Jump to content

Doresc achizitie bmw x3 G01 2021 2.0,3.0 sau chiar 30E


Recommended Posts

Doresc achizitie de x3 hibrid dar si benzina.Am auzit pareri ca motoarele benzina de la bmw nu sunt bune, ar avea probleme cu turbinele care ar defecta intreg motorul.vreau niste pareri ale persoanelor care chiar le detin

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cine te-a informat, desi eu iti recomand sa te informezi singur, sa cauti informatii, dar ultimele motoare pe benzina de la BMW, cele doua modele, B48 de 2litri si B58 de 3litri sunt printre cele mai bune dezvoltate de ei, dar si printre cele mai bune la ora actuala din intreaga industrie auto, comparabile cu concurentii lor de la alti producatori premium. Au luat nenumarate premii, au fost declarate "Engine of the Year" ani la randul. Sunt OK atat pe versiunile non-hybrid, acolo unde consumul clar va fi mai mare, dar si pe variantele hibride, unde consumul evident va fi mai redus. Eu in momentul de fata daca as avea banii disponibili as alege un 30i cu motorul de 2litri, B48 sau un 30e cu acelasi motor ICE, B48, la care se adauga si componenta electrica evident. 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Mircea-Si said:

Motorul diesel de la BMW e cel mai bun, B47, mama lor, vand eu un X3 full option daca te intereseaza.

Trebuie sa tragi bine de diesel sa aiba 12% in oras.. B47 sta la 7-8 in oras.

Link to comment
Share on other sites

In prima faza as fi vrut 30E pt a mai reduce consumul de carburant facand minim 20 km de oras in fiecare zi dar nu am inteles prea bine cum functioneaza scaderea consumului si in oras prin acest hibrid. Totodata nu stiu cat de rezistente sunt bateriile si ce investitii poti face la ele daca apar provleme. Am intrebat la bavaria si mi au zis ca masina nu poate functiona pe motorul termic daca acele baterii sunt defectate. Ce rezistenta au in timp?

Link to comment
Share on other sites

In cel mai rau caz o schimbi modulul defect (bavauto 4300 lei bucata aproximativ).Pe forumuri am văzut mașini cu peste 200.oookm care nu aveau probleme cu bateriile.Si dacă cauți cu google nu găsești multe cu probleme.Eu am făcut vreo 50000km în ultimu an jumate și nu am văzut schimbări la range.

Edited by tzucul
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, tzucul said:

In cel mai rau caz o schimbi modulul defect (bavauto 4300 lei bucata aproximativ).Pe forumuri am văzut mașini cu peste 200.oookm care nu aveau probleme cu bateriile.Si dacă cauți cu google nu găsești multe cu probleme.Eu am făcut vreo 50000km în ultimu an jumate și nu am văzut schimbări la range.

La reprez se pare ca am vb cu un habarnist pt ca mi a zis ca se pot doar inlocui si ar costa in reprez undeva la 20k tot

Link to comment
Share on other sites

Din moment ce se vand pe module individuale înseamnă ca se pot schimba doar modulele defecte.Din ce văd X3 are 6 module iar unul costa 6788lei la bavauto.Mai sus am trecut prețul la un modul de X5 45e care văd ca e mai ieftin.

https://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=TS11-EUR-12-2019-G01-BMW-X3_30eX&diagId=61_6526

 

https://www.bavauto.ro/cell-module-high-voltage-accumulator-34ah-neg-61278658344

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei benzina eu as lua 30i, stai fara stres, motor mai simplu, performante si consum decente.

Daca totusi vrei benzina, doar de oras, si nu te intereseaza performanta, ia 20i.

Daca vrei neaparat hibrid, varianta e clara, 30e. Daca poti trece peste eventualele/teoretice probleme ( daca vor fi sau nu ) cu partea hibrida/electrica, iti asumi. E ok daca ai si unde sa o incarci acasa. In rest, 2tone, pe un 2.0 benzina si portbagaj mai mic.

De M40i nu mai zic nimic 😄 

Link to comment
Share on other sites

Si mai depinde de stilul de condus..dacă anticipezi ca vei opri și nu folosești frână vei produce energie și automat o sa crești range-ul.Ca idee masina mea are 104.000km si are inca placutele de frana originale din fabrica iar discurile sunt și ele ca noi.

Edited by tzucul
Link to comment
Share on other sites

Daca stai la casa si faci in general drumuri scurte, merita 30e. Eu am un F30, deci baterie mai mica si range mai mic in oras, si am in momentul asta consumul mediu 3.6l/100 (plus incarcarile) pe ultimii cam 400km, exclusiv oras. Comparand asta cu 12l/100 cat probabil ar lua un motor pe benzina in Bucuresti..

Edited by mgi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.