Jump to content

schimbare bord instrumente


Recommended Posts

Am o problema cu vitezometrul care se pare ca a cedat nu stiu din ce cauza .... adica e picat acul care indica viteza. Cei de la Filaret au zis ca trebuie schimbat tot panoul de instrumente cu unul Nou...adica vreo 600E chiar daca restul functioneaza.

 

Intrebare:

Pot cumpara un bord la mana a doua tot de E46 diesel sau benzina din acelasi an si sa-l pun in locul celui defect? ... se vor modifica kilometrii adica sa apara km de pe masina de pe care am luat bordul ? ... sau pot aparea alte probleme?

 

Poate ma puteti ajuta ca daca il iau la mana a doua nu mai dau 600E :blink:

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Chiar nu are nimeni nici o idee ce se intampla daca schimb bordul cu unul second hand ca ma doare sufletul sa dau 600E plus manopera :blink:  pe unul nou

 

multumesc anticipat pentru orice parere in aceasta problema

267679[/snapback]

 

 

aia de la Filaret ce au zis ca merge pus si Sh ?,,,

Teoretic nu vad de ce nu ar merge ...poate doar sa fie o chestie de resoft ceva dupa! ..cel mai bine faci o mica proba cu un coleg de forum inainte ......

Link to comment
Share on other sites

, o sa incerc cu unul SH intai

267723[/snapback]

 

Merge si cu unul SH, insa de benzina, acelasi model.

Km-ul va fi diferit insa, va ramane cel de pe bordul SH, la fel si seria de caroserie va fi diferita.

Cel mai bine probeaza cu alt bord, sa fii sigur ca este defect.

Eu as merge pe bord nou daca este defect, din motivele enumerate mai sus...

Link to comment
Share on other sites

Merge si cu unul SH, insa de benzina, acelasi model.

Km-ul va fi diferit insa, va ramane cel de pe bordul SH, la fel si seria de caroserie va fi diferita.

Cel mai bine probeaza cu alt bord, sa fii sigur ca este defect.

Eu as merge pe bord nou daca este defect, din motivele enumerate mai sus...

267728[/snapback]

 

Merci foarte mult asta vroiam sa stiu daca se modifica kilometrajul ca asta nu vreau sa se intample, am pus masina pe tester la Filaret si mi-a dat scurt circuit in speedometer si un scurt pe la masa, solutia lor a fost inlocuirea cu unul nou.

 

Nici butonul din stanga nu merge de la bord cand apas si nici cel din dreapta ... doar rotit cel din dreapta adica reglare ora /minute.

 

probabil ca sa aflu seria de caroserie trebuie sa folosesc butonul din stanga ... care nu merge ... as fi curios daca a fost manarita sau ceva ca sa aiba mai putini km.

 

Inca o data merci mult

Link to comment
Share on other sites

Merci foarte mult asta vroiam sa stiu daca se modifica kilometrajul ca asta nu vreau sa se intample, am pus masina pe tester la Filaret si mi-a dat scurt circuit in speedometer si un scurt pe la masa, solutia lor a fost inlocuirea cu unul nou.

 

Nici butonul din stanga nu merge de la bord cand apas si nici cel din dreapta ... doar rotit cel din dreapta adica reglare ora /minute.

 

probabil ca sa aflu seria de caroserie trebuie sa folosesc butonul din stanga ... care nu merge ... as fi curios daca a fost manarita sau ceva ca sa aiba mai putini km.

 

Inca o data merci mult

267733[/snapback]

 

Daca se dovedeste bordul stricat, verifica inainte de a comanda un bord nou(daca vei comanda) numarul de km din computerul de lumini, deoarece acel numar va fi si pe bordul nou.

Seria de caroserie diferita(la un bord SH) va fi indicata prin aprinderea punctului rosu pe bord, cel care indica daca s-au modificat km sau seria de caroserie.

Link to comment
Share on other sites

Poti sa cumperi un bord SH dar sa functioneze vitezometrul apoi schimbi doar vitezometrul este un fel de ,,motoras,, de fapt un bobinaj. Treaba este ca cei de Filaret sunt varza sau nu vor sa faca treaba deloc macar sa spuna adevarul. Poti sa pui si un bord SH cu totul si se compatibilizeaza bordul nou cu computerul masinii dar intradevar km raman cei dupa bordul SH. In bordul SH toate ,, motorasele,, mai putin cel de la indicatorul de consum sunt compatibile cu vitezometru ( au aceias serie si specificatie) dar ai grija la arculetul de revenire al indicatorului. Eu am desfacut si rasdasfacut borduri de bmw e39 din cauza de pixeli, si am stricat 2 ,,motorase,, turometru si temperatura , le-am inlocuit si totul este perfect.

Numai bine.

 

Dovada:

http://cgi.ebay.de/BMW-E38-E39-E53-X5-Komb...1QQcmdZViewItem

 

pentru traducere in engleza : http://dictionary.reference.com/translate/

Link to comment
Share on other sites

Poti sa cumperi un bord SH dar sa functioneze vitezometrul apoi schimbi doar vitezometrul este un fel de ,,motoras,, de fapt un bobinaj. Treaba este ca cei de Filaret sunt varza sau nu vor sa faca treaba deloc macar sa spuna adevarul. Poti sa pui si un bord SH cu totul si se compatibilizeaza bordul nou cu computerul masinii dar intradevar km raman cei dupa bordul SH. In bordul SH toate ,, motorasele,, mai putin cel de la indicatorul de consum sunt compatibile cu vitezometru ( au aceias serie si specificatie) dar ai grija la arculetul de revenire al indicatorului. Eu am desfacut si rasdasfacut borduri de bmw e39 din cauza de pixeli, si am stricat 2 ,,motorase,, turometru si temperatura , le-am inlocuit si totul este perfect.

Numai bine.

 

Dovada:

  url=http://cgi.ebay.de/BMW-E38-E39-E53-X5-Kombiinstrument-Tacho-Motor_W0QQitemZ120148456992QQihZ002QQcategoryZ99195QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem]http://cgi.ebay.de/BMW-E38-E39-E53-X5-Komb...1QQcmdZViewItem[/url]

 

daca nu merge adresa de internet incercati pe www.ebay.de si cautati : BMW E38 E39 E53 (X5) Kombiinstrument Tacho-Motor

 

pentru traducere in engleza : http://dictionary.reference.com/translate/

270179[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Poti sa cumperi un bord SH dar sa functioneze vitezometrul apoi schimbi doar vitezometrul este un fel de ,,motoras,, de fapt un bobinaj. Treaba este ca cei de Filaret sunt varza sau nu vor sa faca treaba deloc macar sa spuna adevarul. Poti sa pui si un bord SH cu totul si se compatibilizeaza bordul nou cu computerul masinii dar intradevar km raman cei dupa bordul SH. In bordul SH toate ,, motorasele,, mai putin cel de la indicatorul de consum sunt compatibile cu vitezometru ( au aceias serie si specificatie) dar ai grija la arculetul de revenire al indicatorului. Eu am desfacut si rasdasfacut borduri de bmw e39 din cauza de pixeli, si am stricat 2 ,,motorase,, turometru si temperatura , le-am inlocuit si totul este perfect.

Numai bine.

 

Dovada:

  http://cgi.ebay.de/BMW-E38-E39-E53-X5-Komb...1QQcmdZViewItem

 

pentru traducere in engleza : http://dictionary.reference.com/translate/

270179[/snapback]

 

Iti multumesc enorm pentru indicatii ... chiar ma pricep la electronica (faceam diferite amplificatorea audio prin liceu etc. ) si deci ca sa inlocuiesc motorasele nu imi va fi greu ... mai mult teama aia de necunoscut ca nu stiu exact cum e acolo de aia nu am incercat metoda ta ... m-am gandit sa inlocuiesc motorasele dar acum ca si tu mi-ai confirmat ca merge ma simt super usurat ... intr-adevar aia de la Filaret nu vor decat sa-si vanda bordul nou care e scump... de aia nu vor sa faca asa.

 

 

Inca o data iti multumesc mult si sper ca topicul asta sa ajute si pe altii.

 

danke sheun(cum ar zice nemtii) :blink:

 

Adrian

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.