Jump to content

Bataie dreapta spate


Recommended Posts

Salut,La serie 3 330 e plug in hybrid pe dreapra spate se aude o bataie ptr care nu s-a reusit diagnosticarea.Am fost la filaret si mi-au spus ca 80% e amortizoul,cei de la Bavaria mi-au spus ca sunt bielete antiruliu spate care au fost schimbate dar tot la fel bate.In portbagaj nu este nimic,la banchete nu bate nimic.V-ati intalnit cu aceasta problema,are cineva idee de la ce ar putea fi?

Link to comment
Share on other sites

Salut ! se poate mai multe detalii ?..cand se aude bataia, in curba, la schimbat viteza ?...Fa o verificare "ochiometrica" pe un elevator de preferat cel pe care se face si directia, astfel incat masina sa stea pe roti poate poti oberva ceva ce loveste altceva. Zgomotul se aude si daca masina este oprita si apesi pe vreunul din cele 4 colturi ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am avut aceeași situație dar pe fata. Am verificat -o in nu știu câte service uri, tot felul de teste, șurubel și piuliță, efectiv rămăsesem fara idei. Așa că am schimbat telescoapele și am sperat sa se întâmple ceva.

Ei bine, a dispărut orice zgomot. Am testat amortizoarele după ce le-am dat jos de pe mașină. Culisa atât de lin și frumos tija de ziceai că n-au nici pe naiba. Mno...ce au avut, nu știu, ideea e că eu așa am scăpat de troncaneli. Cu accent pe troncaneli, la mine asta era, semăna cu zgomotul de bucșe terminate.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, BMS921 said:

Am avut aceeași situație dar pe fata. Am verificat -o in nu știu câte service uri, tot felul de teste, șurubel și piuliță, efectiv rămăsesem fara idei. Așa că am schimbat telescoapele și am sperat sa se întâmple ceva.

Ei bine, a dispărut orice zgomot. Am testat amortizoarele după ce le-am dat jos de pe mașină. Culisa atât de lin și frumos tija de ziceai că n-au nici pe naiba. Mno...ce au avut, nu știu, ideea e că eu așa am scăpat de troncaneli. Cu accent pe troncaneli, la mine asta era, semăna cu zgomotul de bucșe terminate.

Intr-adevar asta poate fi un motiv dar cineva care repara masini merge putin cu ea isi da seama daca este sau nu de acolo

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, germanco said:

Intr-adevar asta poate fi un motiv dar cineva care repara masini merge putin cu ea isi da seama daca este sau nu de acolo

Am inceput cu AutoCobalcescu BMW, Service Scream (Tezparii), APB și am ajuns să mă decid sa incerc și la un service mai mic, sperand că sunt mai tipicari...habar nu am și am încercat și la Best Tyres.

Niciunul dintre cele enumerate mai sus nu și-au dat seama de unde era zgomotul. Au suspectat, da dar atât.

Crede-mă, chiar am incercat 😂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, BMS921 said:

Am inceput cu AutoCobalcescu BMW, Service Scream (Tezparii), APB și am ajuns să mă decid sa incerc și la un service mai mic, sperand că sunt mai tipicari...habar nu am și am încercat și la Best Tyres.

Niciunul dintre cele enumerate mai sus nu și-au dat seama de unde era zgomotul. Au suspectat, da dar atât.

Crede-mă, chiar am incercat 😂

Daca esti din Bucuresti fa o diagnoza la FRK Service, poate sunt mai corecti...pana la urma un service este bun daca rezolva problema asa cum vrei tu ...cu sugestii nu ai ce sa faci....sa gaseasca solutia...din pacate am patit-o si eu...am ajuns in trecut cu masina pe platforma in reprezentanta,,,si au lut-o pe "incercate"....plateam dupa fiecare verificare, dupa ce am sarit de vreo 500 lei le-am spus sa se opreasca din verificari si am plecat cu masina tot pe platforma...cand am plecat mi-a zis un mecanic de unde ar putea fi...si de acolo a fost ...metoda clara de japca...

Link to comment
Share on other sites

Am avut la fel o bătaie sp.dreapta,doar pe drum denivelet ,nicicum nu găseam sursa,am dat inclusiv telescopul jos,care era de max.1 an montat,nimic.Am montat tot felul de bureței draci,laci sub tapițeria de pe aripa spate...nimic.Intr-un final,am urcat un coleg in spate,cu bancheta rabatata și am plecat pe drum.. zgomotul venea de la ușa spate care producea un zgomot ca de telescop,bucșa.Soluția:dat cu un spraý de ulei mecanisme fine pe broasca de la ușa,zgomotul a dispărut până in ziua de azi.

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, germanco said:

Daca esti din Bucuresti fa o diagnoza la FRK Service, poate sunt mai corecti...pana la urma un service este bun daca rezolva problema asa cum vrei tu ...cu sugestii nu ai ce sa faci....sa gaseasca solutia...din pacate am patit-o si eu...am ajuns in trecut cu masina pe platforma in reprezentanta,,,si au lut-o pe "incercate"....plateam dupa fiecare verificare, dupa ce am sarit de vreo 500 lei le-am spus sa se opreasca din verificari si am plecat cu masina tot pe platforma...cand am plecat mi-a zis un mecanic de unde ar putea fi...si de acolo a fost ...metoda clara de japca...

La mine e ok acum, am cerut eu sa mi se schimbe telescoapele, mi-am asumat încercarea și asta a fost rezolvarea.

Nu mai am niciun zgomot.

Explicasem povestioara mea in ideea de a-l ajuta pe inițiatorul thread-ului.

Am tot zis că ajung și pe la FRK dar sunt departe rău de mine, eu fiind în Sud, zona Obregia și am o încărcare la job de nu știu când sa mai respir...

@Alexandru Dragos, scuze pentru poluarea topicului tau, sper sa te ajute întâmplarea mea...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.