Jump to content

Pot să pun jantele astea pe f30 ed fără să se strice ceva?


Denis17

Recommended Posts

Salut, am cumpărat niște jante de m3csl (proprietarul a zis ca nu sunt originale ci ar fi after market) și voiam să vă întreb dacă le pun pe mașină (seria 3 f30 320i ed) afectează cu ceva mașina ? Ca am înțeles la alții proprietari ca le-ar bate în timpul mersului și vreau sa aud părerea mai multora ! Vă mulțumesc 

IMG_5810.jpeg

Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2024 at 10:37 AM, Denis17 said:

Ca am înțeles la alții proprietari ca le-ar bate în timpul mersului și vreau sa aud părerea mai multora !

O sa auzi parerea multora cand cumperi jante fara sa ai habar ce, cumperi, adica la ghici...

..pai cum sa bata, nu poti sa explici mai mult din ce ai inteles de la altii!?

De altfel, NU E MAI BINE sa lasi masina asa cum e?

E doar o sugestie sanatoasa.

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Mulțumim și noi pentru topic, interesanta explicație și abordare.

Totuși, cine pe cine bate?

Scandal între roti nu cred că iese. Iese scandal doar in buzunarul tau, daca rotile nu sunt conforme...

 

Link to comment
Share on other sites

Pune-le pe mașină și vezi dacă "bat" în mers, adică dacă VIBREAZĂ mașina cu ele, însă ai în vedere să fie echilibrate corespunzător, nu are ce să-ți dăuneze cât timp nu ai xdrive, atunci trebuie să fii atent la configurația lor. Jantele "bat" dacă sunt strâmbe sau neechilibrate corespunzător, sau dacă au cauciucuri ovalizate / cu gâlme.

Ce specificatii au jantele?

Link to comment
Share on other sites

Una e sa ai o anvelopa deformata din fabricatie si alta e sa spui ca ai anvelope ovalizate.

Bate saua ca sa priceapa iapa.

Daca facem o analogie, precum lichidele care iau forma vasului in care sunt turnate asa si anvelopele iau forma jantelor pe care se  monteaza Ai jante patrate....ala-i rezultatul.

Capisci @David Dobre?

 

Nu-i pacat de voi ma flacai? ganditi putin inainte sa scrieti ceva, ganditul nu costa.

Edited by Mircea-Si
Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2024 at 12:37 PM, Denis17 said:

Salut, am cumpărat niște jante de m3csl (proprietarul a zis ca nu sunt originale ci ar fi after market) și voiam să vă întreb dacă le pun pe mașină (seria 3 f30 320i ed) afectează cu ceva mașina ? Ca am înțeles la alții proprietari ca le-ar bate în timpul mersului și vreau sa aud părerea mai multora ! Vă mulțumesc 

 

Daca le-ai cumparat deja, asta e!

Ce trebuia sa verifici (poate ai facut lucrul asta, nu stiu) este daca se potrivesc pe masina ta (ET, J, ...).

In cazul in care sunt ok din acest punct de vedere, daca nu le poti pune pe masina, te poti duce la o vulcanizare mai serioasa si-i rogi sa le verifice. Ei pot sa-ti spuna daca sunt deformate, sudate, etc si daca se pot indrepta. Exista si posibilitatea sa le vopsesti profesional (cam cu 200 euro, toate 4) astfel incat, impreuna cu 4 anvelope noi sa obtii ceva frumos.

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Mircea-Si said:

Una e sa ai o anvelopa deformata din fabricatie si alta e sa spui ca ai anvelope ovalizate.

Bate saua ca sa priceapa iapa.

Daca facem o analogie, precum lichidele care iau forma vasului in care sunt turnate asa si anvelopele iau forma jantelor pe care se  monteaza Ai jante patrate....ala-i rezultatul.

Capisci @David Dobre?

 

Nu-i pacat de voi ma flacai? ganditi putin inainte sa scrieti ceva, ganditul nu costa.

Așa si dacă din varii motive circumferința anvelopei mele nu mai formează un cerc perfect și spun că e ovalizată mă ia poliția?

Link to comment
Share on other sites

..de unde a-ti inteles voi ca OPul e ingrijorat de jante, ca ar fi ovale, strambe sau patrate.. !?!

Dansul, pot paria 😛, intreaba de fapt daca jantele se/s-ar potrivi fuzetei sau fuzetelor.. daca cumva o sa atinga ceva.. / asa scriu unii ca sa se faca intelesi.. cand nu stiu de unde sa o ia..

(Nu il intereseaza pe el daca sunt ovale.. sau strambe. Afla el mai tarziu..)

On 7/7/2024 at 10:37 AM, Denis17 said:

am cumpărat niște jante de m3csl (proprietarul a zis ca nu sunt originale ci ar fi after market)

Deci zice ca a cumparat niste jante de M3 CSL.. adica din start presupui ca sunt originale; dar nu sunt ca zice singur. Stie doar ca sunt date jos de pe un M3..

Asta spune multe.

On 7/7/2024 at 10:37 AM, Denis17 said:

dacă le pun pe mașină (seria 3 f30 320i ed) afectează cu ceva mașina ?

Adica ar lovi/atinge jantele cu, cauciucuri in aparatori, etrieri..... / ca stie el ceva de undeva..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.