, 3200, 3000, 2800. Dar, valoarea asigurata a scazut drastic, similar as spune cu ce am pus mai sus. Am si facut un calcul si procentual din valoarea asigurata, ajunsesem sa platesc undeva la 5.5% parca, ceea ce e aberant. Am ramas cu ei petru ca nu am primit nicio alta oferta buna, toti aveau valori asigurate foarte mici pentru prime nu cu mult sub ce aveam de la ei.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, sskkaa said:

An 5 283eur? 🤣 e leasing? Numa la nesimtitii aia valoare primei e aceeasi in toti anii, desi suma asigurata scade dramatic.  

se face o medie, asa e la leasing. la munca avem la allianz casco si valoarea e constanta. prea mica prima in anii 1 si 2, care se echilibreaza cu anii 3 si 4 cand prima ramane la fel insa masina e devalorizata.

mai e o chestie, devalorizarea este relevanta doar pt dauna totala si furt, situatii putin probabile. insa pt reparatie, este irelevant ca masina e noua si costa 110k sau are 5 ani si costa 60k, costul reparatiei va fi la fel si tebuie acoperit de asigurator

 

la Crysis, daca primele de asigurare erau corelate cu valoarea masinii, in primul an trebuia sa il coste spre 5000 euro si spre final pe la 2500. se facea media si tot la cei 3400 euro se ajungea.

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, edit said:

se face o medie, asa e la leasing. la munca avem la allianz casco si valoarea e constanta. prea mica prima in anii 1 si 2, care se echilibreaza cu anii 3 si 4 cand prima ramane la fel insa masina e devalorizata.

mai e o chestie, devalorizarea este relevanta doar pt dauna totala si furt, situatii putin probabile. insa pt reparatie, este irelevant ca masina e noua si costa 110k sau are 5 ani si costa 60k, costul reparatiei va fi la fel si tebuie acoperit de asigurator

 

la Crysis, daca primele de asigurare erau corelate cu valoarea masinii, in primul an trebuia sa il coste spre 5000 euro si spre final pe la 2500. se facea media si tot la cei 3400 euro se ajungea.

De acord cu tine ca nu conteaza asa tare valoarea asigurata. insa daca se intampla sa ai ghinion, posibil sa te doara. Cunosc un caz ce a ales un CASCO foarte mic pe acelasi considerent iar fi-su a luat apa la motor. Casco a dat-o foarte repede dauna totala, iar el plangea ca masina a costat dublu. Asta ai asigurat, asta primesti 🙂

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.