Jump to content

Sfat achizitie BMW 540 i(x)


Sid_ro

Recommended Posts

daca e doar anvelopa, bara si aripa atunci e decent, daca era si janta si altele, atunci impactul ar fi fost mai mare... poate a frecat ceva si a taiat anvelopa...

cat despre pompa, oringuri, daca au fost facute in reprezentanta, nu vad o problema in asta.

cat mai are masina garantie?

mie mi se pare un pic scumpa avand in vedere ca imediat face 4 ani, chiar daca are km putini. as estima un pret realist undeva pe la 40-42,5k eur.

daca are toate dotarile dorite, ce sa zic, sunt banii tai. eu as mai cauta.

Link to comment
Share on other sites

Pai cam astea sunt preturile(poti cauta pe tot internetul nu gasesti mai ieftine  cu asa KM si dotari) Garantie are 1 an masina a fost (cel putin asa am inteles)75000. desigur nu sunt cel mai mare fan al interiorului sau trimm urilor ...dar daca aveam bani de configuratie noua o faceam :))))

Desigur ca mai caut dar acum le-am propus 45.000, 2 ani garantie BMW, schimb bujii plus ulei plus filtre si numerele rosii in pretul ala (eu zic ca merita pt ca tot ce am enumerat sunt cam 2000 euro plus reducerea de 930 din pret)  si daca ar accepta ar fi masina la 43 000 fara sa mai fac eu investitii in revizie samd (doar shoshonii de iarna ar mai trebui).

 

Cat despre schimbul pompei...dubios in ce sens? sun milioane de rechemari si probleme la masini noi iar la Audi/BMW pierderile de antigel sunt faimoase si reale (dupa noroc desigur).

Link to comment
Share on other sites

Mie A6 imi pierde lichid de racire. Zic ei ca in limitele normale ale instalatiei. Se evapora sau dracu sa ii ia. Au facut un test si este totul etans. 

Sa zic in in 64.000 km cati are masina, a pierdut spre juma de litru.

Link to comment
Share on other sites

De ce ai schimba bujiile la 23.000km sau cat are mașină?Ele se schimba la 60000km și la 120.000km se schimba din nou bujiile dar de data asta împreună cu bobinele.

Link to comment
Share on other sites

On 7/13/2024 at 8:57 AM, edit said:

Mie A6 imi pierde lichid de racire. Zic ei ca in limitele normale ale instalatiei. Se evapora sau dracu sa ii ia. Au facut un test si este totul etans. 

Sa zic in in 64.000 km cati are masina, a pierdut spre juma de litru.

Bro nu exista evaporare in circuit inchis. Daca ar fi sa iasa pe undeva vaporii de antigel, ar trebui sa iasa ca din cauza suprapresiunii , fix ca la oala sub presiune, ar iesi cu suieraturi..... Cel mai probabil are apucaturi ca la BMW cu tacitorul egr.....

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

 

13 hours ago, tzucul said:

De ce ai schimba bujiile la 23.000km sau cat are mașină?Ele se schimba la 60000km și la 120.000km se schimba din nou bujiile dar de data asta împreună cu bobinele.

Nu le-as schimba aiurea doar am dat exepmple ce ar putea sa faca dealer ul in ideea ca nu negocieaza nimic :))  (nu stiu de ce dar la o alta masina de la acelas dealer a dat 2 ani garantie BMW si la aceasta a refuzat). In fine, ideea e ca inca nu sunt decis la aceasta masina, masini de genul asta apar destu lde greu si inca ma ggandesc(poate apare o alta masina care sa nu aiba schimabt nimic la motor pana in prima revizie....)

Daca mai aveti sugestii le astept cu interes, eu am consumat internetul cautand.

Edited by Sid_ro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.