Jump to content

BMW f 11 seria 5 an 2015


Recommended Posts

Bună ziua , am cumpărat un BMW f11 seria 5 an 2015 , merg cu viteza de 180 km / h - cam vreo 30 de km și îmi apare o eroare în bord ( reduceți viteaza , încălzire cutie de viteză ) specific  uleiul în cutia de viteaza a fost schimbat recent - este automată , pe timp cald nu pot merge cu ea nici 15 km ca apare mai repede - 

nu mă pricep la mașini  și am întrebat mulți mecanici de la ce poate fii și nici unul nu mi-a dat un răspuns . Vă rog puteți dacă știi careva să-mi spuneți ce trebuie să schimb pentru a nu mai avea problema aceasta ? 

Sper ca am scris corect mă scuzați pentru greșeli . 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Larisa Marina said:

Am fost cu ea la servis și mi-au spus ca din cauza de la termostat face problemă acea și l’am schimbat și tot degeaba tot așa face am schimbat ulei tot  nu știu ce senzor iar am băgat o groază de bani în ea și nu am rezolvat problema acea deloc

Buna Larisa, la ce service ai fost? Cu ce soft a facut diagnoza? Din ce oras esti? In BUcuresti stiu 2 service-uri ft capabile pe cutii de viteze BMW (ZF). Da-mi mesaj privat si iti dau datele de contact! 

Link to comment
Share on other sites

Am fost în Alba Iulia la servis de BMW  în România acum sunt în Germania cu ea . Am făcut o programare aici la servis. Am fost cu ea tot la BMW și mi-au spus ca din cauză ca era ars un senzor dădea eroare aceea am schimbat și acel senzor  de care spuneau ei și acum merge mai prost de cum mergea

Și am spus ca îi dau foc , după ce ca am plătit mult pentru mașină când am luat-o , am făcut distribuție nou am băgat cred 7 mii de euro în ea cu problema aceasta și degeaba nu se poate rezolva nici de cum ori nu sunt ei capabili să o repare chiar nu înțeleg  de ce face chestia asta mașina 🤷‍♀️🤦🏼‍♀️

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Larisa Marina said:

Am fost în Alba Iulia la servis de BMW  în România acum sunt în Germania cu ea . Am făcut o programare aici la servis. Am fost cu ea tot la BMW și mi-au spus ca din cauză ca era ars un senzor dădea eroare aceea am schimbat și acel senzor  de care spuneau ei și acum merge mai prost de cum mergea

Și am spus ca îi dau foc , după ce ca am plătit mult pentru mașină când am luat-o , am făcut distribuție nou am băgat cred 7 mii de euro în ea cu problema aceasta și degeaba nu se poate rezolva nici de cum ori nu sunt ei capabili să o repare chiar nu înțeleg  de ce face chestia asta mașina 🤷‍♀️🤦🏼‍♀️

Adevărul este ca în Germania la service BMW ei pentru a mașina de această vârstă ei nu-și prea dau interesul. Preferă să-ți vândă o cutie de viteză noua sau o altă mașină  decât să repare. Locuiesc de 32 de ani în Germania și le cunosc stilul de muncă și asta aproape la toate mărcile auto. Am aceeași mașină cu tine dar cu doi ani mai tânără plus xdrive și acum cum sunt deja aproape pensionar și am timpul necesar am început să-i fac lucrările de mentenanță mai sensibile la service specializate pe BMW în România (Arad) când ajung pe aici. Îți recomand să-ți cauți alinarea cu ea la un service specializat tot aici. Pentru diagnoză i-ați un soft pe telefon (BimmerLink , există și BimmerCode dar aici nu te bagă la modificări dacă nu le înțelegi ). 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.