Jump to content

BMW 316 sau 318 - AJUTOR


edy_vl

Recommended Posts

Salut baieti ! Spuneti-mi si mie va rog , vreau sa-mi cumpar un Bmw din Germania din anul 2000-2001 si nu imi pot permite decat un 316 sau 318 motorizat benzina . Ce consum au si este vre-o diferenta de intretinere la pret ? Merita sau trebuie sa ma reorientez spre o varianta diesel ? Nu am disponibili pentru achizitia propriu-zisa a masinii decat 10.000 euro. Stiu ca taxele ajung in total la vreo 1.400.

Multumesc anticipat !

Link to comment
Share on other sites

Consumul depinde de multi factori, cum ar fi traficul, stilul de condus, etc. In jur de 10-11, diferenta intre ele fiind mica la consum.

Varianta diesel e mai scumpa, deci fa intai un calcul daca se merita diferenta de pret si vibratii.

Link to comment
Share on other sites

Merci pentru raspuns ! Eu de obicei nu conduc sportiv desi la drum imi place sa am ceva cai sub capota atunci cand am nevoie( in special in depasiri la drum intins). Merg mai mult in oras si 10-11 % mi se pare un pic cam mult pentru 105 CP. In afara consuma mai mult de 8 l la 100 de km ?Presupun ca varianta diesel nu trece de 8 litri la 100 km. Este adevarat ca este foarte difici de condus iarna din cauza tractiunii spate ? nu sunt un novice in condus , am vreo 2-300.000 de km cel putin pana acum , dar am auzit ca nu prea poti sa iesi cu el pe strada iarna.

Merci mult ! Ciao !

Link to comment
Share on other sites

Merci pentru raspuns ! Eu de obicei nu conduc sportiv desi la drum imi place sa am ceva cai sub capota atunci cand am nevoie( in special in depasiri la drum intins). Merg mai mult in oras si 10-11 % mi se pare un pic cam mult pentru 105 CP.  In afara consuma mai mult de 8 l la 100 de km ?Presupun ca varianta diesel nu trece de 8 litri la 100 km. Este adevarat ca este foarte difici de condus iarna din cauza tractiunii spate ? nu sunt un novice in condus , am vreo 2-300.000 de km cel putin pana acum , dar am auzit ca nu prea poti sa iesi cu el pe strada iarna.

Merci mult ! Ciao !

28969[/snapback]

 

Astea cu condusul dificil iarna sunt povesti.Si sunt spuse de cei care au masini cu tractiune fata si nu au nici o idee despre cum e cu cea spate.La un moment dat cand o sa incepi sa simti masina cum se manifesta cand derapeaza,o sa iti placa,desi ASC-ul nu o va lasa sa derapeze foarte.

Link to comment
Share on other sites

In afara consuma mai mult de 8 l la 100 de km ?

28969[/snapback]

Nu, mai putin. Pentru o cifra exacta, cred ca ar trebui sa confirme unul dintre posesori.

 

Presupun ca varianta diesel nu trece de 8 litri la 100 km.

28969[/snapback]

318d n-am idee, pentru ca mi se pare o motorizare cam rara. Oricum, ar trebui sa fie pe langa 320d, fiind tot M47, deci 5.

 

Este adevarat ca este foarte difici de condus iarna din cauza tractiunii spate ? nu sunt un novice in condus , am vreo 2-300.000 de km cel putin pana acum , dar am auzit ca nu prea poti sa iesi cu el pe strada iarna.

28969[/snapback]

Asta e din categoria "legende urbane". Si poti sa confirmi si tu, iarna nu vezi BMW-uri pe strada? Unii posesori chiar se bucura cand vine iarna :blink:

Link to comment
Share on other sites

Eu am E36 din 91, 316. Despre consum poti sa iti spun ca am ramas si eu uimit: in afara, acelasi traseu facut de 2 ori de 250 km, o data 7 si a doua oara pana in 6,5 cu viteza si de 150- 160 km/h. In oras nu trec nicicum de 9l, oricum consumul pot zice ca e 8. La masina pe care vrei sa o cumperi(ma refer la anul de fabricatie) ar trebui sa iti ia chiar mai putin, ca doar tehnica a evoluat :blink: . Despre un 318 poate sa-ti vorbeasca cine are in dotare :)
Link to comment
Share on other sites

Eu am E36 din 91, 316. Despre consum poti sa iti spun ca am ramas si eu uimit: in afara, acelasi traseu facut de 2 ori de 250 km, o data 7 si a doua oara pana in 6,5 cu viteza si de 150- 160 km/h. In oras nu trec nicicum de 9l, oricum consumul pot zice ca e 8. La masina pe care vrei sa o cumperi(ma refer la anul de fabricatie) ar trebui sa iti ia chiar mai putin, ca doar tehnica a evoluat  :blink: . Despre un 318 poate sa-ti vorbeasca cine are in dotare :)

29035[/snapback]

 

 

Technica a evoluat dar si obezitatea sa nu uitam asta.

Link to comment
Share on other sites

E36 - 316i '99, motor M43TU - 1985cmc, greutate 1.250kg :

oras : 10.5 - 12.5 (cu AC) - in conditiile in care ma cam "sprijin" pe acc si mai am si o problema cu "lambdele" - emisie hidrocarburi dubla fata de normal ....

afara : 8-9 - drumuri nationale 120-150 kmh (dar stau numai cu semnalizarea stinga pusa ...), autostrada : 160 - 180kmh.

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea voastra ce model Bmw sa cumpar in conditiile in care fac cam 40-50.000 km pe an si merg mai mult in oras ? Mai stiti ceva site-uri cu masini din Germenia in afara de mobile.de si autoscout.de( daca intrati pe autoscout sa nu va deruteze hackeri cu preturile alea infime la unele masini).

Ciao !

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea voastra ce model Bmw sa cumpar in conditiile in care fac cam 40-50.000 km pe an si merg mai mult in oras ? 

Mai sa fie .. in ce oras mergi de faci atit intr-un an?

Anul trecut m-am dus si dupa piine cu masina + 20km/zi (la serviciu si inapoi) + nu-mai-stiu-cite drumuri in tara (Iasi, Botosani, Suceava, etc ..) si-am facut ceva mai putin de 30k km ...

daca intradevar faci atitia km, s-ar putea sa se merite un 320d (sa amortizezi diferenta de pret in vre-o 2-3 ani ...)

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea voastra ce model Bmw sa cumpar in conditiile in care fac cam 40-50.000 km pe an si merg mai mult in oras ?

Intre 316i si 318i, pretul fiind aproximativ cam acelasi, 318i. Singura diferenta o fac cei 13CP in plus, in rest tot M43 este.

Daca accepti si diesel, s-ar merita sa iti iei in caz ca faci cei 50000km/an.

Link to comment
Share on other sites

Intre 316i si 318i, pretul fiind aproximativ cam acelasi, 318i. Singura diferenta o fac cei 13CP in plus, in rest tot M43 este.

intradevar, motorul este M43 la ambele, numai ca la 316i - cuplul maxim este 165Nm/2.500rpm, iar la 318i 180Nm/3.900rpm; alfel spus, pana in 3.000 - 3.500rpm 316 are un raspuns mai bun ...

am condus ambele masini - si pot spune ca pt oras, la un stil nu foarte agresiv de condus (sa nu treci de 4.000rpm) e preferabil 316i + ca are consumul mai mic ...

oricum masinile trag binisor amindoua, daca le compari cu 'alde Golf-Passat 1.9TDI, Megane 1.6, Astra 1.6, dar nu misti fata de Passat 1.8T, Astra Gsi, Clio Rs etc ... daca vrei sportivitate va trebui sa te orientezi spre motoare mai mari, cu 24v :blink:

Link to comment
Share on other sites

dar nu misti fata de Passat 1.8T, Astra Gsi, Clio Rs etc ... daca vrei sportivitate va trebui sa te orientezi spre motoare mai mari, cu 24v :blink:

29114[/snapback]

Nu cred ca are rost comparatia.Clio este mai usor si aere mai multi CP decat 316i :)

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca are rost comparatia.Clio este mai usor si aere mai multi CP decat 316i :blink:

29138[/snapback]

am dat citeva exemple de masini cu care m-am "liniat" ... oricum 316 si Clio sunt clase diferite ..

ideea era ca nu puterea maxima e ceea ce conteaza cel mai mult la un motor, ci cum se comporta pe diverse plaje de turatie ..

Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca la BMW 316- E46 fabricate in 2000 sau pana atunci parca ar exista o problema cu vasul de expansiune... as dori daca stie cineva mai multe detalii despre acest subiect, eventual a patit ceva cu respectiva piesa, sa imi spuna si mie cum se manifesta o astfel de situatie si cam cat ar costa remedierea... Multzam...
Link to comment
Share on other sites

Am inteles ca la BMW 316- E46 fabricate in 2000 sau pana atunci parca ar exista o problema cu vasul de expansiune... as dori daca stie cineva mai multe detalii despre acest subiect, eventual a patit ceva cu respectiva piesa, sa imi spuna si mie cum se manifesta o astfel de situatie si cam cat ar costa remedierea... Multzam...

29300[/snapback]

Din cate m-am uitat, nu a fost nici un recall pe motivul asta. Cum a fost de exemplu la E39. Oricum, constructia este aceeasi, deci daca ar fi sa o patesti ca la E39, se manifesta in principal in 2 cazuri:

1) Se desprinde partea de plastic care face legatura intre vas si corpul metalic al radiatorului.

2) In aceeasi piesa de plastic vine un cot, de care legi cu colier furtunul de retur. Cotul respectiv cedeaza si se crapa.

In ambele cazuri se solutioneaza prin inlocuirea radiatorului. Dar cum spuneam, nici service recall pe tema asta, nici cazuri nu am auzit, la E46.

Link to comment
Share on other sites

Merci frumos baietii !

Cred ca o sa optez pt varianta 320 d , daca gasesc in banii care-i am disponibili , daca nu , 316 i , se pare ca are un consum mai redus si se comporta destu de bine in oras.

 

Apropo ! Orasul unde stau nu este f. mare ( Rm. Valcea) , dar mai fac unele drumuri in afara tarii.

 

Merci pentru ajutor !

Link to comment
Share on other sites

Merci frumos baietii !

Cred ca o sa optez pt varianta 320 d , daca gasesc in banii care-i am disponibili , daca nu , 316 i , se pare ca are un consum mai redus si se comporta destu de bine in oras.

 

  Apropo ! Orasul unde stau nu este f. mare ( Rm. Valcea) , dar mai fac unele drumuri in afara tarii.

 

Merci pentru ajutor !

29363[/snapback]

:blink: pai la cat de mic e Valcea o sa scoti consumuri record :) sau bine asta era acum 2-3 ani cand mai stateam pe acolo.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Merci mult baieti !

Mi-ati fost de mare ajutor . Tinem lagatura . O sa va mai contactez dupa ce voi achizitiona masina , dar sper ca nu cu ceva probleme .

Ciao !

29616[/snapback]

am eu un 316 i (din 2000) de 1 saptamana si pot sa-ti zic ca din punct de vedere al consumului este super OK adica 10.7 la suta in oras ceea ce mi se pare Ok avand in vedere modul in care conduc eu... demareaza relativ greu (are totusi 1380 de kg parca) dar apoi pare sa zburde...:blink: In rest nu am nimic de comentat inca... te anunt...:) oricum e o masina pe care o recomand cuiva care merge mult in oras....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.