Jump to content

RDKS-Probleme cu recunoașterea presiunii în roți


Recommended Posts

Bună,

dupa 7 ani de folosința senzorii de presiune din ventilele roților mi-au dat de înțeles că s-au golit bateriile și trebuie senzori noi. Am comandat online prin aprilie 8 bucăți și atunci imediat am pus 4 pe rotile de vară ( unul din cele vechi nu mai mergea deloc iar restul slab dar aici nu schimbi cu bucata ci setul ca să ai liniște ). Dupa schimbare și inițializare și 5-6km de condus mașina le-a recunoscut și arată corect presiunea. Acum ca a venit toamna am schimbat în ultimul weekend și roțile de vară cu cele de iarnă… automat am pus și celelalte 4 ventile cumpărate în Set fix pentru modelul meu de BMW. Mecanicul le-a montat în service, controlat sub ochii mei … presiunea era pe aparatul lui de citire indicată corect și a resetat sistemul. De trei zile însă mașina nu vrea să le accepte, deși ele sunt ok. Să le introduci manual cu aparatul în sistem am încercat… nu vrea.  Am cerut un termin la autohaus BMW … ăștia când au auzit ce vreau… și ca nu le-am pus și cumpărat la ei… m-au programat pe decembrie. Ce vrea să întreb, cunoașteți vreo situație în care …în memoria mașinii sunt 3 seturi de ventile (cele vechi care au mers 7 ani și setul pus de mine în aprilie) și acum la al 4-lea set să refuze mașina? Trebuie cumva radiate primele 2 din baza de date? Nu mai știu ce să cred căci sunt identice cu cele din roțile de vară montate în aprilie. 

Edited by Helmuth P
Cuvânt scris gresit
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, ADRIAN HD said:

Se pot verifica ,chiar și montate pe jantă cu un aparat ,dacă emit.Bănuiesc că senzorii nu sânt de origine Bmw.Nu cred că are treabă câte seturi de senzori ai împerecheat cu mașina.

Sau verificat , emit perfect, arată presiunea fără greșeală . Pe aparat au fost recunoscute ca compatibile cu acest model de BMW. Sunt OEM adică fabricate exact pentru acest model, de altfel primele 4 din cele 8 achiziționate merg perfect din aprilie pe rotile de vară . 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.