Jump to content

Pareri/Recomandari BMW X5 F15 e40


DanSTN

Recommended Posts

Dragilor, va salut,

In urma cu 2 saptamani am achizitionat un X5 f15 40e (2016) si, v-as ruga sa ma ajutati cu cateva informatii/opinii si raspunsuri.
Masina se prezinta cu un rulaj de 98k km. Ce mi-a atras atentia au fost reviziile efecuate la 10-11k km vs alte motorizari non-hibrid pt. care existau rulaj de 25-3xk km. Avand in vedere ca vorbim de un motor termic pe benzina (turatie), am considerat ca aceste intervale sunt prea mari (uzura mare).

Ca si utilizare, (90% din timp) se va misca prin minunatul Bucuresti, 16 km casa-birou / 16 km birou-casa. Restul de 10% este rezervat pentru drumuri mai lungi/concedii (RO/GR).

Din verificarile efectuate, observ ca pana la 78k km, 10.02.2023, reviziile au fost efectuate la ProLeasing Motors (Ploiesti).
Atasat regasiti raportul car vertical + istoric bmw ( e prea mare fisierul si l-am incarcat pe file.io - https://file.io/pdwRnUoKm434 )

  1. Astfel, pe baza istoricului de la ProLeasing Motors, ce verificari / schimb de piese imi recomandati sa efectuez imediat ce intru in posesia ei?
  2. Navigatia inteleg ca este o versiune mai veche si ca nu suporta Apple CarPlay / Android Auto. Imi puteti recomanda ceva service-uri/firme (bucuresti) care pot face ugrade in acest sens?
  3. Alte mentiuni/aspecte importante pe care ar trebui sa le iau in calcul?
  4. Daca mai sunt si alti colegi care au / avut aceasta motorizare si care este feedback-ul ulterior.

Totodata, inteleg ca ar fi recomandat sa folosesc 2 tipuri de ulei, in functie de sezon (cald/rece). Avand in vedere ca motorul termic va interveni instant atunci cand este nevoie ( la rece ), recomandarile au fost ca pe timp de sezon cald cand sa folosesc Ravenol VSW 0w30 si, in sezonul rece, Ravenol EFS 0w20. Ceva pareri in aceasta zona?

Va multumesc anticipat pentru ajutor/raspunsuri.

Toate cele bune!

 

 

 

IMG-20240618-WA0091.jpg

IMG-20240618-WA0088.jpg

IMG-20240618-WA0087.jpg

carvertical BMW F15 e40.pdf RAR_istoric_vehicul.pdf

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.