Jump to content

Cod eroare DTC 2AB900


Recommended Posts

Salut! De curând am dat jos admisia pentru a o curăța la un BMW 320d xdrive LCI și cu ocazia asta am spus să schimb și bujiile incandescente după schimbul bujiilor îmi apare această eroare dtc2AB900 și 242200 242A00 242E00. Poate cineva să-mi lămurească de ce? Mulțumesc anticipat!

40fcc912-c9f9-4c30-b0de-c9ba29cb3433.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg ce nu-i clar...ai pus atat alte bujii decat cele care trebuie cat si alt modul sau poate doar modulul e gresit. Nu stiu cum le-ai gherlit. Fie nu le-ai comandat dupa seria de sasiu, ai zis ca toate sunt bune, fie ai primit altceva de la vanzator, doar tu stii.  

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, bimmer90f30 said:

ce bujii ai pus?

Beru?

Acestea trebuie sa aiba o anume rezistenta interna.

Asta scrie si in descrierea erorilor din poza.

Salut! Am pus bujii NKG. Chiar am întrebat dacă bujiile sunt corespunzătoare și mi-au spus ca sunt potrivite pentru mașina asta. Am pus trei bujii noi NKG și cea de la BOSCH care are un senzor sau ceva de genul a rămas fără a mai fi schimbată. Nu am schimbat releul sau altceva. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Bogdan Alex said:

Am pus trei bujii noi NKG și cea de la BOSCH care are un senzor sau ceva de genul a rămas fără a mai fi schimbată.

daca ai 3 erori noi foarte probabil vin de la cele 3 bujii NGK. Bosch sunt cele care erau bune, acceptate de motor.

Pe de alta parte mecanicul la care ai fost nu stia ca se schimba toate? Pentru pretul platit pe manopera si satisfactia clientului cel mai rentabil e sa fie schimbate toate bujiile; fie benzina fie diesel! 

Si cea Bosch ramasa se va strica si va trebui inlocuita ca nu tin decat pana se strica una cate una.. cam in acelasi timp. Garantate sunt 40k km din ce stiu.

Nu scria nimic pe bujiile bosch cand le-a scos?

Poti sa le ceri sa le faci poza se le pui aici?

 

Edited by bimmer90f30
  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

Nu le mai am pe cele vechi de la Bosch , le-am căutat azi și nu le-am mai găsit. Nu înțeleg de ce s-a nu funcționeze cele de la NGK chiar dacă bujia de la Bosch e cea cu senzor din moment ce sunt aceiași dimensiune au același filet și toate sunt de 7v. O să comand altele de la Bosch și o să te anunț dacă s-a schimbat ceva în bine. O să încerc să iau 3 de la Bosch prima dată și o să o păstrez pe cea veche cu senzor să văd dacă e ok. Mulțumesc!

Link to comment
Share on other sites

bmw spune sa montezi...  trei bucati BOSCH GLP5 - 12230035934 si una tot BOSCH - 12230041625 (cea cu senzor)!!!

NGK nu face bujii compatibile cu modelul mai sus mentionat.

singurele compatibile sunt BREMI si MEYLE dar nu cred ca e prea bine.

nu te complica, bujia BOSCH nu e scumpa... 93 lei la un mare vanzator online si cea originala este 120 lei la acelasi vanzator.

doar cea cu senzor este mai scumpa... 450 lei

schimba-le si gata.

succes !

 

Edited by petreop
  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Bogdan Alex said:

Mulțumesc de sfat. Am găsit de la Bosch  dar așa Bosch 0250603006. Crezi ca e ce trebuie?

Cunpara ce a trimis colegul mai sus! Ca a cautat dupa ss uite aici.

58 minutes ago, Bogdan Alex said:

Mulțumesc de sfat. Am găsit de la Bosch  dar așa Bosch 0250603006. Crezi ca e ce trebuie?

Am vazut acum! Asta este codul!

Edited by srb_alex
  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

in ce an si luna a fost facuta masina?

Una dintre bujii verifica compresia; pana in Iunie 2016.

Aceea de care vorbeste petreop.

Incearca sa nu amesteci GLP5 cu GLP6. Adica ia doar GLP5.

Dar afla cand a fost facuta ca sa stii daca trebuie sa ai una cu senzor de presiune.

Edited by bimmer90f30
  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

Salut! Este vorba despre un BMW f30 320d xdrive 10/2015. Astăzi am schimbat bujiile NGK cu cele de la Bosch cod producător 0250603006. După montaj și șters erorile am scos mașina la drum , după am pus iar tester-ul și erorile nu au mai apărut. Mulțumesc de sfaturi băieți , m-au ajutat! 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.