Jump to content

Problema vibratii F36


Recommended Posts

Salutare, ma confrunt si eu o cu o problema de ceva timp la un F36 cu motorul B47. Motorul e destul de galagios la ralanti si are momente cam de 2-3 ori pe saptamana cand devine foarte silentios si atunci cand o turez pe loc, si o tin la 1000 de turatii tremura foarte rau, si dupa ce eliberez pedala de acceleratie se simt niste vibratii puternice in toata masina. Am schimbat distributie, ambreiaj, volanta, curatat galerie admisie, egr si racitor, kit ul de accesorii si nu reusesc sa ii dau de cap. 

Edited by SoundlessDani
Completare detalii
Link to comment
Share on other sites

Toate de mai sus tot din cauza aceluiasi simptom?

Diagnoza s-a facut cu ISTA-D?

Poate galeria are locasurile unde se sprijina tijele clapetelor uzate si acum dupa curatare (largirea gaurilor) trage aer fals.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
25 minutes ago, bimmer90f30 said:

Toate de mai sus tot din cauza aceiasi cauza?

Diagnoza s-a facut cu ISTA-D?

Poate galeria are locasurile unde se prijina tijele clapetelor uzate si trage aer fals.

Cei de la FRK mi-au facut diagnoza si au gasit doar o eroare si anume DDE 290B00 Air mass system: Measured air mass to low, care dupa ce au sters-o nu a mai aparut. Si au mai gasit un surub rupt de la galeria de admisie dar au zis ca eroarea respectiva nu poate sa apara de la un surub rupt.

Mai am un F36 cu acelasi motor si motorul merge foarte rotund si fara vibratii.

Edited by SoundlessDani
.
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, SoundlessDani said:

Si au mai gasit un surub rupt de la galeria de admisie dar au zis ca eroarea respectiva nu poate sa apara de la un surub rupt.

Insa poate sa traga si pe acolo aer fals.. daca nu e etansa galeria.

Ei au desfacut si facut curatarea? Motorul tremura si inainte la fel; re-analizeaza evenimentele.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, bimmer90f30 said:

Insa poate sa traga si pe acolo aer fals.. daca nu e etansa galeria.

Ei au desfacut si facut curatarea? Motorul tremura si inainte la fel; re-analizeaza evenimentele.

Nu a fost facuta la ei curatarea, surubul l-au descoperit cand au schimbat distributia si nu au mai avut timp sa imi demonteze si galeria de admisie. 
motorul se comporta la fel si inainte de curatarea galeriei de admisie, dar acum se aude si un suierat care inainte nu se auzea.

Urmeaza sa merg la ei pentru schimbarea surubului atunci, sa vedem ce se schimba.
Multumesc pentru ajutor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.