Jump to content

Probleme frana de mana


Gabri Gab
Go to solution Solved by six in line,

Recommended Posts

Salutare! Acum 2 zile am fost la service pentru schimbarea franelor pe fata si le am spus sa imi umble la frana de mana ca nu tine foarte bine. A umblat un domn mecanic la frane (l am vazut) si cand am plecat de la service tinea frana de mana. Au trecut 2 zile si nu tine, mentionez ca a fost tinuta in parcare. 

Pareri?

Link to comment
Share on other sites

Am postat topicul la Seria 3, inteleg "supararea" ca nu am dat mai multe detalii despre masina, dar nu cred ca era necesar sa ma iei la misto tu avand calitatea de admin. Dar in fine, asta tine de calitatea de om a fiecaruia.

Masina este un bmw seria 3, f30 din 2013. 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, six in line said:

Salut Gabi, cand postezi ceva despre o problema, este foarte important sa mentionezi modelul masinii. Revenind la problema ta, du-te la mecanic sa verifice sabotii, cablul franei de mana, etc 

Am inteles greseala pe care am facut-o si am revenit cu un comentariu in care am dat detalii despre modelul masinii.

Am fost si la alte service-uri, m-am lovit de atitudinea de .... a mecanicilor. Lipsa totala de dezinteres. Banuiesc ca voiau sa arunc cu banii si numai ca sa le explic problema, nu doar sa o remediez.

Multumesc pentru idei totusi, o sa le spun sa imi verifice ce ai scris mai sus.

Link to comment
Share on other sites

On 9/24/2024 at 11:10 PM, Gabri Gab said:

Masina este un bmw seria 3, f30 din 2013. 

Multumesc. Eu sunt doar omul de serviciu, fac curat. E o omisiune, dar realizezi ca intre E21 si G01 sunt putin diferite franele de mana, si mai apoi unii se pricep la E90 si altii la F01.

Daca nu stim ce masina este, ce an, ce model, eu de obicei ignor textul. Poate altii sunt mai ingaduitori.

Link to comment
Share on other sites

On 9/25/2024 at 8:28 PM, Gabri Gab said:

Am fost si la alte service-uri, m-am lovit de atitudinea de .... a mecanicilor. Lipsa totala de dezinteres. Banuiesc ca voiau sa arunc cu banii si numai ca sa le explic problema, nu doar sa o remediez.

Este foarte posibil sa ai dreptate.

Mecanicul bun e ca si doctorul bun; cand il gasesti, poti sa il onorezi potrivit servciului si in plus sa il pretuiesti.

Daca frana de mana la masina se activeaza prin maneta, aceasta se poate regla si din interior din spatele mecanismului manetei.

Dar cel mai bine cum a zis si @six in line mergi sa se uite cineva la tamburii franei de mana. Poate trebuie schimbati, poate se blicheaz, poate nu mai functioneaza cum trebuie.

S-ar putea sa trebuiasca desfacut, schimbat cate ceva, uns.. adica asta ar putea fi o treaba de ore. Dar facuta ca lumea, nu mai ai treaba cu anii!!

Mergi la un service si spune-le sa se utie in mod special la frana de.mana si atunci pentru ce vei plati vor fi responsabili. Adica spune-le ca te intorci la ei in perioada garantiei daca nu fac treaba solicitata.

Ma scuzi daca a trebuit sa iti pun "vorbe in gura" dar probabil nu ai pus problema cum trebuie..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2024 at 1:25 PM, bimmer90f30 said:

Este foarte posibil sa ai dreptate.

Mecanicul bun e ca si doctorul bun; cand il gasesti, poti sa il onorezi potrivit servciului si in plus sa il pretuiesti.

Daca frana de mana la masina se activeaza prin maneta, aceasta se poate regla si din interior din spatele mecanismului manetei.

Dar cel mai bine cum a zis si @six in line mergi sa se uite cineva la tamburii franei de mana. Poate trebuie schimbati, poate se blicheaz, poate nu mai functioneaza cum trebuie.

S-ar putea sa trebuiasca desfacut, schimbat cate ceva, uns.. adica asta ar putea fi o treaba de ore. Dar facuta ca lumea, nu mai ai treaba cu anii!!

Mergi la un service si spune-le sa se utie in mod special la frana de.mana si atunci pentru ce vei plati vor fi responsabili. Adica spune-le ca te intorci la ei in perioada garantiei daca nu fac treaba solicitata.

Ma scuzi daca a trebuit sa iti pun "vorbe in gura" dar probabil nu ai pus problema cum trebuie..

Multumesc frumos pentru raspuns. Pana acum am avut un ford mondeo mk3 din 2003 si la ala trebuia umblat doar la cablul de frana, motiv pt care de cand am achizitionat noua masina nu stiu exact unde sunt problemele si ce pot face mai ales ca ma lovesc de atitudinea urata a mecanicilor. Am groaza cand stiu ca trebuie sa merg la mecanic .

O sa incerc sa rezolv problema cu frana de mana luand in considerare tot ce ai scris, m-a ajutat mult. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.