Jump to content

Sfat achizitie BMW 540 i(x)


Sid_ro

Recommended Posts

Salutare,

Sunt nou pe acest forum si am venit catre comunicatea BMW pentru a cere sfaturi. Am tot citit pe forum -uri dar tot timpul este bine sa mai ceri inca o parere 🙂 asa dar : as dori sa achizitionez un BMW 540 benzina LCI(an 2020> ) cel de 333 HP(mild hybrid).

Vin de pe un 2.0 disel si am decis sa trec la benzinar, nu ma intereseaza consumul pentru ca nu fac multi KM cu masina(locuiesc si in Bucuresti e nasol cu orice masina as avea) as dor isa stiu daca avet iexperienta cu B58 ul mildhybrid , daca au aparut ceva probleme la el decat cele stiute (problemele la VANOS sau pierderea de antigel si daca mai sunt puteti completa).

De asemenea nu gasesc pre multe informatii despre farurule BMW G30 eu am gasit una cu faruri LED (dar nu cele L shaped si nu cele laser) cine ma poate indruma sau ajuta cu diferentele de vizibilitate (am condus un seria 2 cu led uri si erau ca niste lumanari cu tot respectul).

 

Una din masinile la care ma uit este https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=395752757&scopeId=C&action=parkItem&vc=Car&s=Car  pareri? 🙂

Link to comment
Share on other sites

B58 de după 2018-2019 parca nu mai are problemele enumerate de tine.Legat de faruri eu știu ca cele LCI sunt de 2 feluri led și laser.Cea din link are faruri normale led.Din punctul meu de vedere sta rău la capitolul dotări...nici măcar sunet hifi, piele nu, tempomat simplu, nu are trapa,etc

cauta si aici:

https://gebrauchtwagen.bmw.de/nsc/

Edited by tzucul
Link to comment
Share on other sites

Am condus LED simplu (tot pe seria 2), LED adaptiv pe X3 si am laser pe X5. Evident asta este si ordinea de calitate a luminilor.  Diferenta de la LED simplu la LED adaptiv este mare. De la LED adaptiv la Laser nu mai este atat de evidenta dar in anumite conditii, se vede.

Parerea mea este ca 540i este o masina mult prea misto ca sa o cumperi fara niste dotari pe masura. LED adaptiv sau laser ar fi un "must" pentru mine. Cam la fel cu sistemul audio. Despre motor nu cunosc decat faptul ca are o reputatie foarte buna.

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Genial motorul, fara probleme, nu exista, am si pe 545e (pe care apropo, il vand 😄 )

Eu as lua neaparat adaptive: 1. arata mai bine din fata, linia fiind geniala. 2. diferenta e enorma vs led normal care arata cheap.

2. Neaparat xDrive la motorul asta daca vrei sa te mai folosesti de el si sa nu mananci cauciucurile.

La 545e am situatii cand pierd mult spatele cu tot cu fata care e actionata cand simte derapajul, la plecari mai bruste, dar probabil fiindca electricul.

3. Camera spate sau chiar 360. 

Si garantie si benzina 100 🙂 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, sskkaa said:

Ca n are loc in el... vrea X5 50e 🤣🤣🤣

EXACT!

Erai pe aproape, vreau 550e, ca m-au innebunit cei 46 litri rezervor si vreau autonomie electrica mai mare. N-are tata bani de X5 50e.

Asa misto e cand pleci cu ea incarcata si in oras esti pe chill cand la toti fluiera motorul si suge pe temperaturile astea.

Edited by Ciprian01
Link to comment
Share on other sites

Bun. legat de achizitie, 545 xe are porbagajul MINUSCUL(410l dar accesul la acest spatiu e greu) si desi am condus unul de la Automobile Bavaria eu nu am unde sa il incarc, e pacat de tehnologie si de banii dati pe un plug-in daca nu ai cum sa il folosesti.

Eu tot caut un 540 care sa se si incadreze in buget, ca si optiuni nu sun fan full piele(cel postat de mine are alcantara si este destul de confortabil in orice situatie) din pacate am sunat si masina a avut ceva daune(care nu apar pe Carvertical) dar mi-au dat ei ce daune a avut. ce este drept nu este prea dotata masina dar culoarea este super frumoasa 🙂

 

xDrive -ul ca si Quattro si 4matic nu sunt super necesare mai ales ca locuiesc in bucuresti, nu fac drumuri la munte, nu merg la limita cu masina(am avut in trecut un 320d GT si cu soft nu am avut probleme de aderenta) iar sistemele astea induc costuri substantiale daca nu au fost interetinute corect(fiind o masina utilizata deja) si desigur in timp trebuie avuta mult mai multa grija de ele (dar desigur nu elimin masinile daca au xDrive dar nu le urmaresc neaparat).

 

Ca si decizie pentru ca nu am timp sa ma mai duc eu sa iau masina din germania am apelat la o persoana(din mediul online care are canal de Youtube) dar pana acum inca nu am gasit ceva sa pot cumpara.

 

Imi poate spune cineva daca trapa in timp capata probleme(la Audi si Mercedes e HORROR scartaitul, si mentenanta)

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Sid_ro said:

Imi poate spune cineva daca trapa in timp capata probleme(la Audi si Mercedes e HORROR scartaitul, si mentenanta)

Trebuie sa mai cureti chederul din jurul trapei. Din cauza prafului o mai auzi din cand in cand facand greieri. Eu aveam ceva vaselina de la BMW pentru intretinerea trapei. Lunar o aplicam si era totul in regula.

Link to comment
Share on other sites

Exista o vaselina specială cu care se unge trapa.Eu la toate mașinile am avut trapa și nu am avut cu niciuna probleme dar le-am curățat și gresat măcar odată.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tzucul said:

Exista o vaselina specială cu care se unge trapa.Eu la toate mașinile am avut trapa și nu am avut cu niciuna probleme dar le-am curățat și gresat măcar odată.

Curățarea/gresarea plafonului panoramic întra în operațiunile executate la revizie sau trebuie solicitata special? Stiti dacă reprezentanta face astfel de operațiuni sau trebuie căutate alte service-uri pentru mentenanță plafon panoramic, curatare scurgeri, etc.

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, goangaus said:

Curățarea/gresarea plafonului panoramic întra în operațiunile executate la revizie sau trebuie solicitata special? Stiti dacă reprezentanta face astfel de operațiuni sau trebuie căutate alte service-uri pentru mentenanță plafon panoramic, curatare scurgeri, etc.

Asta o faci tu acasa. Nu e nimic special, important e sa iti cumperi solutie. Daca ai zgomote la trapa si masina e in garantia de fabrica, o vor curata ei. Altfel cred ca e contra-cost. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Crysis21 said:

Asta o faci tu acasa. Nu e nimic special, important e sa iti cumperi solutie. Daca ai zgomote la trapa si masina e in garantia de fabrica, o vor curata ei. Altfel cred ca e contra-cost. 

Sa gresezi chederele ok, dar pentru curățarea scurgerilor, mai ales cele din spate, știu ca trebuie demontate multe componentele, nu prea le poate face oricine acasă. Chiar și pentru scurgerile de pe fata trebuie cumpărată o unealta speciala dar exista riscul sa perforezi acele conducte pe unde se scurge apa, sau sa iasa vreun cot, din cauza asta cred ca mai bine operațiunea o face cineva care a mai facut asta. Pe bimmerpost sunt mulți care se plâng de infiltrare de apa în interior din cauza scurgerilor înfundate, chiar la masini mai noi...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, goangaus said:

Sa gresezi chederele ok, dar pentru curățarea scurgerilor, mai ales cele din spate, știu ca trebuie demontate multe componentele, nu prea le poate face oricine acasă. Chiar și pentru scurgerile de pe fata trebuie cumpărată o unealta speciala dar exista riscul sa perforezi acele conducte pe unde se scurge apa, sau sa iasa vreun cot, din cauza asta cred ca mai bine operațiunea o face cineva care a mai facut asta. Pe bimmerpost sunt mulți care se plâng de infiltrare de apa în interior din cauza scurgerilor înfundate, chiar la masini mai noi...

E drept, dar nu am patit niciodata, si am avut din 2015 numai masini cu trapa.

Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2024 at 12:43 AM, sskkaa said:

@Sid_ro buget? Dotari minime? Iei pe firma platitoare de tva? Adica te avantajeaza sa iei de afara direct fara tva, cauti cu tva deductibil obligatoriu? 

Salut, bugetul este de 45000 Euro si nu , nu am firma deci nu pot lua pe firma si nici nu am incercat sa caut combinatii cu firme pt ca am avut neplaceri(am fost chemat ca si martor fiind cumparator al unei masini pe firma).

 

Lately am avut 2 failuri cu 2 masini de la dealer-i diferiti, au raspuns foarte greu/tarziu, la telefon dupa 2 zile de sunat si pana nu am vorbit in limba lor nici nu au vrut sa discute prea multe iar la e-mail am primit dupa 5 zile ca masina se  vindea in ziua aceea.

Nu ma las 🙂 cu toate ca o mare parte din persoanele la care am apelat ma indruma catre 530i(sunt mult mai multe) sau 530d 540d (nu vreau motorina nici in ruptul capului).

 

P.S. am cautat si pe ADESA dar imi e teama de cum au fost folosite acele masini pentru ca arata deplorabil.

Link to comment
Share on other sites

Mașinile corecte le găsești în link-ul de la postul meu de mai sus.Toti sunt dealeri bmw oferă garanție (la majoritatea) și prețul poate fii negociat putin.

Link to comment
Share on other sites

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=393159144&clim=AUTOMATIC_CLIMATISATION_2_ZONES&cn=DE&dam=false&fr=2020%3A&ft=HYBRID&ft=PETROL&isSearchRequest=true&ml=%3A125000&ms=3500%3B24%3B%3B&od=up&p=%3A45000&pa=REAR_VIEW_CAM&ref=srp&refId=6e8b85ed-e69f-a90a-f3a6-9d9f43a0013c&s=Car&sb=p&searchId=6e8b85ed-e69f-a90a-f3a6-9d9f43a0013c&spc=ADAPTIVE_CRUISE_CONTROL&st=DEALER&vc=Car

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=395060987&clim=AUTOMATIC_CLIMATISATION_2_ZONES&cn=DE&dam=false&fr=2020%3A&ft=HYBRID&ft=PETROL&isSearchRequest=true&ml=%3A125000&ms=3500%3B24%3B%3B&od=up&p=%3A45000&pa=REAR_VIEW_CAM&ref=srp&refId=6e8b85ed-e69f-a90a-f3a6-9d9f43a0013c&s=Car&sb=p&searchId=6e8b85ed-e69f-a90a-f3a6-9d9f43a0013c&spc=ADAPTIVE_CRUISE_CONTROL&st=DEALER&vc=Car

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=392481304&clim=AUTOMATIC_CLIMATISATION_2_ZONES&cn=DE&dam=false&fr=2020%3A&ft=HYBRID&ft=PETROL&isSearchRequest=true&ml=%3A125000&ms=3500%3B24%3B%3B&od=up&p=%3A45000&pa=REAR_VIEW_CAM&ref=srp&refId=6e8b85ed-e69f-a90a-f3a6-9d9f43a0013c&s=Car&sb=p&searchId=6e8b85ed-e69f-a90a-f3a6-9d9f43a0013c&spc=ADAPTIVE_CRUISE_CONTROL&st=DEALER&vc=Car

https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=379242196&clim=AUTOMATIC_CLIMATISATION_2_ZONES&cn=DE&dam=false&fr=2020%3A&ft=HYBRID&ft=PETROL&isSearchRequest=true&ml=%3A125000&ms=3500%3B24%3B%3B&od=up&p=%3A45000&pa=REAR_VIEW_CAM&ref=srp&refId=6e8b85ed-e69f-a90a-f3a6-9d9f43a0013c&s=Car&sb=p&searchId=6e8b85ed-e69f-a90a-f3a6-9d9f43a0013c&spc=ADAPTIVE_CRUISE_CONTROL&st=DEALER&vc=Car

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Sid_ro said:

 

Lately am avut 2 failuri cu 2 masini de la dealer-i diferiti, au raspuns foarte greu/tarziu, la telefon dupa 2 zile de sunat si pana nu am vorbit in limba lor nici nu au vrut sa discute prea multe iar la e-mail am primit dupa 5 zile ca masina se  vindea in ziua aceea.

Iti recomand BMW Nuremberg (gebrautwagen), ei au stoc propriu + cel intern BMW. Daca esti interesat, iti dau numarul agentului care s-a ocupat de masina mea, el e neamtz, dar vorbeste bine engleza. 

Link to comment
Share on other sites

Salutare, inca o saptamana de cautari si am gasit o masina https://www.autoscout24.ro/oferte/bmw-540-i-xdrive-navi-leder-tempom-aktiv-glasdach-bluetoot-benzina-gri-a0e370bb-ea63-45fe-bdc7-0815c1779ddc?utm_source=android-share

Am dat mail pt a lua VIN ul, masina are 2 elemnte revopsite si In 27 iulie 2021 la 5998 km înlocuit pe garanție pompa de apa, antigel, garnituri și O-ringuri, In octombrie 2021 revopsit înlocuit bară față și aripă dreapta față, anvelopa față dreapta și suport lampa de ceață dreapta și calibrare senzori de parcare(unul a fost înlocuit).

Merita 46.000Euro? as incerca sa negociez macar anvelopele (are un singur set de anvelope)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.