Jump to content

Suierat transmisie (whine noise) in accelerare peste 100kmh


Recommended Posts

Va salut, recent mi am achizitionat un bmw 320i f30 din 2017, am observat ca are un anumit sunet cred eu ca de la transmisie doar in momentul cand accelerez si masina are peste 90-100kmh, este foarte subtil sunetul si seamana cu cel de la supercharger sau de la autobuze cand prind viteza :)), este normal? Ar trebui sa schimb uleiul din cutie, patreri? 

Masina are 200.000 km din 2017

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Qdogg21 said:

Va salut, recent mi am achizitionat un bmw 320i f30 din 2017, am observat ca are un anumit sunet cred eu ca de la transmisie doar in momentul cand accelerez si masina are peste 90-100kmh, este foarte subtil sunetul si seamana cu cel de la supercharger sau de la autobuze cand prind viteza :)), este normal? Ar trebui sa schimb uleiul din cutie, patreri? 

Masina are 200.000 km din 2017

Salut, parca modelul tau are tot 8HP45, din cate am inteles modelul asta de cutie pe anumite masini produce acest whining noise si ajuta acest lucru sa fie transmis in masina si de catre puntea fata care este montata direct de sasiu. 
Sunetul se aude si mai accentuat la versiunile xdrive, am observat la mai multe masini treaba asta si este destul de discutat.. cineva a schimbat si cutia si tot la fel ii face 🫠
Eu asta am citit pe forumuri.. culmea este ca situatia asta au intampinat-o si oameni cu masini cu 40.000km, deci nu cred ca este vorba de vreun defect in sine si intr-adevar se aude doar la viteze 80+ kmh. 

Ca si asimilare de sunet, este ca atunci cand cei cu M2/3/4 trec la punte spate montata direct de sasiu sau bucsi mai tari la diferentialul spate si se aude acel whine noise de la diferentialul spate fiind hard mounted de aici si logica catre puntea fata, ea fiind montata asa din fabrica.
image.png.ce5b4714b3707b1314292189a361257a.png 

Edited by StefanTd
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc de raspuns, atunci nu o sa ma mai ingrijorez, oricum avand in vedere nr de kilometri o sa-i schimb oricum uleiul din cutie si cel din grupul de pe spate. O seara frumoasa si multumesc ca ti ai rupt din timp!

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Qdogg21 said:

Mulțumesc de raspuns, atunci nu o sa ma mai ingrijorez, oricum avand in vedere nr de kilometri o sa-i schimb oricum uleiul din cutie si cel din grupul de pe spate. O seara frumoasa si multumesc ca ti ai rupt din timp!

Cu mare placere, este doar o idee/banuiala personala si in urma multor discutii pe internet. Si eu am cautat in legatura cu fenomenul asta, dar atata timp cat cutia nu smuceste, trosneste, etc.. si schimba frumos cand este in temperatura optima de functionare, nu ar trebui sa ai motive de ingrijorare.

Schimburile de ulei le poti face in functie de cum folosesti masina, daca mergi preponderent oras, ZF recomanda 80.000, daca mergi mai mult in afara poti face spre 120.000.

Poate cineva are o alta explicatie/idee, daca a mai intampinat situatia asta.

Seara frumoasa!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.