Jump to content

BMW M235i xdrive F22


Recommended Posts

Posted (edited)
59 minutes ago, alex230ro said:

Nu intereseza pe nimeni ce upgrade-uri ai, pretul conteaza pasionat sau nu . La mine de ex nu interesa pe nimeni ca are evacuare "sport"  sau suspensie Eibach ba din contra ziceau ca ar prefera masina sa fie stock , motiv pentru care am si pus inapoi jantele originale, posibil cat de curand cand o scot din nou la vanzare sa pun inapoi si suspensia originala si evacuarea originala cum am zis pretul conteaza upgradeurile sunt irelevante pentru majoritatea celor care vor sa cumpere. Pe de alta parte la mine "targetul" e mult mai limitat manuala si rwd nu mai cauta multa lume.

Inteleg si stiu ca asa gandesc unii, insa din partea mea, sa-si cumpere masina cheala si sa puna pe ea.. sunt cateva la vanzare si cu km mai putini, ceea ce este interesant.. Fiecare depinde ce cauta.. criteriul meu principal cand caut o masina inainte de toate, este cat de bine a fost intretinuta, de asta am facut rabat ca nu are idrive mare, ca nu are camera, etc..
Cine vrea un model M Performance sa-si ia stoc si sa inceapa sa puna pe masina 😂 sau sa puna ceasuri de M2 FL sau NFL, data display ca fara el pe modelu asta esti terminat.. macar pe LCI ai in bord temp ulei.. si asa mai departe.

Nu stau sa dau jos tot ce am pus pe masina doar ca cineva vrea o masina cheala, in teorie ce este pe ea de la M Performance puteai pune si din fabrica, am putine chestii aftermarket pe ea. 

Nu stiu ce sa zic.. s-ar putea sa ai mai multe sanse sau poate asa vad eu din prisma unui pasionat care ar cauta asta :)), in legatura cu masina ta.

42 minutes ago, Lospaa said:

Eu as mai tăia și din descriere, de exemplu spui ca ai făcut schimbul cu ravenol la 5mii km. F bun. Dar apoi începi sa lauzi uleiul, ca e cel mai bun etc, eu personal as tăia asta și în general as mai ajusta pe ici pe colo, și cu parcarea și cu benzina chiar și cu pasiunea. Cel puțin pe autovit. 

Vrei sa scoți în evidenta ca mașina e întreținută, foarte bine, da lasă l și pe cel care vine sa o cumpere sa descopere asta, știi cum e bancu ala cu vaca la târg, începe sa o laude și pana la urma nu o mai vinde. 

Inca o chestie asa mai mult de discuție, nu știu dacă se aplica la tine, în iarna am pus f ul la vânzare 3mii manual cu 12 mii, am avut 10mii pe ea și am sfârșit în vară de am vândut o cu 7500.Tu știi ce preț ai, cum e piața, dar sa socotești bine ca poate pt un eleron de 700e riști sa stai încă 6luni la vânzare. 

Multumesc de sfat, dap.. crede-ma ca stiu ce inseamna sa renunti :))), am renuntat mult la pret la F30 si n-am mai pus la socoteala ca am x,y,z.. pentru ca exact, riscam sa mai stau cu ea alte X luni la vanzare..
Si la asta renunt FOARTE mult la pret, dar nu e nici o surpriza, ma asteptam, insa mi-am setat un target peste care nu trec.. avand si eu la randul meu nevoie de bani pentru urmatoarea masina, de asta am zis de lip.. fiind original M Performance, el acum cu 400 euro sigur se da.
400 de colo, 300 de colo, etc.. daca tot multi cauta stoc. 

Prin descriere eu am incercat sa fiu cat mai transparent, asa sunt ca persoana. Asta cu lauda uleiului.. sa zicem, era doar o remarca la faptul ca in urma mai multor ani de informatii pe subiectul asta si teste am ajuns la concluzia asta.

EDIT: Am mai ajustat, multumesc inca odata.
Cine ma cunoaste, poate povesti ce fel de persoana sunt, chiar si noul proprietar la F30 cu care am pastrat legatura si este super happy de masina.

 

Eu din ce am vazut pe internet, atat pe mobile cat si la noi, nu vad nici o alta masina sau alt nebun care sa-i fi schimbat capacu` din plastic si motorasul la VVT :)) o investitie foarte mare in jur de 2000 de euro a fost + bobine si bujii. 
Tot ce am facut la masina din punct de vedere mentenante, au fost facute cu gandul ca daca tin masina multi ani.. sa nu-mi bat capul cu alte interventii acolo, am schimbat, am uitat.. sanatate si masina este asa cum trebuie sa fie.

 

Edited by StefanTd
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, StefanTd said:

Inteleg si stiu ca asa gandesc unii, insa din partea mea, sa-si cumpere masina cheala si sa puna pe ea.. sunt cateva la vanzare si cu km mai putini, ceea ce este interesant.. Fiecare depinde ce cauta.. criteriul meu principal cand caut o masina inainte de toate, este cat de bine a fost intretinuta, de asta am facut rabat ca nu are idrive mare, ca nu are camera, etc..
Cine vrea un model M Performance sa-si ia stoc si sa inceapa sa puna pe masina 😂 sau sa puna ceasuri de M2 FL sau NFL, data display ca fara el pe modelu asta esti terminat.. macar pe LCI ai in bord temp ulei.. si asa mai departe.

Nu stau sa dau jos tot ce am pus pe masina doar ca cineva vrea o masina cheala, in teorie ce este pe ea de la M Performance puteai pune si din fabrica, am putine chestii aftermarket pe ea. 

Nu stiu ce sa zic.. s-ar putea sa ai mai multe sanse sau poate asa vad eu din prisma unui pasionat care ar cauta asta :)), in legatura cu masina ta.

Multumesc de sfat, dap.. crede-ma ca stiu ce inseamna sa renunti :))), am renuntat mult la pret la F30 si n-am mai pus la socoteala ca am x,y,z.. pentru ca exact, riscam sa mai stau cu ea alte X luni la vanzare..
Si la asta renunt FOARTE mult la pret, dar nu e nici o surpriza, ma asteptam, insa mi-am setat un target peste care nu trec.. avand si eu la randul meu nevoie de bani pentru urmatoarea masina, de asta am zis de lip.. fiind original M Performance, el acum cu 400 euro sigur se da.
400 de colo, 300 de colo, etc.. daca tot multi cauta stoc. 

 

 

Eu din ce am vazut pe internet, atat pe mobile cat si la noi, nu vad nici o alta masina sau alt nebun care sa-i fi schimbat capacu` din plastic si motorasul la VVT :)) o investitie foarte mare in jur de 2000 de euro a fost + bobine si bujii. 
 

 

Eu nu as scoate de pe ea chiar dacă sa zic ca scoți ceva bani, tocmai asta te diferențiază de ceilalți. Plus întreținerea evident. 

Gândește te ca și la ceilalți vezi prețul care se cere și dacă unu e dispus sa lase mai mult la preț și mașina are și km mai putini deja pierzi și alți potențiali clienți în cazul în care mașinile sunt la fel.

Si are logica, dau un exemplu, dacă mașinile s la fel de ce sa iau una cu 110k km (chiar dacă are 2k băgați) la preț mai mare decât una cu 70k km, pana la urma bag diferența în aia cu km mai puțini și știu ca am le am făcut eu și am și km mai putini. 

Părerea mea, lasă mașina asa, colegul mai sus ți a spus ca prețul pe care l ceri nu e chiar de speriat comparativ cu celelalte, inarmeaza te cu răbdare și pregătește te psihologic sa fii flexibil într o eventuala negociere cu un potențial client. Probabil clienții vor fi mai rari dar care vine sa o vadă sigur vine cu intenția sa cumpere. 

De ce zic flexibil, ia în considerare și faptul ca mașina are peste pragul psihologic de 100k km și cel care o cumpăra deja ar fi al 3 lea proprietar. Asta nu înseamnă că zic să o dai de pomană. 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 9/13/2024 at 10:08 AM, mik15 said:

foarte frumoasa masina si bine ingrijita, sa ai spor la vanzare si sunt de parere ca nu poate ajunge decat la cineva care va aprecia atat masina cat si pe tine ca ai avut atata grija de ea.

Multumesc mult, m-as bucura foarte tare asa cum si vechea masina a ajuns la cineva pasionat din Sibiu si deja de 1 an jumate este foarte happy.

Din pacate modelul acesta se vinde foarte foarte greu vs F30 pe care l-am vandut in 3 zile :)))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.