Jump to content

schimb ulei


Allex18

Recommended Posts

am ~21.000km si mi`a aparut ca trebuie sa schimb uleiu.....problema e ca m`au programat tocmai joi si eu mai am de mers 80km conform i-drive......daca depasesc putin are ceva? :blink: am uitat sa il intreb pe ala de nervi ca am asteptat 30 de min in telefon sa vb la prog. l `am intrebat doar cat costa ~ si cica vreo 10 mil :)) cred ca ala s-a gandit ca fac si prima revizie doar n`o intra 10 l de ulei la mine :))))
Link to comment
Share on other sites

Salut. Nu-i nici o problema daca depasesti putin Km pana la service, ideea e sa nu mergi foarte mult asa...daca nu vrei sa-ti pierzi garantia, trebuie sa mergi la AB...stiu ca de vreo luna au scumpit unele tipuri de ulei BMW, mie la 320d imi intra 5,5 litri si l-au scumpit de la vreo 300 si ceva de mii litrul la 700 d mii...asa ca am bagat Castrol, asa cum recomanda si BMW...Bafta
Link to comment
Share on other sites

Salut. Nu-i nici o problema daca depasesti putin Km pana la service, ideea e sa nu mergi foarte mult asa...daca nu vrei sa-ti pierzi garantia, trebuie sa mergi la AB...stiu ca de vreo luna au scumpit unele tipuri de ulei BMW, mie la 320d imi intra 5,5 litri si l-au scumpit de la vreo 300 si ceva de mii litrul la 700 d mii...asa ca am bagat Castrol, asa cum recomanda si BMW...Bafta

281737[/snapback]

ce castrol ai bagat?

eu am 320d de 150cp si am bagat 5w-30 nu sunt sigur ca-i ok!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Avand in vedere ca vine sezonul rece ma gandeam sa fac si eu revizia la masinuta. Dupa ce am studiat un pic piata uleiurilor, am o mica dilema: sa cumpar CASTROL FORMULA SLX LONGTEC 0W-30 ~ 56 RON/litru, un CASTROL 5w30 sau uleiul original BMW Longlife 5w30 (comercializat de cineva de aici de pe forum la 13E/litru)?

 

Avand in vedere ca masina are aproape 155.000km, nu cred ca e recomandat 0w30 fiind prea subtire nu? Masina are acum Castrol 5w30.

 

O alta dilema ar fi filtrele (aer, motorina, ulei, polen). Am gasit mai multe marci si difera preturile semnificativ. De exemplu: filtru motorina MANN - 155 RON, FIAAM - 100 RON si UNIFLUX - 80 RON.

 

La fel si cu filtrul de polen: UNIFLUX - 55 RON iar MANN 104 RON.

 

Exista diferente atat de mari intre ele, merita sa platesc dublu doar pentru ca e MANN?

 

Oricum reviziile le fac la maxim 10.000km.

 

Astept recomandari si pareri din partea voastra. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca vine sezonul rece ma gandeam sa fac si eu revizia la masinuta. Dupa ce am studiat un pic piata uleiurilor, am o mica dilema: sa cumpar CASTROL FORMULA SLX LONGTEC 0W-30 ~ 56 RON/litru, un CASTROL 5w30 sau uleiul original BMW Longlife 5w30 (comercializat de cineva de aici de pe forum la 13E/litru)?

 

Avand in vedere ca masina are aproape 155.000km, nu cred ca e recomandat 0w30 fiind prea subtire nu? Masina are acum Castrol 5w30.

 

O alta dilema ar fi filtrele (aer, motorina, ulei, polen). Am gasit mai multe marci si difera preturile semnificativ. De exemplu: filtru motorina MANN - 155 RON, FIAAM - 100 RON si UNIFLUX - 80 RON.

 

La fel si cu filtrul de polen: UNIFLUX - 55 RON iar MANN 104 RON.

 

Exista diferente atat de mari intre ele, merita sa platesc dublu doar pentru ca e MANN?

 

Oricum reviziile le fac la maxim 10.000km.

 

Astept recomandari si pareri din partea voastra. Multumesc!

300374[/snapback]

Pretul pt filtrul de polen variaza asa mult pt ca unele sunt cu carbon activ iar cele mai ieftine nu.
Link to comment
Share on other sites

Evident o sa-l iau pe cel cu carbon activ, ca banuiesc ca e mai bun. Dar daca ambele sunt la fel si difera doar pretul din cauza marcii? Merita sa platesc dublu pentru ca scrie Mann pe el, sau mai degraba sa iau ce-i mai ieftin si sa le schimb mai devreme?

 

Nu vreau sa ma zgarcesc la chestiile astea si vreau ce e mai bun pentru masina, dar parca nici n-as plati dublu doar asa sa ma aflu in treaba.

 

Oricum dilema cea mai mare momentan e la ulei. 0w30 mi s-a spus ca e prea subtire si sa merg pe 5w30 sau pe 5w40. Care e diferenta intre ele ca mereu uit ce inseamna cifrele alea :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.