Jump to content

UNDE SE MAI POT FACE RESOFTARI ?!


Krebs

Recommended Posts

Automobile Bavaria...

282344[/snapback]

nu vreau sa mai aud de ei...multe neplaceri din cauza lor...si in plus nu iti ofera "sansa de a fi printre ei" in momentul manevrelor de resoftare...adica nu ai voie sa stai langa masina cand ei ti-o "lucreaza" si... uite cum ai avut injectoare bune si maine numai sunt,uite cum ai avut fulie de 80 de mii de km si cum acum ai de 180 de mii...etc,etc,...pt ca la Filaret dureaza o ora maxim doua,iar la Bavaria toata ziua... cat sa iti schimbe si turbina daca au comanda...

Link to comment
Share on other sites

eu am fost la bavaria de pe dn1 si nu am avut probleme.. adica mi-au rupt un buton (deschiderea de la geamul din dreapta), si mi l-au inlocuit pe cheltuiala lor dupa ce au incercat sa sa mi-l dea tot pe al meu dar reparat si le-am spus frumos ca daca trag de 10 ori de el si se rupe iara nu mai fac un drum pana la ei.

in rest nu mi-a lipsit nimic din masina.. si aveam lucruri cat de cat de valoare.. masina mergea la fel.. deci nu stiu daca mi-au "inlocuit" si altceva decat ce platisem dar nu cred.. per ansamblu dupa ce m-am certat cu cei de la filaret am fost chiar multumit de AB.. desi nu ma asteptam..

Link to comment
Share on other sites

eu am fost la bavaria de pe dn1 si nu am avut probleme.. adica mi-au rupt un buton (deschiderea de la geamul din dreapta), si mi l-au inlocuit pe cheltuiala lor dupa ce au incercat sa sa mi-l dea tot pe al meu dar reparat si le-am spus frumos ca daca trag de 10 ori de el si se rupe iara nu mai fac un drum pana la ei.

in rest nu mi-a lipsit nimic din masina.. si aveam lucruri cat de cat de valoare.. masina mergea la fel.. deci nu stiu daca mi-au "inlocuit" si altceva decat ce platisem dar nu cred.. per ansamblu dupa ce m-am certat cu cei de la filaret am fost chiar multumit de AB.. desi nu ma asteptam..

282358[/snapback]

Ai avut noroc ca nu au avut nici o comanda cu piese dupa 318d...

ideea e ca poti sa te duci linistit la ei daca ai un m5 sau un 328i pt ca sunt mult prea putini cu masini d-astea si comenzi la fel...daca era frun 320d sa vezi atunci :blink:

 

p.s. mai ales caci cunosc arta reparatului de moment.... :)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu nu trebuie resoftat nimc cand schimbi debitmetrul.

282381[/snapback]

pana mai cateva zile in urma imi placea si mie sa cred asta...

insa nu este asa si in cutia debitmetrului scrie ca tre resoftat,pt aceleasi perfomante si consum pe care le avea cu primul debitmetru...nasa frate....

Link to comment
Share on other sites

pana mai cateva zile in urma imi placea si mie sa cred asta...

insa nu este asa si in cutia debitmetrului scrie ca tre resoftat,pt aceleasi perfomante si consum pe care le avea cu primul debitmetru...nasa frate....

282389[/snapback]

 

In cutia debitmetrului scrie ca daca inlocuieste debitmetrul cu seria X cu debitmetrul cu seria Y trebuie resoftat. Si chiar si cu alt debitmetru, masina isi face singura upgrade.

Link to comment
Share on other sites

In cutia debitmetrului scrie ca daca inlocuieste debitmetrul cu seria X cu debitmetrul cu seria Y trebuie resoftat. Si chiar si cu alt debitmetru, masina isi face singura upgrade.

282397[/snapback]

DECI...masina merge insa din cand in cand nu prea stie ce e cu debitmetru si se aprinde check engine...caci e proaspat schimbat 1200 ron

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Nu se reprogrameaza, ca nu trebuie reprogramat nimic, isi ia singur informatiile in cazul debitmetrului.

282651[/snapback]

ce bine ar fi sa fie asa...isi ia informatiile intr-un fel asa e...insa cei 150 de cai cat are din fabrica,nu ii mai are, cu debitmetrul nou...merge si fara resoftare dar nu la aceleasi performante si consum...

 

cam asa ceva zicea in cutia debitmetrului

 

"the control unit must be re-programmed at a BMW

workshop"

 

mai ales daca are coduri diferite pe carcase....si cum codurile la piese de genul asta se schimba de la an la an....in concluzie am alt cod pe cel vechi si alt cod pe cel nou...

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

ce bine ar fi sa fie asa...isi ia informatiile intr-un fel asa e...insa cei 150 de cai cat are din fabrica,nu ii mai are, cu debitmetrul nou...merge si fara resoftare dar nu la aceleasi performante si consum...

 

cam asa ceva zicea in cutia debitmetrului

 

"the control unit must be re-programmed at a BMW

workshop"

 

mai ales daca are coduri diferite pe carcase....si cum codurile la piese de genul asta se schimba de la an la an....in concluzie am alt cod pe cel vechi si alt cod pe cel nou...

282668[/snapback]

 

Vorbiti din carti, eu va spun din realitate: Am inlocuit debitmetrul acum cca 100 000. NU am "resoftat" nimic, masina are puterea confirmata pe Dynatest, iar consumul este cat se poate de normal.

 

Intrebare: Daca schimb senzorul de temperatura exterioara, trebuie sa resoftez control unit-ul? Ca doar au serii diferite, nu?

Link to comment
Share on other sites

Vorbiti din carti, eu va spun din realitate:  Am inlocuit debitmetrul acum cca 100 000.  NU am "resoftat" nimic, masina are puterea confirmata pe Dynatest, iar consumul este cat se poate de normal. 

 

Intrebare: Daca schimb senzorul de temperatura exterioara, trebuie sa resoftez control unit-ul? Ca doar au serii diferite, nu?

282672[/snapback]

ce masina aveti ...!? nu va suparati ca va intreb..

Link to comment
Share on other sites

320d / E46 / 03.2000 / 100kW / motor M47

 

Nu este nici o suparare, dar aici ne tutuim, ok?  :blink:

282693[/snapback]

Aha..ok..pei in cazul asta esti o exceptie domne'..

am auzit din gura oficialilor ca numai la 316i si la 318i nu se fac resoftari restul...da

 

infine...

 

on topic ..stie cineva unde se mai fac resoftari sau tre sa astept pana la 1 oct....eu sincer eu vreau sa ascult de domni care zic asa...sau mai e o obtiune baietii cu "tuning-soft"

Link to comment
Share on other sites

ce bine ar fi sa fie asa...isi ia informatiile intr-un fel asa e...insa cei 150 de cai cat are din fabrica,nu ii mai are, cu debitmetrul nou...merge si fara resoftare dar nu la aceleasi performante si consum...

 

cam asa ceva zicea in cutia debitmetrului

 

"the control unit must be re-programmed at a BMW

workshop"

 

mai ales daca are coduri diferite pe carcase....si cum codurile la piese de genul asta se schimba de la an la an....in concluzie am alt cod pe cel vechi si alt cod pe cel nou...

282668[/snapback]

 

 

Eu zic sa nu urmezi nici sfatul meu nici sfatul altora de pe forum, aici doar discutam, in realitate nimeni nu se pricepe cu adevarat, iar uneori sfaturile date sunt aberatii.

Daca scrie pe cutie ca trebuie reprogramat computerul de injectie, atunci treaba este foarte clara.

Link to comment
Share on other sites

Eu am tot un E46 320d 136 CP din 09.2000. Poti sa incerci la Dormag, vis-a-vis de Spitalul Colentina pe Stefan cel Mare. Strada se numeste Despot Voda. Poti sa suni inainte: www.dormag.ro

282907[/snapback]

Buna sugestie... :blink: ia sa vaz ce zic baietasii...

Link to comment
Share on other sites

la dormag oameni sunt habarnisti rau..."da domne' facem o diagnoza si gata si resoftarea.." adica streg eventualele erori aparute cu caracter permanent si gata.. :blink:

282943[/snapback]

 

Eu ma duc astazi la ei s schimb kitul de ambreiaj, o sa-i intreb sa vad ce-mi spun.

Link to comment
Share on other sites

Eu ma duc astazi la ei s schimb kitul de ambreiaj, o sa-i intreb sa vad ce-mi spun.

283246[/snapback]

vezi ca nu iti schimba ambreiajul decat cu piesele luate de ei(aftermarket)...daca vi cu piesa ta nu vor...am avut un client care a luat ambreiaju' de la mine dupa ce a fost la ei si nu au vrut sa il monteze...

 

sunt tare curios sa vad ce iti spun "baietii" de-acolo...(fara subiectul -> nu trebuie resoftat nimic <- dar ce e aia refostare?! facem diagnoza si gata)...

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.