Jump to content

cât consumă bmw-ul tău


Recommended Posts

Va salut cu respect,sint nou posesor  al unui BMW 520i touring din 2018,92 mii km pe bord cumparat din DE ,de 2 litri 184 cai (G31)  și nu găsesc nicăieri cit consuma real,bine oficial e vorba de 6 sau 7 litri pe suta de km ? mie mi a ieșit la pompa 12 litri mix oras ,afara( merg normal puțin sport ,mai mult confort si eco pro în oras) și voi vedeți pe Bmw app pe telefon consumul ,la voi cit consuma dacă aveți touring , multumesc

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, cipri71 said:

BMW 520i touring din 2018,92 mii km pe bord cumparat din DE ,de 2 litri 184 cai (G31)  și nu găsesc nicăieri cit consuma real,bine oficial e vorba de 6 sau 7 litri pe suta de km ? mie mi a ieșit la pompa 12 litri mix

Fa plinul mergi 50-100 km in oras, scrie jos cat ai facut. Fa plinul din nou. Acum imparte km facuti la litri completati si aia e ce s-a consumat. 

Fa la fel pentru mix.. sau pentru extra-urban.. 

Nici bordul nici aplicatia nu sunt mai precise. Alea sunt instrumente ce EVALUAEZA in functie de cat de tare mergi. 

Da modurile de lucru ale motorului pot afecta consumul, nu cred ca mai e nevoie sa fie mentionat.

Pe de alta parte, ai BMW de 2 litri benzina, doar nu vrei sa consume cat o Skoda de 1,2 sau 1,4... sau poate vrei dar nu se poate.

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

"cit consumâ bmw ul tau"

🤣🤣🤣

mult, foarte mult !!!

ca de-aia e bmw automat pe benzina...

si eu am 2.0 turbo benzina 184 cp pe un X1 SDRIVE si in bucuresti nu scade sub 13

consider ca este consum ABSOLUT NORMAL !!!

daca vrei consum mic cumpara un clio si te-ai scos 👍👋🤣

hai cu bafta !

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
1 hour ago, bimmer90f30 said:

Fa plinul mergi 50-100 km in oras, scrie jos cat ai facut. Fa plinul din nou. Acum imparte km facuti la litri completati si aia e ce s-a consumat. 

Fa la fel pentru mix.. sau pentru extra-urban.. 

Nici bordul nici aplicatia nu sunt mai precise. Alea sunt instrumente ce EVALUAEZA in functie de cat de tare mergi. 

Da modurile de lucru ale motorului pot afecta consumul, nu cred ca mai e nevoie sa fie mentionat.

Pe de alta parte, ai BMW de 2 litri benzina, doar nu vrei sa consume cat o Skoda de 1,2 sau 1,4... sau poate vrei dar nu se poate.

 

exact asa am făcut,la pompa și mi a ieșit 11 la suta de km deci ,eu credeam ca e cam multișor, pai oficial e făcut de ingineri nu ? și primim ca consuma vreo 7 ,o zi buna

Edited by cipri71
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Ia cifrele oficiale si inmulteste cu 1,5 pentru extra urban si xu 2 pentru urban, si obtii realitatea.

Consumul nu se face pe 50-100km, se face plin plin pe 4-500km cel putin, sa-ti faci o idee

Mix 12 si pentru oras e ok dpmdv. Masina e destul de mare si grea.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sskkaa said:

Ia cifrele oficiale si inmulteste cu 1,5 pentru extra urban si xu 2 pentru urban, si obtii realitatea.

Consumul nu se face pe 50-100km, se face plin plin pe 4-500km cel putin, sa-ti faci o idee

Mix 12 si pentru oras e ok dpmdv. Masina e destul de mare si grea.

 

Mulțumesc de timpul acordat,era de așteptat,voiam sa știu la voi cit consuma, As dori sa știu ,ori trebuie sa deschid alt topic ,voi chiar ați observat sa consume mai puțin dacă mergem numai în Comfort Mode or Eco Pro ? eu nu am observat

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, bimmer90f30 said:

Daca mergi Eco-Pro si vrei economie tre sa faci, sa schimbi treptele cand iti arata in bord. Adica sa omori motorul in anumite situatii..

Comfort Mode nu e un mod economic, e modul standard sa zic asa.

 

masinile  astea mai noi schimba singure. 100% ce are op e automată 

nu am vazut mare diferenta intre eco sau comfort la drum intins.

Link to comment
Share on other sites

Eu am g31 530i, consum în afara 8-8,5 mers amestecat, între 90-220km/h, în București între 12-18, mers normal, am avut și 9-11 dar atunci a condus soția, mai mult noaptea și weekend. 

 

Link to comment
Share on other sites

Da, incearca ca unul dintre cele 2 computere sa nu il resetezi deloc pt vreo 5.000km si atunci ai o idee reala pt ca in acel nr de km prinzi absolut orice tip de trafic, orice tip de stil de condus etc

In principiu, ar trebui sa se stabilizeze la un mixt de aprox 10%

 

 

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
1 hour ago, edit said:

Da, incearca ca unul dintre cele 2 computere sa nu il resetezi deloc pt vreo 5.000km si atunci ai o idee reala pt ca in acel nr de km prinzi absolut orice tip de trafic, orice tip de stil de condus etc

In principiu, ar trebui sa se stabilizeze la un mixt de 

exact,  eu la asta ma refeream, dar nu poți sa stai numai pe Eco 500 km sa verifici, Comfort/Sport e acelasi consum ,numai ca anumite modele întărește suspensiile, volanul șamd pe Sport ,pe Eco doar cind ești în trafic ambuteiaje, sau va întreb, merge pe Eco sa schimb cind sint pe autostrada pe Cruise de ex. la viteza normala de 120 ?fără depășiri, ca nu ai cum,ar fi ceva la drum lung sa consume puțin gen Eco, o zi buna sa aveti

Edited by cipri71
Link to comment
Share on other sites

On 6/14/2024 at 9:16 AM, cipri71 said:

exact asa am făcut,la pompa și mi a ieșit 11 la suta de km deci ,eu credeam ca e cam multișor, pai oficial e făcut de ingineri nu ? și primim ca consuma vreo 7 ,o zi buna

Eu dețin un 520d 190cp , tot asa scrie și la a mea , consum 4,4 parca cu 5 în oraș,  de unde ma nene, de la 7 în sus mediu ! Și nu stau intr un nici un oraș aglometar,undeva mai pe la țară! 😅😅 Cred ca erau mașinile suspendate când au scos consumurile alea , sau la vale ! 

Link to comment
Share on other sites

On 6/15/2024 at 8:08 AM, ghost89 said:

initiator pune-i instalatie de GPL si te-ai scos.E 3 lei litru de gpl parca...

de consumat mai putin consuma doar daca ii dai drumul din varful dealului si o lasi pe liber.Si ca sa fii sigur poti sa apesi si butonul de Conmfort Mode.In cadere libera si pe Comfort iti garantez ca iti va consuma cel mai putin posibil.Si daca nu bate nici vantul e si mai ok.

instalatie GPL la injectie directa pe benzina !!! 🤪

simplu de spus... daca ai injectie normala, DA e perfect. instalatie ieftina, consum doar pe gaz.

daca ai injectie directa, nu este fezabil deloc. te costa instalatia vreo' 2000 euro si nici nu faci mare branza !!!

nu merge doar cu gaz si gata...  instalatia face un amestec de benzina + gaz iar consumul este tot ala.

amortizarea dpdv costuri a instalatiei GPL injectie directa se face in aprox. 35.000 - 40.000 km.

oare, merita ??? 🤔

bagi 2000 euro in masina si recuperezi investitia in vreo' 3 - 4 ani !

Link to comment
Share on other sites

Consumul asta dat de producator este mai mult marketing, nu are nici o treaba cu consumul real, citiți mai jos cum se testează... toți consumatorii opriți, masina in laborator pe role, nu virează, accelerari foarte lente, 25s pana la 50 km/h, etc. Cred ca singura lui utilitate este sa-l compari cu consumul oficial al altor modele, doar asa îți poți da seama care co suma mai mult. Dar în real life, depinde de fiecare cum folosește masina.

How car-makers in EU measure fuel consumption of their vehicles? 
https://www.linkedin.com/pulse/how-car-makers-eu-measure-fuel-consumption-vehicles-yury-lavrentiev?utm_source=share&utm_medium=member_android&utm_campaign=share_via

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
7 hours ago, goangaus said:

Consumul asta dat de producator este mai mult marketing, nu are nici o treaba cu consumul real, citiți mai jos cum se testează... toți consumatorii opriți, masina in laborator pe role, nu virează, accelerari foarte lente, 25s pana la 50 km/h, etc. Cred ca singura lui utilitate este sa-l compari cu consumul oficial al altor modele, doar asa îți poți da seama care co suma mai mult. Dar în real life, depinde de fiecare cum folosește masina.

How car-makers in EU measure fuel consumption of their vehicles? 
https://www.linkedin.com/pulse/how-car

"marketing" oamenii au nevoie de consum real asa cred eu ,inginerii aia destepti ar trebui sa stie asta ,oricum mie ami arata în bord 8 si la pompa mi a ieșit 11 combinat, error soft nu ? dar daca ai probleme in general te usuca de bani la Bmw ,aia pot sa facă,menționez ca merg f normal nu agresiv

Edited by cipri71
Link to comment
Share on other sites

nu arw cum sa iti arete in bord 8 si la pompa 11, eventual pe o distanta foarte scurta, dar nici asa nu are sens.

oricum consumul ala de cand e masina e destul de exact, e facut pe zeci sau sute de mii de kmm

Link to comment
Share on other sites

  • Romulus changed the title to cât consumă bmw-ul tău

N am înțeles de ce am luat minus în postul de mai sus, am avut 8,5 după un drum de aproape 700km, în București într adevăr nu e neapărat relevant consumul, în funcție de zi, de oră, de distanta, de talpa, la mine  poate varia între 12-18, iar ca exemplu, după un drum de la unirii la aeroport și retur, pe la 4 dimineața mers regulamentar, consumul a fost 9%. Astea sunt consumurile, n am mințit cu nimic, iar ca precizie fata de pompa, am văzut ca, calculatorucul are o eroare de 0,4-0,5l/100km. 

Eu unu nu am folosit eco niciodată. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Viper05 said:

nu arw cum sa iti arete in bord 8 si la pompa 11, eventual pe o distanta foarte scurta, dar nici asa nu are sens.

oricum consumul ala de cand e masina e destul de exact, e facut pe zeci sau sute de mii de kmm

uite pe app ma uit ,îmi da 50L/622 km ,deci 622 împărțit la 50 iese 12.44 da pe bord e 8 ,ce spuneam e ca nu sint buni la soft ,asta e

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, cipri71 said:

uite pe app ma uit ,îmi da 50L/622 km ,deci 622 împărțit la 50 iese 12.44 da pe bord e 8 ,ce spuneam e ca nu sint buni la soft ,asta e

eu cred ca sunt buni la soft, e problema de user aici. 

aia 8L de care spui tu e probabil consumul de la 0km pana la momentul actual. ca sa vezi cei 12.44 la care te referi trebuie sa schimbi in setari sa iti arete “values since refueling” sau ceva de genul

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Ciprian01 said:

530i xDrive imi consuma 11 in oras si 6.7-7 in afara. Nu stiu de unde cifrele voastre :))

Nu stiu ce oras. Insa cand am avut 520xd, ii resetam computerul secundar la fiecare plin. Si prin bucuresti sunt drumuri si drumuri.

Am facut plinul intr o dimineata, am resetat si am luat o spre pipera. 13%. La intoarcere, nu a vrut sa mai scada. Si uite asa, in urmatoarele 2 zile tot in pipera a trebuit sa ajung.

3 zile de pipera dus/intors, 13%.

Apoi cu 530xi sigur 17%.  Cu 540xi sigur 25%, iar cu V8-ul probabil spre 35%

Intr o vara cand era lumea in concedii, mi am pus ambitia cu g30-ul. Am prins si semafoarele bine, am si accelerat fin, am anticipat nebuneste si am ajuns la munca cu 6.8%, dupa 10km. Pt cine e din bucuresti, am urcat si panta din fata casei poporului pana la marriott. Cerea motorina la dealul ala 🙂

Insa in exterior, consumul asta al tau e de mamaie.

Ti-o fac eu sa consume 12 in exterior, daca vrei

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.