Jump to content

Pareri Bmw X5 45E G05


Mohammad

Recommended Posts

Salutare!

Doresc sa achizitionez un Bmw x5 45e.Tot ma uit pe net la toate prezentarile acestui model si sunt aproape convins.As  vrea totusi sa vad si parerea unor proprietar,daca exista.

Se  merita sa iau aceasta motorizare? (eu merg doar in oras,f putin pe exterior)

Este adevarat ca are autonomie de 85km pe electric?

Ce consum are daca merg doar pe benzina?

Este fiabila aceasta motorizare ?

Link to comment
Share on other sites

Da un search ca au mai fost discuții pe aceasta tema de curând.Autonomie doar în oraș nu o sa ai de 85 km mai ales dacă mergi cu clima/încălzire ci mai degrabă vreo 40km depinde și de cum o calci.Motorul pe benzina în oraș poate consuma vreo 15 lejer dacă e folosit doar el iar în modul hibrid probabil vreo 8-10%.Sincer nici eu nu o văd mașină de folosit preponderent în oraș iar încărcarea la priza zilnic e obligatoriu dacă vrei sa ai consum decent.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, mgi said:

Vrei sa mergi in oras, ia-ti un X1 25e sau 30e (U11) si e fix ce trebuie..

dar nu e vorba despre asta. in fond, cati ne luam masini mulate pe aplicatie? niciunul. ne luam masina care ne place.

nu trebuie sa isi ia asa ceva, e degradant si nu asta se doreste.

ia-ti nene icscinci si mergi aproape numai in oras cu el, intelegem motivele. dar sa fim golani pana la capat, zic. nu sa ne temem ca consuma mult. ori suntem bagabonti si ne tin balamalele ca atare, ori nu mai suntem!

 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mgi said:

De ce doamne iartă-ma vrei un suv de 5m si 2.5t ca să mergi în oraș?? 

Asta ma intreb si eu, daca nu cari frigidere sau vreo 3 copii, nu vad rostul unui X5 preponderent in oras.

Mai bine 545e, zic eu, ai luxul unui X5 intr-un pachet mai mic.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, edit said:

dar nu e vorba despre asta. in fond, cati ne luam masini mulate pe aplicatie? niciunul. ne luam masina care ne place.

 

Sunt de acord. Dar sa mergi cu autobuzul prin oras e incomod. Plus consumul mare, ca vad ca asta e un criteriu 🙂

Un X1 are si autonomie mai mare, si consum mai mic, si e tot bmw. Si suv, si cu ecrane mai mari :)))

Dar in fine, ce conteaza..

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, raduron10 said:

Mai bine 545e, zic eu, ai luxul unui X5 intr-un pachet mai mic.

Seria 5 este cu 12 cm mai lunga si cu 6 cm mai ingusta decat X5, nu stiu de ce aveți impresia ca este un pachet mai mic, e tot pe barosaneala 🤣

Link to comment
Share on other sites

On 6/18/2024 at 12:32 AM, Mohammad said:

Salutare!

Doresc sa achizitionez un Bmw x5 45e.Tot ma uit pe net la toate prezentarile acestui model si sunt aproape convins.As  vrea totusi sa vad si parerea unor proprietar,daca exista.

Se  merita sa iau aceasta motorizare? (eu merg doar in oras,f putin pe exterior)

Este adevarat ca are autonomie de 85km pe electric?

Ce consum are daca merg doar pe benzina?

Este fiabila aceasta motorizare ?

Daca mergi mult oras e mai ok decat un diesel, mai ales daca ai si unde incarca acasa/servici.

Nu mai terorizati omul... 😁

Link to comment
Share on other sites

Io sincer sa fiu parca nu mi-as mai lua berlina....siguranta unui suv fata de un sedan...mai ales cand ai 2 copii. Am renuntat la seria 5 , la X3 / X4 ma uit acum ca sunt sarac si n-am bani de x5, modelul nou, nici SH, sau ford ranger raptor.

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau modelul nou ca n-am bani :))))), Raptorul model 2020 cu 2.0 diesel 213 cai sau wildtrack cu motor 3.2 diesel, asta pt tras rulota.....si neaparat sa merg la mall cu el sa pun piata in bena.

 

Edited by Mircea-Si
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Mie imi place maxim masina, stau si la casa, o incarc cand vreau, nu am niciun fel de problema prin traficul urban din Craiova, parcare, etc...de consum in oras nu pot sa iti spun exact, ca merg cu ea doar pe electric, autonomie 70 km, nu stiu daca sunt si reali, iar in afara mers strict pe benzina: am scos consum si de 7.6 si maxim 10 pe A( 140-150), deci ceea ce este wow......

 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.