Jump to content

consum 335d


neo871

Recommended Posts

Astia cu "ce conteaza consumul cand iti iei o masina de 10000000 de euro" posteaza automat doar de dragul de a face flame sau pentru posturi.Sa stiti ca nu toata lumea intreaba de consum si se gandeste sa faca economie , multi oameni vor sa stie exact ce autonomie are masina respectiva.Sa stie daca pot sa dea o fuga pana la Constanta cu un rezervor sau daca sa mai care si o canistra de benzina in spate ca sa nu ramana pe minunata autostrada.Eu as intreba la orice masina mi-as cumpara cat consuma tocmai pentru a sti relativ cati km pot face cu un rezervor si nu ma gandesc la partea de economie pentru ca e logic ca daca ai bani sa iei un 335i sau m3 sau m6 sau mai stiu eu ce "gurmanzi" nu prea te intereseaza economia ci autonomia. Edited by scarlat
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Toti cei care sunt capabili in a afirma "cand imi iau un BMW nu ma gandesc la consum" ori mint cu nerusinare ori lauda a ajuns la acel prag la care deterioreaza serios toate substraturile podoabei capilare si nu numai <_< . Orice masina fie ea bmw fie dacia(ca vad ca sunt multi admiratori ai firmelor autohtone pe aici ...) construiesc automobile dupa niste standarde. Voi , astia carora nu le pasa de consum (unii useri fiind chiar zeitati din ce vad) , sa stiti ca s-au facut multe progrese de la Dodge Hemi si motoare de sute si SUTE de cai putere care merg bine in linie dreapta si opresc la fiecare 150 km la benzinarie.Suntem in secolul 21 , sau ati uitat deja ?
Link to comment
Share on other sites

Nu este o prostie ca un motor sa fie mai eficient in sensul cresterii cailor putere!

 

Este o prostie insa , ca la aceeasi capacitate cilindrica , sa scazi VOIT caii putere ai amsinii de dragul consumului mic..asta este o prostie la marca BMW!

Cei care vor consum mic sa isi ia dacie..

 

Eficienţă ĂŽnseamnă putere cât mai mare cu consum cât mai mic nu putere mare şi risipă de combustibil.

Efficient Dynamics tocmai asta ĂŽnseamnă.

Puterea nu este scăzută ci felul ĂŽn care funcţionează anumite componente este optimizat, un exemplu ar fi alternatorul care este cuplat doar la nevoie atunci când tensiunea din baterie scade sub un anumit nivel.

Astfel este redus consumul deci maşina poluează mai puţin şi funcţionează mai eficient.

 

Imi place sa persiflez nulitatea unora de pe acest forum...

 

Mi-ai ĂŽnveselit dimineaţa. <_<

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

EficienÞã Înseamnã putere cât mai mare cu consum cât mai mic nu putere mare ºi risipã de combustibil.

Efficient Dynamics tocmai asta ĂŽnseamnĂŁ.

Puterea nu este scãzutã ci felul În care funcÞioneazã anumite componente este optimizat, un exemplu ar fi alternatorul care este cuplat doar la nevoie atunci când tensiunea din baterie scade sub un anumit nivel.

Astfel este redus consumul deci maÂşina polueazĂŁ mai puĂžin Âşi funcĂžioneazĂŁ mai eficient.

Wrong!

 

Mai intereseaza-te! Se scade si puterea masinii ( din soft) in scopul declarat al micsorarii de combustibil.

 

Este aberant sa folosesti un motor care poate mult mai mult la 60-10% din capacitatea puterii sale ca sa castigi un litri /100 km

Link to comment
Share on other sites

Wrong!

 

Mai intereseaza-te! Se scade si puterea masinii ( din soft) in scopul declarat al micsorarii de combustibil.

 

Este aberant sa folosesti un motor care poate mult mai mult la 60-10% din capacitatea puterii sale ca sa castigi un litri /100 km

'

ĂŽĂži dau un exemplu care vine ĂŽn contradictoriu cu ce spui tu. modelele E90 320d: 163 cp fĂŁrĂŁ Efficient Dynamics Âşi 177 cp cu Efficient Dynamics. la aceeaÂşi capacitate cilindricĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

@Tien-""La un bmw este irelevant consumul....."" Daca la un bmw nu conteaza consumul atunci de ce fabrica producatorul si motoare diesel economice?

Din ratiuni de piata...

 

Exemplu: Ce valoare au manelele? Nici una insa prind bine la piata.....

 

Q E D

Edited by Tien
Link to comment
Share on other sites

Mai intereseaza-te! Se scade si puterea masinii ( din soft) in scopul declarat al micsorarii de combustibil.

 

Este aberant sa folosesti un motor care poate mult mai mult la 60-10% din capacitatea puterii sale ca sa castigi un litri /100 km

 

Se mai gandesc unii cum sa micsoreze si noxele.Ce nevoie ai de atata putere?Unde "alergi" in Bucuresti cu masina?

Link to comment
Share on other sites

@Tien, @neo871, @Damian Razvan, @exxe, @vl4d si ceilalti...

 

posturile voastre au fost trecute pe invisible, dar asta nu inseamna ca au disparut de la locul lor...

 

continuati tot asa, iar la finalul topicului (pt ca va garantez ca va exista unul foarte curand in acest stil) voi decerna premiile "sanctiunea saptamanii"... <_>

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.