Jump to content

Bmw X3 nelamurire roti


ada

Recommended Posts

Tocmai am intrat in posesia unui X3 2013 si am observat ca anvelopele nu corespund  cu dimensiunile date de placuta de pe stalpul masinii.

Mai exact dimensiunile anvelopelor sunt de 225/55/18. Din cate am vazut pe stalp ar trebui sa le inlocuiesc cu unele 245/50/18 mai ales ca urmeaza sa fac RAR ul.

Intrebare: ce am eu acum pe masina sunt runflat? Sau doar XL?

Daca nu iau runflat-uri trebuie sa iau neaparat XL? Pe tablita aia de pe stalp nu e trecut la dimensiunea de 18 nici un XL.

Daca am senzori de presiune pe acestea care le dau jos, cum procedez cu noile anvelope? Se pun tot aia care ii aveam?

Dupa schimbarea anvelopelor trebuie modificat ceva prin setari in calc masinii?

 

20240805_174136.jpg

20240805_173855.jpg

Edited by ada
Link to comment
Share on other sites

Este mai complexă situația:

S-ar putea sa fie nevoie sa schimbi rotile cu totul, nu doar anvelopele. Dacă cel de la care ai cumpărat mașina nu s-au deranjat sa fie atent la anvelope, mă îndoiesc de faptul că a fost atent la jante.

Sunt 99% sigur că nu poți pune 245/50 pe astea.

Dacă nu pui runflat, pune neapărat XL. Macar sa fie puțin întăriți "umerii".

Neavând inca CIV ul mașinii, vezi și tu ce dimensiuni ai in TUV. Posibil sa nu ai pe 18 și să facă aia de la RAR mutre ... poate.

Dacă văd eu bine in poza cu roata, nu ai senzori de presiune (valva este de cauciuc. La senzori sunt valve metalice)

Posibil ca mașina sa nu fie echipata cu RDC fiind 2013. Așa că nu ai nevoie de senzori, ea funcționează pe un alt modul si-ti indica daca faci până.

Până una-alta, uită-te pe interiorul jantelor și vezi ce IS și ET ai acolo, eventual și un cod al lor deoarece e mai ușor de identificat modelul.

 

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)

Sunt jantele originale M Paket - M Performance Star SPoke 368M 8Jx18 ET:43.  Am vazut anvelope de 245/50/18 pe aceste jante daca nu ma insel.

Conform unui tabel oficial pe latimea de 8 a jantei se poate pune pneu de o latime intre 215 si 245.

Nu cred ca sunt run flat, sunt doar XL si imi place cum se comporta, de aceea probabil voi lua non runflat dar XL, desi pe stalp nu scrie  dimensiunea de 18 cu XL.

Nu am afisata exact presiunea in anvelope in idrive, doar  sunt verzi, adica ok, de aceea probabil am doar senzor de presiune in abs , nu in anvelopa. (ceea ce pe mine nu ma deranjeaza).

 

 

 

   
Edited by ada
Link to comment
Share on other sites

Presiunea o verifici la orice benzinarie/vulcanizare sau iti cumperi ceva mobil ieftin, daca nu ai senzori de presiune.

Jantele par originale ca si design, sfatul meu este sa respecti dimensiunile de pe usa la anvelope sa nu ai probleme cu RAR/ITP sau cu cutia de transfer destul de sensibila la dimensiunile cauciucurilor.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.