Jump to content

nehotarat achizitie bmw


Stefan_SNK

Recommended Posts

Salutare dupa mult timp :blink:

Dupa ceva timp de cand nu am mai postat nimic revin , fiind intr-o dilema totala.

De curand am vandut pisica care spre dezamagirea mea si toti banii bagati in ea.... a crapat iar, masina a fost luata de cineva care o va lua de la capat cu reparatiile constient fiind de toate problemele ei..reflectate si in pret :)

 

Intre timp am reusit sa fac posibilul sa obtin o suma de bani necesara pentru un bmw mai nou... mai inchegat.. si cat se poate fara probleme.

Inima imi sta la un e39 din ultimii ani 2001 / 2002 cu un motor diesel sau benzina de 2000 (impozit / asigurare normale) si ceva optiuni pentru confort.

 

Dealtfel cu aceeasi investitie pot achizitiona si un seria 3 din 2003 2004 ... tot cu un motor de 1.8 sau 2.0 preferabil benzina fiind o masina mai mica, cu mai putine optiuni ..

 

depinde de gusturi alegerea ?

ce e mai bine sa fac ?

Edited by Stefan_SNK
Link to comment
Share on other sites

3-er.

E mai ok pentru tine, nu te prea vad in 5-er. In plus, conteaza si anul mai recent, pe langa faptul ca poate la acelasi motor, ai performante mai bune cu 3er.

278902[/snapback]

:| eu sunt mai potolit de fel ...as prefera confortul ...in balans cu performantele..

Ieri am condus un 2.8 benzina si parca ...era greu de mers cu el incet... :blink:

Link to comment
Share on other sites

:| eu sunt mai potolit de fel ...as prefera confortul ...in balans cu performantele..

Ieri am condus un 2.8 benzina si parca ...era greu de mers cu el incet... :blink:

278906[/snapback]

 

depinde cat de mult ma impresioneaza masina (optiuni, intretinere, km) care o cumpar pot oferi intre 13 - 15 mii cu ....maxim

Edited by Stefan_SNK
Link to comment
Share on other sites

dar si mai sportiva :blink:

278930[/snapback]

de cand cu masina zilnic ....m-am "print-it" rau de tot .... am refuzat autobuzele si trasportul in comun... si de cand am vandut masina ... umblu cabrio pe 2 roti ...by bike...

deci ...sportivitate la maxim

Link to comment
Share on other sites

care e marja de ...preturi la impozit si asigurare la motoarele peste 2000 cmc ? ....2500  etc... ma poate ajuta cineva cu informatia ?

278955[/snapback]

 

Parerea mea e sa nu te arunci , mai bine ramai la un 1.8 sau 2.0 pe 3'er sau un 520 de 2.2 pe 5'er ..... nu te arunca la 525 sau 325 sau mai mare ..... sunt prea scumpe pentru suma de bani de care dispui si nu cred ca o sa gasesti un an bun cu dotari ca cele de mai sus !

Link to comment
Share on other sites

parerea mea:

5erul e printre cele mai reusite caroserii de la bmw(e39),dar are nevoie si de un motor mare,asta nu implica sportivitatea dar dupa cum stii sunt destule situatii in care te confrunti cu problema unui motor mic...

un alt avantaj ar fi ca "stai altfel" in 5....optiuni,etc.

 

3erul e mai tineresc,nu se compara cu frumusetea liniei e39,dar ramane bmw,e foarte comun e46...

sincer as alege un 320d facelift,ca si performante e peste e39.

asa ca multa bafta si rabdare ca noi stim... :blink:

Link to comment
Share on other sites

parerea mea:

5erul e printre cele mai reusite caroserii de la bmw(e39),dar are nevoie si de un motor mare,asta nu implica sportivitatea dar dupa cum stii sunt destule situatii in care te confrunti cu problema unui motor mic...

un alt avantaj ar fi ca "stai altfel" in 5....optiuni,etc.

 

278969[/snapback]

:blink:

Link to comment
Share on other sites

parerea mea:

5erul e printre cele mai reusite caroserii de la bmw(e39),dar are nevoie si de un motor mare,asta nu implica sportivitatea dar dupa cum stii sunt destule situatii in care te confrunti cu problema unui motor mic...

un alt avantaj ar fi ca "stai altfel" in 5....optiuni,etc.

 

3erul e mai tineresc,nu se compara cu frumusetea liniei e39,dar ramane bmw,e foarte comun e46...

sincer as alege un 320d facelift,ca si performante e peste e39.

asa ca multa bafta si rabdare ca noi stim... :blink:

278969[/snapback]

 

asta ar fi problema ...

o sa simt asa rau lipsa de putere cu un motor de 2.0d sau i pe e39 ?

Link to comment
Share on other sites

asta ar fi problema ...

o sa simt asa rau lipsa de putere cu un motor de 2.0d sau i pe e39 ?

278985[/snapback]

 

eu zic sa nu iei 2L e39 sincer...e prea slab motorul pt 1.7 tone.

ia un e46 2L urca 4 de vreo 80kg/buc si vezi cum se comporta,dupa aia da i jos si vezi :blink: mai mult ca sigur alta viata :)

Link to comment
Share on other sites

Seria 5 este OLD...deja din profil arata depasita/demodata....linii drepte...daca ACUM iti iei E39 in 2007...cum va fi peste 3-4 ani....totusi este o masina care a fost desenata in mare parte in '95. Oricum nu inteleg cum se poate gandi cineva intre 320D face lift si E39!
Link to comment
Share on other sites

Stefane eu zic ca depinde mai mult de tine,de felul tau de a fi ,de cum iti place masina....mie de ex imi place E39....un motor 3L diesel,putere buna,consum bun,impozit vreo 9 mil pe an(acceptabil....Ciupanezu da oftica-te :blink: glumesc)

si sa nu mai zic de chip dau vreun kit ///M.

Baietii au dreptate,nu iti lua motorul ala mic pe masina mare....eu nu sunt vreun racer sau vreun manic dupa sutele de cai dar totusi un minim de decenta....

Partea buna e ca ai buget....ia masina din afara am un amic super de treaba care aduce masini...

Topicul asta nu este despre A6 sau E59 sau E-Klasse sau E39 e despre stilul tau si cum iti place....mai mare mai comoda,mai dotata,sau mai mica si mai sprintena...ca la femei

Mult succes!

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa nu iei 2L e39 sincer...e prea slab motorul pt 1.7 tone.

ia un e46 2L urca 4 de vreo 80kg/buc si vezi cum se comporta,dupa aia da i jos si vezi  :blink:  mai mult ca sigur alta viata :)

278988[/snapback]

de unde pana unde 1,7tone :) ? are 1495kg

Link to comment
Share on other sites

Seria 5 este OLD...deja din profil arata depasita/demodata....linii drepte...daca ACUM iti iei E39 in 2007...cum va fi peste 3-4 ani....totusi este o masina care a fost desenata in mare parte in '95. Oricum nu inteleg cum se poate gandi cineva intre 320D face lift si E39!

279038[/snapback]

man nu te supara dar daca ai u e46 asta nu inseamna ca e39 nu e frumos, mie personal mi se pare suuper. si ca optiuni depaseste e46 cu mult cateodata, acum la el e vorba de gusturi , optiuni samd.Pe el il intereaseaza si masina mai mare un pic si sunt mai multe lucruri.Cand o sa aiba in fata una o sa se decida :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.