Jump to content

Sfaturi si intrebari de la un incepator


aXeL

Recommended Posts

Sunt nou pe forum si nu am avut nici o tangenta cu marca aceasta pana acum (in afara de admirat) si ca multi altii doresc sa achizitionez un 320d din Ger., pana acum am avut un cielo, ce as dori mult sa aiba ar fi :sa fie 2003 minim, sa aiba 6 trepte, putini kilometri, CD, clima si bineinteles altele daca se poate. Sunt foarte entuziasmat desi voi pleca sa o iau peste vreo 2 saptamani.

Va dau 2 exemple pe care le-am gasit eu :

 

1. http://www.starauto.info/open/listing-320d...lusive-426.html

 

2. http://www.starauto.info/open/listing-320d...%2BCDW-420.html

 

si va intreb:

 

1.Voi catre care v-ati orienta ?

2.La cati km se fac reviziile si ce costuri ar fi.

3.La a2a ce e butonu ala de langa dsc, din dreapta lui ?

4.Care e diferenta dintre sonorizare Harman Kardon si ce normala (CD).

 

Multumesc mult, stiu ca ati discutat despre lucrurile astea de 1000 de ori, sper sa nu ma injurati.

Link to comment
Share on other sites

In primul rand, bine ai venit printre noi!!! In alta ordine de idei, ai facut o alegere buna orientandu-te catre aceasta marca. Din link-urile de mai sus, mi-a luat ochii, ca sa ma exprim asa, a doua masina. Pare mai ingrijita, mai dotata, imi place mult interiorul cu mahon, si la pret , mi se pare ok ! Esti sigur ca vrei diesel? :blink: Edited by 320i_24valve
Link to comment
Share on other sites

Salut! Daca ai putea sa "combini" cele 2 masini ai avea ceva deosebit! :)

Acum vorbind serios, eu as alege-o pe prima...are mai multi Km( in jur de 30K, cifra care nu este fantastica) dar este mult mai bine dotata...chestii care-mi plac: coloarea,Xenon, piele, scaune sport incalzite, CD, comenzi pe volan, cruisecontrol, trimuri misto si mai tineresti, inele cromate pt bord, jante pe 16... a doua are sistemul de sunet care este foarte tare dar care pt mine nu este o prioritate( butonul din dreapta DSCului este specific pt sistemul de sunet HK, sistem care contine mai multe difuzoare, parca 12, de calitate mai buna si subwoofer, per total se aude intr-un fel...), volanul sport in 3 spite dar din pacate fara comenzi(se pot monta ulterior), navigatia aia mica care eu zic ca este o prostie cel putin pt Romania, are magazie CD, dar are scaunele normale, fara piele, sunt si ele incalzite, n-are jante, n-are xenon, trimurile din lemn mi se par prea serioase pt gusturile mele...ambele au clima, cotiera, senzori lumina, 6 viteze, 6 airbaguri, geamuri electrice doar fata, oglinzi electrice incalzite, DCS, scaune incalzite, parktronic acustic, computer bord...cel mai mult depinde care-ti sunt prioritatile, e greu de gasit o masina cu toooate optiunile pe care ti le doresti...si oricum, masinile nu se cumpara dupa poze, trebuie mers la fata locului si vazut cum sta treaba, cum merge motorul, revizii, multe chestii....vezi ca cineva a postat ceva foarte tare, o lista cu sfaturi la achizitionarea unei masini SH si fiecare a contribuit la lista respectiva!

Motorul asta e ok, ofera performante ok iar consumul este f mic in opinia mea...costurile de intretinere nu sunt fantastice, mai nasol cand incep sa pice turbina, injectoare...fiind BMW te ustura nitel buzunarul! Dar nu uita, dai un ban dar stai in fatza!!! :blink: Eu am un compact 320td dar in 5 trepte si sunt foarte multumit de el...dar intoatdeauna exista mai bine din orice punct de vedere! Bafta la achizitionare si te asteptam cu poze cand va fi cazul!!!

Link to comment
Share on other sites

Ambele sunt super si echiparea este ok la ambele, insa mie personal imi place mai mult prima. Sfatul meu este sa le rezervi pe ambele si sa le verifici parametri de functionare, inainte de orice optiune primordial este functionalitatea in parametri normali (compresie motor, sa dezvolte caii putere atat cat scrie in doc. tehnica, sa nu aiba scurgeri de ulei, reviziile la timp..etc). In rest par in regula masinile. Inainte sa iti achizitionezi masina intereseaza-te de "efectul tramlining".

Bafta!

Edited by gunther320d
Link to comment
Share on other sites

In primul rand, bine ai venit printre noi!!! In alta ordine de idei, ai facut o alegere buna orientandu-te catre aceasta marca. Din link-urile de mai sus, mi-a luat ochii, ca sa ma exprim asa, a doua masina. Pare mai ingrijita, mai dotata, imi place mult interiorul cu mahon, si la pret , mi se pare ok ! Esti sigur ca vrei diesel? :)

281777[/snapback]

 

Bine v-am gasit ! :) Sincer sper ca am facut o alegere buna. Daca vreau diesel ? Sincer ? Nu ! dar cum ziceam si in primu post cielo`u pe care il am e de 16v si consuma in jur de 10-11 prin orash, asa ca m-am saturat, si chiar daca va fi diesel 150 cp spate nu se compara cu 86 fata, 12.3 pan la suta, nu se compara cu 9(din cate am inteles) deci masina asta fata de ce conduc eu acum va fi super sportiva !

Si eu tot catre a 2a m-as orienta din simplu motiv ca are mai putin cu 30k km, pe care eu ii fac intr-un an, pretul este de autohaus, intr-un targ se gaseste putin mai ieftina, dar poate nu asa de intretinuta.

 

 

Salut! Daca ai putea sa "combini" cele 2 masini ai avea ceva deosebit!  :) 

Acum vorbind serios, eu as alege-o pe prima...

Motorul asta e ok, ofera performante ok iar consumul este f mic in opinia mea...costurile de intretinere nu sunt fantastice, mai nasol cand incep sa pice turbina, injectoare...fiind BMW te ustura nitel buzunarul! Dar nu uita, dai un ban dar stai in fatza!!!  :blink:  Eu am un compact 320td dar in 5 trepte si sunt foarte multumit de el...dar intoatdeauna exista mai bine din orice punct de vedere! Bafta la achizitionare si te asteptam cu poze cand va fi cazul!!!

281795[/snapback]

 

Da stiu, intr-adevar daca as putea sa-i pun primei sonorizarea HK si numaru de kilometri pe care ii are a2a ar fi ceva ! Dar cum nu se poate va trebui sa fac un compromis. Dotate ar fi amandoua, chiar daca cea de-a 2 nu are comenzi pe volan am observat ca si acestea au tempomat, scaune, desi nu tin la chestiile astea ca nu m-am nascut in 760Li :)

Cea mai mare intrebare a mea este CAND !? incep sa cada piesele scumpe ( turbina, injectoare etc) adica cam dupa cati kilometri ? Pentru ca desi am bani acum sa o iau, intretinerea nu o pot suporta eu acum, sunt inca student peste vreo 2 ani probabil ca o sa-mi pot permite dar pana atunci...

 

 

Ambele sunt super si echiparea este ok la ambele, insa mie personal imi place mai mult prima. Sfatul meu este sa le rezervi pe ambele si sa le verifici parametri de functionare, inainte de orice optiune primordial este functionalitatea in parametri normali (compresie motor, sa dezvolte caii putere atat cat scrie in doc. tehnica, sa nu aiba scurgeri de ulei, reviziile la timp..etc). In rest par in regula masinile. Inainte sa iti achizitionezi masina intereseaza-te de "efectul tramlining".

Bafta!

282052[/snapback]

 

O sa incerc sa o verfic din toate p.d.v. sa o pun si pe un tester sau stiu eu...

O sa incerc sa ma documentez vis a vis de efectul cu pricina, daca poti sa ma ajuti cu niste linkuri ....mersi

 

A doua masina inafara de sistemul HK nu are nimic interesant,as putea spune ca e chiar,cheala !

Mergi pe prima masina,are piele scaune sport incalzite volan + comenzi,pilot automat,xenon...

Nu cred ca sistemul HK ar fii o prioritate.

282065[/snapback]

 

Nu e chiar cheala, nu are scaune din piele, si nici nu e pe lista mea de optionale pielea (am inteles ca vara transpiri si iarna ingheti :)). Nu ar fi o prioritate sistemul audio dar ar fi un plus fata de cealalata. Pana la urma niste jante pot sa ii iau de aici, xenon se poate pune, comenzile pe volan intr-adevar m-ar incanta !

 

Merci all !

Link to comment
Share on other sites

Nu mai sta pe ginduri prima varianta este pe departe cea mai buna "EDITION EXCLUSIV" , aproape ca ma bate gindul sa o iau eu. :blink: La BMW nu conteaza 30000 de kilometri sunt un nimic foarte importante sunt obtionalele care sunt foarte multe. Edited by FANATIC
Link to comment
Share on other sites

Aia nu se poate spune cu siguranta,depinde cum a fost intretinuta si cand s-au schimbat consumabilele la ea.Poate sa pice ceva mai repede si pe a doua masina chiar daca are mai putini km dar avand in vedere ca 100.000km nu sunt multi pentru un bmw si mai ales tind sa cred ca prima e fost chiar foarte bine intretinuta (se vede pe ea),eu as lua-o.Iarna scaunele sunt incalzite deci nu o sa iti fie frig iar vara pui o folie omologata si scaunele nu se vor mai incinge.Deci in legatura cu turbina si alte chestii de la motor nimeni nu poate sa iti spuna cu siguranta la cat pica dar eu as zice ca daca kilometrii sunt reali normal pana in 200.000km nu ar trebuii sa ai probleme cu ea daca schimbi consumabilele la timp si ai grija de ea.Cele 2 masini nu se pot compara din punct de vedere al dotarilor.
Link to comment
Share on other sites

Din pacate n-ai cum sa stii cand o sa pice anumite piese...conteaza cum a fost intretinuta si exploatata masina...iar la o diferenta asa de mica la km, acelasi pret, prima masina castiga detasat, si pretul de revanzare e mai bun pt prima datorita optiunilor!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.