Jump to content

BMW F10 - scârțâit în volan


Recommended Posts

Vă salut!

De ceva timp, am observat că atunci când întorc de volan stângă/dreapta, scoate același sunet ca în clipul atașat (cel din clip nu sunt eu, ci doar am găsit pe youtube sunetul asemănător cu ce se aude la mine)

Tipul din clip se vede că întoarce stânga/dreapta în timp ce staționează.. la mine se aude același sunet, dar când merg cu mașina încet, gen în parcare când vreau să parchez. Și mai interesant, la prima cheie de exemplu, nu se aude nimic.. abia după un timp după ce am mers cu mașina începe să se audă..

Din ce am citit prin comentariile de la clip, ar trebui lubrifiere la bucșa de la coloana de direcție.

Dacă a mai pățit cineva și eventual îmi poate spune cum să fac acea lubrifiere.

Edited by Liviu Filip
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Posted (edited)
On 6/24/2024 at 6:30 PM, Calabalic Lucian said:

Salut, de ieri a început și a mea să facă, ca a tipului din video dar mai încet, și pe loc și în mers. Ai rezolvat cumva problema?

Te salut! Da, am rezolvat! Deja e o lună de când nu mai se aude acel zgomot.

Deschizi capota, dai jos scutul, în partea dreaptă, jos, undeva lângă baia de ulei (eventual învârți de volan să îți dai seama) iti las poză să vezi cum arată și unde trebuie lubrifiere. Îți recomand WD40

IMG_9635.jpeg

Edited by Liviu Filip
Link to comment
Share on other sites

On 6/3/2024 at 1:25 AM, Liviu Filip said:

Vă salut!

De ceva timp, am observat că atunci când întorc de volan stângă/dreapta, scoate același sunet ca în clipul atașat (cel din clip nu sunt eu, ci doar am găsit pe youtube sunetul asemănător cu ce se aude la mine)

Tipul din clip se vede că întoarce stânga/dreapta în timp ce staționează.. la mine se aude același sunet, dar când merg cu mașina încet, gen în parcare când vreau să parchez. Și mai interesant, la prima cheie de exemplu, nu se aude nimic.. abia după un timp după ce am mers cu mașina începe să se audă..

Din ce am citit prin comentariile de la clip, ar trebui lubrifiere la bucșa de la coloana de direcție.

Dacă a mai pățit cineva și eventual îmi poate spune cum să fac acea lubrifiere.

Am avut aceeași problemă, 

Totul a disparut dacă umblii la reglarea volanului...La mine a dispărut ,Zi excelenta 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, DACOI said:

Am avut aceeași problemă, 

Totul a disparut dacă umblii la reglarea volanului...La mine a dispărut ,Zi excelenta 

Eu doar am făcut ce am zis ceva mai sus și de atunci, niciun sunet enervat. Trebuie doar făcută lubrifiere pe piesele respective 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.