Jump to content

nehotarat achizitie bmw


Stefan_SNK

Recommended Posts

dragul meu aia se numeste directie asistata....si in cazul BMW servotronic....

Directie asistata e pe mercedes de pana in 1990,nu e ceva nou....

Optiunea City are ca principiu o sg rotatie de volan si bracare in unghi maxim a rotilor...pt ca directia asistata era deja existenta.

Sper ca am fost destul de clar

Link to comment
Share on other sites

face ce a zis ciupanezul... degeaba te chinui sa umpli 2 pagini .. ca tot aia face si de brancheaza nustiu ce bile tot aia face.. la viteza mica volanul se misca foarte usor si la viteze mari se misca normal. Mai trimitemi vreo 10 posuri in care imi zici ca brancheaza nustiu ce.. pana la urma nu mi-am dat seama.. zici ca nu se misca mai usor pe loc si normal in mers ? sau ce.... sau zici ca nu e servotronic ? in cazu ala nu te contrazic.. numa ca tu creca ai luat de pe net un paragraf si tot dai paste aici... in loc sa vezi despre ce e vorba in postu meu..

 

 

nu am zis ca e servotronic.. desi tu probabil ca asta ai inteles, era un misto ...ca ciupanezu a descris un comportament prezent standard doar la e38 si eu am zis ca acel compotament se gaseste la fiat punto.. cu butonu city apasat... si tu ai inceput sa dai paste la cine stie ce paragrafe de pe net... in care imi prezinti ceva procedura tehnica.. nici nu ma contrazici si nici nu esti de acord cu mine.. cum ti-as spune eu.. ca aluatu de la paine se framanta ...

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

hai sa te iau ca pe prosti:

 

1.. am zis ca la fiat punto cu butony city apasat volanu merge usor pe loc si mai greu in mers.

2. nu am zis ca e servotronic

3. ma contrazici cand zic ca se misca mai usor pe loc si normal in mers ?

 

4 nu ma intereseaza cum se numeste acel sistem.

5 daca nu ai inteles nici acuma.. o sa incerc pe silabe in postul urmator..

 

Pana la urma nu te-am contrazis la brancatul tau... ci te intrebam simplu si la subiect cum se misca volanul, probabil ca daca iti voi explica din ce este format un tranzistor din sistemu tau de brancat bile.. o sa intelegi intrebarea

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt la clubu de ortografie... macar zi ca nu ai inteles ce scriu si de aia nu ai fost in masura sa raspunzi la intrebare, ca atunci ai o scuza ca nu stiu eu scrie.

 

Si pana la urma cu brancatul bilei, cum se misca volanul ca vad ca acum faci orice numa sa nu raspunzi la intrebare..

Link to comment
Share on other sites

"Servodirectie Dualdrive

 

Acest sistem de asistare a directiei inovativ si sensibil la viteza dispune de doua moduri de operare si utilizeaza un motor electric si nu o pompa hidraulica propulsata de motor, avand ca rezultat o reducere considerabila a consumului de combustibili. Sistemul ofera 2 setari: prima asigura un raspuns prompt la actionarea soferului, iar cea de-a doua usureaza actionarea pentru a minimiza efortul , fiind ideala pentru manevrarea in traficul urban. Apasand pe butonul ''City'' de pe plansa de bord, cea de-a doua functie va fi operationala

 

Fiat Punto Classico

 

aici ai si argumentul la ce am zis eu... deci daca susti in continuare ca nu e sensibil la viteza... nu mai am ce sa-ti zic

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

@LifeStyle,nu prea ai inteles ce vruia sa zica @Tesio.Nu vruia decat sa puncteze ca Servo City e un sistem care cu o singura rotatie de volan ai bracare in unghi maxim a rotilor...Iar tu il intrebi, citez "Zici ca nu se misca mai usor pe loc si normal in mers ? sau ce.... sau zici ca nu e servotronic ?" :)

 

Nu are rost sa va mai contrati,pt ca vorbiti fiecare de altceva :)

 

Peace!!! :blink:

Edited by Alex4Tuning
Link to comment
Share on other sites

alex4tuning.. daca citeai vedeai.. ca eu am zis de minunea asta la fiat punto si el s-a intrecut in explicatii la fenomen... explicatii care nu ma intereseaza.. din postul lui nu mi-am dat seama nici in ziua de astazi... daca zicea ca nu se misca sau ca se misca.. ca in citatul care l-ai dat tu.. il intrebam sa pricep si eu.. ma contrazice ca nu se misca cum asa cum se misca.. sau ma contrazice ca nu e servotronic.. ... pai tocmai... eu ii ziceam de fenomenu ala.. el imi explica ce bile ce roti si ce minuni se invart pe acolo,

 

Alex.. si ce legatura are cum e sistemul ala.. ? cand postul initial era un misto.. ca zicea ciupanezul ca "servotronic" tradus apoi ca o miscare mai usoara pe loc si apoi mai grea in miscare e prezenta standard doar la e38.. si la misto am zis ca "miscarea aceea mai usoara pe loc si mai grea in miscare" e prezenta si la fiat punto activata de la butonul city, nu am zis ca fiat punto are servotronic.. si explicatia lui cu bila si minuni.. e tot a colo ca si explicatia de la procedeu framantarii aluatului... dar el nu a priceput in primul rand.. misto-u fin :blink:) si in al 2-lea rand... s-o fi gandit ca il contrazic si ca zic ca are servotronic fiat punto.. cand nu era cazul, ca ma refeream doar la miscarea respectiva sensibila la viteza... si apoi a postat nustiu cate posturi cu bila lui si brancatul lui la care eu din nou nu i-am contrazis posturile ci efectiv il intrebam ce legatura are cu intrebarea mea.. si dupa cum ai observat si tu.. raspunsul lui si intrebarea mea.. nu prea au legatura, nu ? ordinea fireasca era intreabarea mea.. si postul lui ca nu il pot numi raspuns.. si atunci o sa vezi ca el s-a ofticat din nimic..

Edited by Lifestyle
Link to comment
Share on other sites

Primele tale posturi au fost ironice si la caterinca.....doar ca @Tesio nu cred ca s-a prins, cum dealtfel nici eu nu mi-am dat seama la prima citire :)

 

Oricum i-am facut praf topicul omului...Dupa nenumeroasele contre intre seria 5 vs seria 3,acum incepem cu Fiat-uri :) :) ...sunt curios ce o sa mai urmeze... :)

 

Peace :blink:

Link to comment
Share on other sites

alex.. ai dreptate exact asa au fost.. au fost la misto nu in bataie de jos sau cu rautate...

 

Iti dai seama ca nu suntem noi in masura sa ii spunem la om ce masina ar fi mai bine pentru el,spre exemplu eu cand am cautat masina am cautat si seria 3 si seria 5... decizia a fost luata in baza unor experiente trecute din care am invatat ca o masina putin mai mare.. ajuta... eu nu sunt pilot de curse prin cartier , nu sunt nici macar sofer nervos, recunosc ca mai am scapari dar in general.. nu ma incurca cu nimic ca am luat masina asta mai mare...

 

Fiecare cand merge sa-si cumpere masina cam are in minte ce vrea, nu cred ca merge nimeni dupa seria 3 si ajunge acasa cu seria 7...

 

Autorul topicului ar fi mai castigat daca ar spune spre ce anume inclina astfel posesorii de acel model sa ii confirme alegerea sa zicem etalandu-i abilitatile :blink:

 

Aceasta ar fi strict parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Moama ce discutii :blink:

 

Cum sa compari servotronic de pe BMW cu city mode de pe FIAT? :) :)

 

Servotronic nu inseamna doar o rotire mai usoara a volanului, inseamna ca un sistem complex care te ajuta si la manevre de parcare dar care da si un plus de siguranta la mers la viteze mari.

 

Intr-adevar la Fiat se invarte chiar mai usor si doar dintr-o rotatie brachezi rotile insa directia nu e precisa, nu are nimic special in rest, in timp ce la BMW este ceva mult mai rafinat si mai sofisticat.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Nu prea inteleg eu mistourile astea unde nu prea rade nimeni :blink: Daca faci misto macar sa fie amuzant nu?

 

Tu ai facut poate o ironie, ca o dotare asemanatoare servotronic-ului este prezenta pe FIAT, ei bine e doar asemanatoare :)

 

Si vreau sa-mi explice cineva sa nu mor prost cum e cu tehnologia asta mai avansata de pe E46 fata de E39. @alexandru_83 cred ca e persoana indicata :)

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Moama ce discutii :)

 

Cum sa compari servotronic de pe BMW cu city mode de pe FIAT? :)  :)

 

Servotronic nu inseamna doar o rotire mai usoara a volanului, inseamna ca un sistem complex care te ajuta si la manevre de parcare dar care da si un plus de siguranta la mers la viteze mari.

 

Intr-adevar la Fiat se invarte chiar mai usor si doar dintr-o rotatie brachezi rotile insa directia nu e precisa, nu are nimic special in rest, in timp ce la BMW este ceva mult mai rafinat si mai sofisticat.

279851[/snapback]

apropo de servo de cand am scos masina din service imi merge naspa de tot volanu parca mai greu ca inainte :blink:

Link to comment
Share on other sites

"eu nu sunt pilot de curse prin cartier , nu sunt nici macar sofer nervos, recunosc ca mai am scapari dar in general.. nu ma incurca cu nimic ca am luat masina asta mai mare..."

 

exact la asta caut argumente...

de ce mi-as cumpara cu aceeasi bani o masina mica ... cand una mai mare si mai confotabila ...ar fi o alegere la fel de utila pentru mine.

Vis a vis de confort e39 e superior lui e46..care in spate cu scaunele reglate normal are putin spatium, si am nevoie de o masina eleganta ca planuiesc ...sa imi inspir macar mie o idee de "succes in ceea ce fac" :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.