Jump to content

Adus masina din Germania. Recomandări?


Recommended Posts

Situatie. Masina va fi cumparata de a dealer BMW din Germania, deci negociere si plata facute personal.

Problema este adusul masinii. Varianta 1 ar fi de mers pana acolo, dar e cu bataie de cap si pierdere de vreme, desi ar putea fi asociata unei vacante de cateva zile.

Varianta 2 ar un intermediar. Autoplus cere 3.500 eur + TVA ...(tacam complet, inclusiv RAR). Acesta sunt preturile pe piata sau se poate mai bine/mai rau? Alte recomandari?

Link to comment
Share on other sites

Se poate mult mai bine...wtf,sânt totuși peste 4000 euro.Eu aș merge personal după ea,mai mult de 1500 nu are cum să te coste.Cu avion si toate cele.Plus că vezi pe ce dai banii,daca e ceva ce nu îți place la mașină,nu o iei.

Edited by ADRIAN HD
  • De acord! 3
Link to comment
Share on other sites

Eu am facut o vacanta de 5 zile si am fost personal sa o iau. Avion direct pana acolo - taxi - urcat in masina si plecat la plimbare cu numere zoll scoase de reprezentanta.

Bmw Nuremberg - plata totala s-a facut cu 1 saptamana inainte, deci practic, cumparata doar pe istoric si pe poze, dar cand am ajuns acolo a fost mai mult decat ce trebuie. La mine a fost noroc.

Varianta lui Adrian HD e tricky, ca ajungi acolo, nu iti place, cauti alta, neamtzul vede banii in cont a doua zi, stai prin oras pana vede suma, te duci dupa numere, etc.

Masina lu' tata a fost adusa cu Leasing Automobile, au luat 2500 euro parca, dar acum m-as duce oricand si as lua alta, mi s-a parut mega relaxant.

Daca vrei, ma duc eu dupa ea, 1000 euro sa ti-o aduc acasa 😄 

Edited by Ciprian01
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Am cerut oferta si la Leasing Auto...sa vedem ce zic. Masina va fi noua sau aproape noua, deci nu ar trebui sa fie surprize si doar de la dealer oficial BMW.

 

LE - 3k euro este comisionul cerul de LA (asa telefonic)

Edited by Tarabostes
Link to comment
Share on other sites

3500eur? Is this a joke? O platforma din Germania pana in Bucuresti n-ar trebui sa depasesca 1500eur, cu indulgenta 1700eur! Ce e peste, mi se pare furt/hotie. Pana in Oradea se aduc masinile cam cu 800-1000eur, depinzand si de unde le iau din Germania, ca daca e in Nord, sunt multi km... E platforma nu TIR, si sigur aduc mai multe ( minim 2/3 pe un transport daca e trailer mic, sau 6-8 daca e trailer mare ).

https://www.automili.ro/ incearca si la astia. o cunostinta a adus cu ei o masina din Germania in Bucuresti si a fost multumit.

Link to comment
Share on other sites

In mod nornmal gasesti transport sub 1000€, cauta pe net si gasesti sigur! La pretul mentionat e japca!

Anul trecut, in Decembrie, gasisem pe la 750! Treci(eventual) de prima pagina de cautari pe care ti o da google.

Edited by adi v
Link to comment
Share on other sites

Salut, am adus in Februarie un X1 din Germania (Nord) pana la BUcuresti cu 700 euro parca. Mai mult de 1200 euro NU ARE VOIE SA COSTE! Tot ce e peste acest pret, e japca. Da-mi mesaj privat sa te ajut sa o aduci mai ieftin cu asigurare, CMR, etc

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

PlusAuto mi-a cerut 3500 de eut +tva. In trecut erau mai ieftini si am luat cu ei. Le-am trimis 6 clienti cu referințe directe si 0 mulțumiri. Eu sapt viitoare merg in Germania sa iau masina, chiar de la granita cu Olanda. Abia astept. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Tarabostes said:

Nu e doar un simplu transport. Se pare ca ei se ocupa de acte and stuff...

Pfff,greu...

O zi rar ul și finanțele, o zi pipera.

Bai nene,cum va prinde în cârlig..

Link to comment
Share on other sites

Eu am adus X5-ul pe platforma...1000 Eur din centrul Germaniei pana în Timișoara.Masina luată de la bmw,platita fără sa o văd.Am mai adus vreo 10 mașini tot așa.

Link to comment
Share on other sites

n u ai de ce sa dai la plusauto nimic , nu e ca si cum te finanteaza ...au numai tarife aberante de cand multi au luat prin ei credit auto extern fara tva , care surpriza bate anaful la usa dupa 1 an sa le dai tva , publicitate mare , instagram si reeluri pt copilasi atrag si oameni "mari". Cu orice platforma aduci imp e sa aiba asigurare .Eu in locul tau m-as duce dupa ea 

Edited by Myx
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Myx said:

n u ai de ce sa dai la plusauto nimic , nu e ca si cum te finanteaza ...au numai tarife aberante de cand multi au luat prin ei credit auto extern fara tva , care surpriza bate anaful la usa dupa 1 an sa le dai tva , publicitate mare , instagram si reeluri pt copilasi atrag si oameni "mari". Cu orice platforma aduci imp e sa aiba asigurare .Eu in locul tau m-as duce dupa ea 

Confirm. Si mie mi-a venit control pentru masina luata in 2022.  Pentru cea din 2019 nu m-a intrebat nimeni de nimic. Acum macar il platesc din start 50%. 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am adus cel putin vreo 10 masini, unele pe platforma altele pe roti... daca ai timp si bani e ok si sa mergi dupa ea. Eu tot timpul am mers cu masina cu vreun coleg sau prieten cand n am adus pe platforma. Mai dai o duma, mai o bere, o plimbare... dar daca esti pe fuga, te rupe.drumul asa din scurt, 3 4000km in 3 4 zile... e f obositor si nu mai am rabdare mai ales daca mergi si pe noapte, e si plin de santiere acum vara, reparatii, largiri ( cel.putin pe Ungaria si Germania e f nasol ) e si perioada de concedii, toate romanurile vine acasa... in perioada asta eu as aduce o pe platforma fara sa ma.gandesc de 2 ori.

Link to comment
Share on other sites

Salut, eu recomand sa iei legătură cu DOLO TRANS (www.dto.pro) , este o firma profi, mașina vine destul de repede. Au asigurări CMR bune in cazul nefericit in care se întâmplă ceva si au investit mult in remorcile cu care transporta. Transportul cred ca este sub 1000 Euro, mai putin decât ai cheltui sa mergi personal. Am adus i3-ul cu ei, totul a fost fără reproș.

Edited by mada_linn
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Crysis21 said:

Confirm. Si mie mi-a venit control pentru masina luata in 2022.  Pentru cea din 2019 nu m-a intrebat nimeni de nimic. Acum macar il platesc din start 50%. 

Care e problema anaf-ului cu creditul extern?

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, six in line said:

Salut, am adus in Februarie un X1 din Germania (Nord) pana la BUcuresti cu 700 euro parca. Mai mult de 1200 euro NU ARE VOIE SA COSTE! Tot ce e peste acest pret, e japca. Da-mi mesaj privat sa te ajut sa o aduci mai ieftin cu asigurare, CMR, etc

Confirm afirmatia lui Razvan (sa traiesti Razvane, si multumiri, sanatate si noroc!)

Bmw-ul X1 adus din Germania nord pana in Bucuresti este al meu si am platit exact 730 euro.

totul a decurs foarte bine si a durat vreo' 10 zile.

succes !

  • Thanks 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru recomandari. Devine tot mai limpede ca achizitia poate fi gestionata si fara intermediari, mai ales ca identificarea masinii si plata vor fi facute direct.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.