Jump to content

InstalaĂžia electricĂŁ?


Recommended Posts

Salut!

Am luat acum vreo 2 luni niÂşte angel-eyes-uri. Le-am montat. Nici o problemĂŁ!

Problema a venit când s-a ars a 3-a oarã un releu de la angel. Pe aceeaºi parte de fiecare datã. De fiecare datã când motorul era oprit.

Ăntrebare: E din instalaĂžie,adicĂŁ e vreun scurt sau, probabil, nu rezistĂŁ piesele din interiorul releului (un condensator, cred) la tensiunea maÂşinii?

1. dacĂŁ e din instalaĂžie, atunci de ce nu "spune" nimic maÂşina (e46)?

2. de ce se arde doar când motorul stã?

 

Mersi!

Link to comment
Share on other sites

Da! La cutie ma refer... Io nu am reparat-o niciodata, doar am inlocuit-o.

Desi cam stiu care piesa e de vina (un condensator), nu-mi vine sa imi bag nasul acolo sa puna una de capacitate mai mare. Cred ca e si din cauza ca ar arata urat daca l-as repara si l-as pune acolo topit.

S-a oferit unul sa imi puna un condensator mai mare. Sa vad ce fac...

 

Deci, nu e din instalatie, nu? Asta e bine...

Link to comment
Share on other sites

daca e pe aceeasi parte...nu e cam mare coincidenta ca sa se arda de trei ori numai pe o singura parte? mai bine te-ai uita ca nu cumva firele care duc tensiunea la angeluri-neoane sa nu faca scurt intre ele...din cate stiu eu, nu au treaba cu masa...ele fiind secundarul unui transformator ridicator de tensiune...sau poate o fi cu autoinductie si atunci are treaba si cu masa caroseriei...oricum, acele fire nu trebuie sa faca atingere dpdv electric intre ele si nici cu caroseria...adica sa nu fie izolatia cablurilor roasa pe undeva si sa trimita tensiunea aia spre alt punct...crescand curentul si arzand ridicatoarele de tensiune....apropos...ce anume s-a ars in modulele acelea?

Mai poate sa fie de vina si eventuale infiltratii de apa....legati cumva arderile de vreo ploaie sau trecere prin baltoci de apa cu viteza? :blink:

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

In module se tot ard 2 tranzistori, unul pentru fiecare inel.

Si la mine s-au ars de cateva ori, dar de fiecare data se ardeau dupa ce (sau in timp ce) mergeam foarte mult cu masina bara la bara. Eu am montat cutiile direct pe metal, metal care se incalzea destul de tare in timpul mersului asta. Parerea mea e ca tranzistorii aia mureau din cauza temperaturii. (de....dimensionati de chinezi, ce sa faci)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.