Jump to content

Discuri Brembo perforate


Recommended Posts

  • Romulus changed the title to Discuri Brembo perforate

Se pare ca, de cativa ani, calitatea discurilor de frana a scazut, chiar la producatori renumiti. Ca urmare, a cumpara un set de la BMW poate asigura o mai buna garantie privind calitatea.

Doua aspecte de retinut, in cazul tau:

- faptul ca simti vibratii la franare nu inseamna automat ca discurile de frana sunt de vina. Nu este exclus sa fie discurile, dar pot fi si alte cauze, precum rulmentii, sau elemente de suspensie, sau etrierii de frana. Ar trebui sa analizezi cu atentie, inainte de angaja alte cheltuieli;

- evita discurile perforate. Pentru utilizarea pe drumuri publice, au doar dezavantaje, fata de discurile standard.

  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat brate si rulmenti deja faza e ca am pus numai brembo normale pana acuma si merg 8000 km 9000 km si dupa se ovalizeaza.... de asta zic ca sunt discurile si vreau ceva mai bun ( am schimbat deja restu de piese si si nu au joc nimic decat discurile ) 

O sa iau pe om sa vad daca tin mai mult poate poate 

10 hours ago, CosminEU said:

Care e diferența? Ce face mai bine BMW decât restul lumii?

Faza e ca vreau ceva sa mearga mai mult... ma tin 80.000 placutele pe fata si discurile abia tin 10.000 km.... e jalnic....

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, CosminEU said:

Care e diferența? Ce face mai bine BMW decât restul lumii?

Vinde calitate din sursa sigura calitativ; CTC asigurat pentru cei mai batrani. Adica poate vinde Bosch (nebranduite, comenzi mai mari..) care la randul lor au sursa sigura. Asta e doar un exemplu.

Nu marfa din Cina de pe net, de pe strungu lu Min Fang chinezu', 2500km est de Beijing.. ca stie el ca se cauta discuri de frana si vrea si el sa le faca../ intelegi ideea.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, George Catalin said:

Salut vreau sa pun pe masina mea ( bmw e 90 2.0D 2009 ) discuri Brembo perforate ( am pus brembo normale si s-au ovalizat dupa 9000 km ) or fi bune cele perforate sau tot problema asta o sa o am  ? 

Internetul lejer iti putea explica diferenta intre discuri perforate sau nu. 

Apoi cel mai important in alegerea pieselor pe masina e sursa din care provin. Pentru ca multi fac diverse produse, dar nu la fel de multi fac calitate, mai ales de cand a aparut internetul.. TEMU.. 

..O sa aud ca unii au cumparat discuri ieftine (smekerie..) de pe TEMU ca au vrut si ei sa fie miliardari ca alti. Ce treaba au miliardele, miliardaru cu TEMU habar nu am.. 😜 (decat ca se vrea sa prosteasca pe prosti o data in plus).

Asadar, discurile perforate nu acumuleaza in ele caldura in exces in momentul franarii pentru ca suprafata degajata, caldura acumulata in discuri de degaja mai usor dataorita unei suprafete de racire marite.. da, si prin gaurire, canelare.. a discurilor, cum sunt altele.. dar asta nu inseamna ca, cele perforate nu pot fi facute prost(!) adica netratate termic! Care e un proces de care tu cumparatorul de discuri nu ai de unde sa il stii pentru ca nu se vede, dar nu inseamna ca nu exista si ca nu fac discurile, oricare, MULT MAI FIABILE!

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, bimmer90f30 said:

Internetul lejer iti putea explica diferenta intre discuri perforate sau nu. 

Apoi cel mai important in alegerea pieselor pe masina e sursa din care provin. Pentru ca multi fac diverse produse, dar nu la fel de multi fac calitate, mai ales de cand a aparut internetul.. TEMU.. 

..O sa aud ca unii au cumparat discuri ieftine (smekerie..) de pe TEMU ca au vrut si ei sa fie miliardari ca alti. Ce treaba au miliardele, miliardaru cu TEMU habar nu am.. 😜 (decat ca se vrea sa prosteasca pe prosti o data in plus).

Asadar, discurile perforate nu acumuleaza in ele caldura in exces in momentul franarii pentru ca suprafata degajata, caldura acumulata in discuri de degaja mai usor dataorita unei suprafete de racire marite.. da, si prin gaurire, canelare.. a discurilor, cum sunt altele.. dar asta nu inseamna ca, cele perforate nu pot fi facute prost(!) adica netratate termic! Care e un proces de care tu cumparatorul de discuri nu ai de unde sa il stii pentru ca nu se vede, dar nu inseamna ca nu exista si ca nu fac discurile, oricare, MULT MAI FIABILE!

Pe intelesul meu ar fi mai bune calitativ cele perforate doar ca e la ghici daca sunt ( tratate ) sau nu....

Link to comment
Share on other sites

Pune pe fața originale,lasă brembo cu găuri,că după câteva mii de km.ai sa plângi ca nu ai pus OE.La E- uri e foarte des fenomenul de ovalizare discuri...Am avut pe E91 discuri noi Bmw cu placuțe Ate,au dus plăcuțele cam 68k ,discurile mai duc un 40 50k ,făra bătăi,ovalizări si alte cele,frânări de toate felurile .Contează mult și montajul.

  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ADRIAN HD said:

Pune pe fața originale,lasă brembo cu găuri,că după câteva mii de km.ai sa plângi ca nu ai pus OE.La E- uri e foarte des fenomenul de ovalizare discuri...Am avut pe E91 discuri noi Bmw cu placuțe Ate,au dus plăcuțele cam 68k ,discurile mai duc un 40 50k ,făra bătăi,ovalizări si alte cele,frânări de toate felurile .Contează mult și montajul.

Ma mai gandeam sa iau etrier cu discuri de E60 sa pun pe ea da  ( pe față ) 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, George Catalin said:

Pe intelesul meu ar fi mai bune calitativ cele perforate doar ca e la ghici daca sunt ( tratate ) sau nu....

Nu e la ghici. Pretul arata calitatea. Dar sursa e mai importanta. Si de ce perforate? Ca arata bine? Iti mananca   placutele mult mai repede! Apoi umpli plamanii oamenilor cu praful de pe placutele masinii tale..

Eu am pus o singura data la spate discuri de la dealer apoi am pus doar Bosch. Normal ca nu am avut probleme cu alea de la dealer. Vin sigilate cutiile de la Bosch; am luat de pe Autodoc..

Despre tratament termic stiu sigur ca se face, trebuie facut altfel nu rezista discurile.

Am aflat candva demult ca se face si asta e ideea. Nu o sa gasesti sa iti spuna in instructiuni ca s-a facut.. ca nu are rost. Se deduce ca e parte a procesului de fabricatie.

Chiar nu inteleg, e atat de greu sa crezi, cand 99% iti spun sa iei de la ei tu cu problema crezi ca nu merita crezuti?

Edited by bimmer90f30
  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/24/2024 at 6:25 PM, bimmer90f30 said:

Nu e la ghici. Pretul arata calitatea. Dar sursa e mai importanta. Si de ce perforate? Ca arata bine? Iti mananca   placutele mult mai repede! Apoi umpli plamanii oamenilor cu praful de pe placutele masinii tale..

Eu am pus o singura data la spate discuri de la dealer apoi am pus doar Bosch. Normal ca nu am avut probleme cu alea de la dealer. Vin sigilate cutiile de la Bosch; am luat de pe Autodoc..

Despre tratament termic stiu sigur ca se face, trebuie facut altfel nu rezista discurile.

Am aflat candva demult ca se face si asta e ideea. Nu o sa gasesti sa iti spuna in instructiuni ca s-a facut.. ca nu are rost. Se deduce ca e parte a procesului de fabricatie.

Chiar nu inteleg, e atat de greu sa crezi, cand 99% iti spun sa iei de la ei tu cu problema crezi ca nu merita crezuti?

Nu iam luat ieftine da faza e ca ma intereseaza sa tina..... ca imi consuma placutele mai repede nu ma deranjeaza mai bine schimb placute decat discuri... ( pe discurile om am dat 600 de lei ) si placute iam pus brembo de 700 de lei 🤣

Just now, George Catalin said:

Nu iam luat ieftine da faza e ca ma intereseaza sa tina..... ca imi consuma placutele mai repede nu ma deranjeaza mai bine schimb placute decat discuri... ( pe discurile om am dat 600 de lei ) si placute iam pus brembo de 700 de lei 🤣

Bosch are un prieten pus il tine cam 25 k ma interesa ceva sa tina mai mult....

3 minutes ago, George Catalin said:

Nu iam luat ieftine da faza e ca ma intereseaza sa tina..... ca imi consuma placutele mai repede nu ma deranjeaza mai bine schimb placute decat discuri... ( pe discurile om am dat 600 de lei ) si placute iam pus brembo de 700 de lei 🤣

Bosch are un prieten pus il tine cam 25 k ma interesa ceva sa tina mai mult....

Daca as pune niste Boschuri perforate nu ar fi bune ? 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, George Catalin said:

Bosch are un prieten pus il tine cam 25 k ma interesa ceva sa tina mai mult....

Discurile Bosch nu tin mai putin ca altele. Adica doua seturi de placute. Asa se si "masoara" viata unor discuri pe masina normal condusa normal.

Asa vor tine si cele de dealer pentru ca am un X1 caruia tocmai i-am schimbat discuri si placute (al doilea set de placute, deci si discuri) la putin peste 120k km, ca atata are masina in prezent. 

Placutele le schimbi cand se duc si se duc in functie de cum franezi, stilul de condus. Dar tot atata tin la acelasi set de discuri.

In peste 10 ani am folosit doar Ferodo in fata si Pagid pe spate. Am fost ..tentat ultima data sa.pun placute Brembo in fata dar am vaz un mecanic DIY pe yt care experimentase Brembo si nu le-a gasit superioare.. in franare normala, asa ca nu am schimbat.  Nu, ceramice, mai dure sau mai stiu eu; standard. Si nu te gandi ca nu fac lucruri riscante prin trafic, DAR nu le fac in continuu.. si nu am pierdut pana in prezent controlul situatiilor in care m-am bagat.. pentru ca franele au fost prompte, cum e de dorit.

Asadar in conditiile de mai sus atat te vor tine pe tine si pe prietenul tau; doua seturi de placute la un set de discuri.

Sper ca m-am facut inteles cum trebuie.

La perforate nu ma bag ca nu imi trebuie..

(Multumesc pt reactia din ultima postare)

Edited by bimmer90f30
  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg ce avantaj ti-ar aduce discurile perforate in utilizarea zilnica.

Din cate stiu eu, si am mai discutat/auzit de pe la mecanici, acestea au sanse mari sa sa produca vibratii din cauza faptului ca mizeria si praful de la placute se depune in gaurile discurilor, si nu intotdeauna se curata complet, iar in plus, sansele sa crape sunt mai mari, decat discurile normale.

Poate la o utilizare intensa, pe circuit sau ceva, sa le gasesti o utilitate, dar la o utilizare normala eu nu as pune asa ceva.

  • Love BMW 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.