Jump to content

BMW X5 40i (G05) Facelift


Crysis21

Recommended Posts

A aparut si prima problema. Am observat asta si la intoarcerea din Germania, dar am crezut ca din cauza mizeriei se intampla. Asistentul de faza lunga se dezactiveaza permanent, mai ales cand vede multe lumini albe din fata. Daca merg foarte mult in spatele altor masini, functioneaza si o ora fara intrerupere. Daca intru in localitati sau am trafic mult din fata, primesc un mesaj de eroare si se deactiveaza. Nu pot deschide mesajul de eroare sa vad de ce se plange (desi arata 3 ca si counter), pentru ca in 2-3 secunde acestea dispar si pot sa reativez iar asistentul de faza lunga. Am sa merg dupa vacanta cu ea pana la Bavaria.

Partea buna este ca atunci cand e functional, e extraordinar.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Crysis21 said:

Gata, boltarul are numere definitive. Partea proasta e ca nu am calculat-o deloc bine si am uitat ca talonul iti vine prin posta. Noi plecam in concediu Duminica si numai printr-o minune primesc talonul pana atunci 🥵

Stai linistit ca ajunge in 2-3 zile maxim. 

Link to comment
Share on other sites

Felicitari pt achizitie. Multi km fara incidente si din partea mea. Nu te-am vzt prin zona inca cu ea ori n-ai ajuns cu ea in TM?

Edited by RaYn3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

da, nu ma complic. daca nu ajunge, asta e. 

33 minutes ago, RaYn3 said:

Felicitari pt achizitie. Multi km fara incidente si din partea mea. Nu te-am vzt prin zona inca cu ea ori n-ai ajuns cu ea in TM?

multumesc. sunt in timisoara, dar am avut mult de alergat. in 6 zile de la achizitie am facut 3000 de km si am reusit sa fac RAR + inmatriculare :D. In oras nu am iesit mai deloc, nu mai am energie :))

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Crysis21 said:

da, nu ma complic. daca nu ajunge, asta e. 

multumesc. sunt in timisoara, dar am avut mult de alergat. in 6 zile de la achizitie am facut 3000 de km si am reusit sa fac RAR + inmatriculare :D. In oras nu am iesit mai deloc, nu mai am energie :))

A, nu era vorba de iesit in oras, suntem vecini de cartier, ca de iesit oricum nici eu n-am mai iesit de nu stiu cat timp. 

  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

Trage frumos masina?

Cum simti prin comparatie cu 540-ul de 340cp?

Desi inteleg ca pe aia nu o mai ai de mult.

 

Cu motorul asta de 381cp mi as fi luat si eu un seria 5 daca bmw nu erau retarzi

Edited by edit
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@edit e mult mai fain pana in 140km/h. Incredibil ce bine se misca de pe loc boltarul. Dupa 140 le simt identic. Mi se pare mult mai linear cuplul de putere, nu stiu daca este efectul motorasului de la mild hybrid. 

Masina este semnificativ mai grea decat G30, performantele asemanatoare, insa consumul este mult mai mic. Am facut un drum catre parinti, iar pe G30 dus-intors aveam consum de 11-12, cu asta am avut 9.4 in acelasi stil de condus. E drept ca nu fortez asa de tare pe curbe pentru ca suspensia pe aer nu este la fel de teapana, dar si in regim de autostrada consumul e semnificativ mai mic. 

Sunt foarte fericit cu masina pana in momentul de fata si nu credeam sa o diferenta asa de mare de calitate si confort comparat cu G30.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, edit said:

Cu motorul asta de 381cp mi as fi luat si eu un seria 5 daca bmw nu erau retarzi

Eu vad ca e disponibil 540i xDrive. 🙂 

7 hours ago, Crysis21 said:

@edit e mult mai fain pana in 140km/h. Incredibil ce bine se misca de pe loc boltarul. Dupa 140 le simt identic. Mi se pare mult mai linear cuplul de putere, nu stiu daca este efectul motorasului de la mild hybrid. 

Masina este semnificativ mai grea decat G30, performantele asemanatoare, insa consumul este mult mai mic. Am facut un drum catre parinti, iar pe G30 dus-intors aveam consum de 11-12, cu asta am avut 9.4 in acelasi stil de condus. E drept ca nu fortez asa de tare pe curbe pentru ca suspensia pe aer nu este la fel de teapana, dar si in regim de autostrada consumul e semnificativ mai mic. 

Sunt foarte fericit cu masina pana in momentul de fata si nu credeam sa o diferenta asa de mare de calitate si confort comparat cu G30.

Sa stapanesti sanatos X5-ul. Noi suntem exact opusul. Eu am lasat X5-ul cu suspensie pe aer etc pentru un G30 540i care imi place de mor comparativ cu X5-ul.

Edited by RedCap
  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/14/2024 at 3:33 PM, Crysis21 said:

Masina este semnificativ mai grea decat G30, performantele asemanatoare, insa consumul este mult mai mic. Am facut un drum catre parinti, iar pe G30 dus-intors aveam consum de 11-12, cu asta am avut 9.4 in acelasi stil de condus. E drept ca nu fortez asa de tare pe curbe pentru ca suspensia pe aer nu este la fel de teapana, dar si in regim de autostrada consumul e semnificativ mai mic. 

Cred ca nu iti dadeai tu seama dar la 5-ar ii dadeai ca la magar in panta si de acolo diferenta de consum. 5-ul are masa si inaltimea mai mici, inainteaza mai bine si il ardeai sa nu se vada. 🙂 

Link to comment
Share on other sites

On 8/15/2024 at 5:09 PM, sskkaa said:

fa o nefacuta si ia 540d xdrive 😄 

540xd in realitate este 530xd cu 286cp si ajutorul din mild, doar numele fiind 540. S-au nesimtit de tot nespalatii astia.

Diesel in 2025? Pt 15k km pe an, ca mai fac 10k cu cealslta. Nu merita, tinand cont si de problemele asociate.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update la 5000km: masina se comporta exemplar la drum lung, am facut un drum de grecia cu ea si atat eu cat si sotia suntem foarte multumiti de spatiu si confort.

Am fost astazi la Bavaria pentru problema cu camera. Trebuie schimbata camera din parbriz, hardware-ul este defect. Pe saptamana viitoare ar trebui sa ajunga componenta si atunci vor face si un upgrade de software. Aparent exista si o campanie tehnica de atentionare ca este posibil sa fie schimbat in intregime sistemul de franare, dar momentan este doar o informare nu si ceva concret. Campania este de tip Stop Sale, deci bine ca am apucat sa plec cu ea din reprezentanta.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.