Jump to content

Jante originale sau aftermarket


AlinC

Recommended Posts

Salut 
Ce recomandati, jante originale BMW sau jante aftermarket premium, ( oz, borbet )? Daca aveti si sugestii de magazine si marca sunt bine venite. Multumesc
p.s. topicul se vrea general, dar ca idee masina este un G30, caut jante pe 18 sau 19.

Link to comment
Share on other sites

Pot sa spun primul parerea mea?

Pentru siguranta as pune doar original, stanta BMW si toate codurile, tara de origine.. bla bla bla.

Sau as lua AM doar daca sunt facute de o companie cu reputatie, prestigiu si la pretul corect; tot din cauza de siguranta.

As evita la maxim jante facute in china din surse dubioase; de o bicei se gasesc la um pret avantajos.

Zic asta pentru ca am trecut si eu vara trecuta oarecum prin aceiasi dilema.. dar eu am trecut la jante pe 17 de la 18.. 😉

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea e ca unele masini se preteaza mai mult la jante aftermarket altele mai putin spre deloc. In special limuzinele mai putin, fiind si cazul G3x. Mi se pare mult mai frumos look-ul original iar la G30 chiar ai de unde alege din catalogul cu optiuni.

Mie imi plac f mult Style 619 (18 inch), mi se par elegante si au un mare atuu - sunt foarte usoare, sub 10kg una, fiind si singurele forjate dintre cele originale pentru modelul asta (de notat ca sunt comune cu seria 7 G11). Eu dupa astea ma uit de ceva vreme si se pot gasi si la preturi acceptabile.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, phunctionist said:

[...] Style 619 (18 inch) [...] sunt foarte usoare, sub 10kg una, fiind si singurele forjate dintre cele originale pentru modelul asta

Foarte interesanta informatia, multumesc. Sub 10Kg pentru o janta 8"x18" este de-a dreptul excelent si uimitor. O veste buna, dupa multi ani in care jantele originale BMW ajunsesera de-a dreptul obeze - spre exemplu, cele de 18" pentru E86 Z4M aveau cca. 12Kg fata / 13Kg spate. Banuiesc ca revenirea la jante mai usoare este o consecinta a necesitatii de a reduce consumul, pentru respectarea limitelor de emisii impuse de EU.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
11 hours ago, bimmer90f30 said:

Pot sa spun primul parerea mea?

Pentru siguranta as pune doar original, stanta BMW si toate codurile, tara de origine.. bla bla bla.

Sau as lua AM doar daca sunt facute de o companie cu reputatie, prestigiu si la pretul corect; tot din cauza de siguranta.

As evita la maxim jante facute in china din surse dubioase; de o bicei se gasesc la um pret avantajos.

Zic asta pentru ca am trecut si eu vara trecuta oarecum prin aceiasi dilema.. dar eu am trecut la jante pe 17 de la 18.. 😉

Salut, multumesc de raspuns. Nici eu nu vreau sa ma joc cu viata si cu siguranta celor din masina mea ( in speta familia) si de aceea am si deschis acest topic, iar daca va fi sa aleg aftermarket, as alege doar de la firmele de top, eu pe astea 2 le cunosc ,( borbet si oz).....problema este ca masina imi vine cu anvelope de iarna, o sa schimb cu anvelope de vara, bineinteles, iar in toamna vreau sa cumpar jante ca sa am ambele seturi cu jentile lor. Din pct meu de vedere, tot pentru siguranta fac asta, deoarece anvelopele se pastreaza cel mai bine si in siguranta pe jante, nu depozitate fara jante.... dar, BMW romania, poate, nu am reusit eu sa ma inteleg cu ei, vand in general , doar cu totul rotile. Sau cel putin mie asa mi-au raspuns la telefon.....
p.s. Anvelope ce ai recomanda, as merge pe Michelin pilot sport 5.

1 hour ago, phunctionist said:

Parerea mea e ca unele masini se preteaza mai mult la jante aftermarket altele mai putin spre deloc. In special limuzinele mai putin, fiind si cazul G3x. Mi se pare mult mai frumos look-ul original iar la G30 chiar ai de unde alege din catalogul cu optiuni.

Mie imi plac f mult Style 619 (18 inch), mi se par elegante si au un mare atuu - sunt foarte usoare, sub 10kg una, fiind si singurele forjate dintre cele originale pentru modelul asta (de notat ca sunt comune cu seria 7 G11). Eu dupa astea ma uit de ceva vreme si se pot gasi si la preturi acceptabile.

Acum stii cum este, chestie de gusturi, dar, DA, si mie imi plac foarte mult 619, dar de unde sa le cumperi, sa stiu sigur ca sunt originale, la BMW , poate nu m-am inteles cu ei prin telefon au zis ca ei nu pot sa imi vanda decat roata completa, iar eu vreau acum, sa cumpa anvelopele de vara si in toamna sa cumpar si jentile.... Unde imi recomanzi sa caut?
P.s ce anvelope ai recomanda , eu as vrea sa merg pe Michelin Pilot Sport 5 ( de vara) ....La gusturi de Janta vad ca ne potrivim :))))

Edited by AlinC
Link to comment
Share on other sites

On 5/30/2024 at 10:03 AM, AlinC said:

Unde imi recomanzi sa caut?
P.s ce anvelope ai recomanda , eu as vrea sa merg pe Michelin Pilot Sport 5 ( de vara) ....La gusturi de Janta vad ca ne potrivim :))))

Acu depinde si de buget. Eu am luat cele de iarna, complete, SH de la Premium Wheels Pitesti, ii gasesti si pe OLX. Nu am avut probleme cu ele. Mai gasesti pe OLX si la alti selleri, inclusiv persoane fizice dar dpmdv trebuie vazute la fata locului inainte sa le cumperi.

Dpdv anvelope, eu in general merg pe Continental, am testat cam toata gama. Masina a venit cu EcoContact - avand in vedere ca nu dau tare in ea, sunt mai mult decat suficiente. Altfel, echilibrate mi se par Premium Contact, eu ma uit in special la franare si stabilitate pe ud, ca acolo e marea diferenta intre anvelope. In combinatie cu 619-urile, o anvelopa non-runflat ar rezulta o roata de sub 20kg.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Cunoasteti site-uri specializate pe vanzarea de jante/roti originale SH? Ma interesează jante de 19 dar vad unii vand doar roata completa.

Stiu ca este plin OLXul de anunturi dar as vrea ceva de incredere, pe olx nu prea știi ce cumperi...

Edited by goangaus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

OZ și Borbet sunt firme știute care fac produse de calitate, dar sunt și alți producători de jante aftermarket ce fac lucruri de calitate, personal am niște replici de style 65 R18 de la MAM ( dacă e cineva curios, așa arată), au o configurație mai nasoală decât cele originale la ET și la J și ca să vină bine pe mașină (E90) au trebuit distanțiere, însă ca și calitate, le-am luat de pe la un tovarăș care mersese muuult cu ele și nu bat, iar spre deosebire de alte jante sunt foarte foarte ușoare, aveam niște replici no-name de OZ-uri înainte, le-am luat ieftin și am zis să le vopsesc, arătau demențial, dar se simțeau foarte grele și la 2 luni de utilizare au început să bată grav, și n-am dat prea mult prin gropi cu ele.

Ca și concluzie personală, jante aftermarket aș alege doar producători cunoscuți cât de cât și le-aș verifica la sânge înainte să le cumpăr, cu ce am acum pe mașină se comportă foarte bine, le simt ușoare de zici că sunt pe 16, și n-am cauciucuri prea înguste.

Totuși, și catalogul BMW are o sumedenie de jante de unde poți alege, mai ales cele de la modelele M (care costă mult și bine) sunt extraordinare.

Ține mai mult de preferințele tale, dar ca și indici de orientare generali trebuie să iei în considerare foarte mult marca dacă alegi aftermarket și specificațiile jantei să corespundă cu mașina ta.

 

Edited by David Dobre
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.