Jump to content

E46 316i Touring


raduv

Recommended Posts

pai la ce sa ma uit la ulei?

ca poate sa fie la nivel si daca a fost pus acu 2 zile... sincer dupa culoare nu cred ca stiu sa-mi dau seama. de fapt habar n-am inca ce ulei este in ea. oricum, pe treaba cu oil service nu ma prea bazez.

 

vroiam doar sa stiu daca exista alta modalitate de a fi sigur asupra kilometrilor, in afara de testul cu cheia, pe care l-am facut si e ok.

 

am inteles ca la Mercedes se inregistreaza automat reviziile in computer (cronologic). daca la o masina se dau km inapoi de la 180 la 70 (de ex.) computerul inregistreaza reviziile cam asa: ....120, 150, 180, 90, 120 .....

 

deci daca nu-s toate in ordine crescatoare, sigur s-a umblat la ceva :blink:

37614[/snapback]

 

Pai daca s-a "pierdut" cartea de service, au facut ei sa se "piarda" si inregistrarile. Mi se pare absurd sa se piarda o carte de service si ei sa nu o poata inlocui in concordanta cu evidentele lor.

Ulei ai Castrol, asta e sigur.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pai la ce sa ma uit la ulei?

ca poate sa fie la nivel si daca a fost pus acu 2 zile... sincer dupa culoare nu cred ca stiu sa-mi dau seama. de fapt habar n-am inca ce ulei este in ea. oricum, pe treaba cu oil service nu ma prea bazez.

 

37614[/snapback]

la ulei ziceam sa te uiti ca sa vezi ca baietii chiar au facut revizia de curand... la 2000 de KM un ulei arata destul de curat asa incat poti sa-ti dai seana daca chiar au facut revizia... eu merg ep ideea ca daca cineva te minte cu ceva mic klar te va face si la chestii mai mari... se pare ca si tu mergi pe ideea asta pentru ca desi la testul de kilometraj au iesit bine tu inca mai intrebi pe aici cum sa mai verifici asta. eu cred ca tu nu ai incredere in ei din diverse motive si sfatul meu este sa purichezi bine de tot masina si daca oamenii nu explicatii la tot sau raspunsurile lor sunt neconvingatoare atunci nu cumpara... e cel mai simplu...

o sat-i spun ceva haios, eu cand am luat BMW-ul meu nici nu i-am ridicat capota... cand m-am dus la CASCO cu el si m-a rugat ala sa ridic capota mi-am dat seama ca nu stiam exact cum se face asta si norocul meu a fost ca mecanismul e destul de comun... pur si simplu am incredere in tipul ala care mi-a vandut-o si de aia am si luat-o... nu i-am verificat nici kilometrii macar... desigur, la tine e alta situatie si te sfatuiesc sa nu lasi nimic la voia intamplarii insa concluzia mea este ca daca ti se pare chiar si ptr o clipa ca vor sa te tepuiasca la ceva sa pleci si sa nu iei masina aia... succes si anunta-ne cand te-ai hotarat...:blink:

Link to comment
Share on other sites

super... felicitari detinatorului! pai acum e cam tardiv... sa aiba grija de ea...:blink:

37670[/snapback]

 

mda.... mie imi place sa ma plang dupa ce iau tzapa :)

 

oricum, masina ii in garantie 12 luni pt orice defect masjor, deci n-am probleme cu somnul noaptea. si merge bine.

 

din pacate intre 100 si 120 vibreaza un pic volanu... tre sa echilibrez rotile

necazu ii ca face tot asa si la franare. sper sa nu fie discurile, ca am pus-o

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Discurile ,ca si placutele sunt consumabile.Acum depinde de ce intelegere are cu reprezentanta.

38265[/snapback]

 

crede-ma ca daca ma fac tigan, iese un scandal de mama focului si imi schimba astia discurile... pana acuma n-am apucat.

 

oricum, sunt super dezamagit de cum se comporta astia de la reprezentanta. am platit masina de 3 saptamani si inca n-am primit nici un act, doar autorizatie provizorie de circulatie. da' lasa sa faca ei faze de-astea, ca poate ii mai pun sa-mi mai schimbe una alta la masina. daca is dobitoci si nu-s in stare sa se ocupe de clientu care da banu... in EU ar fi de mult timp someri toti smecherasii astia cu care am povestit eu la Auto-Transilvania...

 

:blink: :) :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

crede-ma ca daca ma fac tigan, iese un scandal de mama focului si imi schimba astia discurile... pana acuma n-am apucat.

 

oricum, sunt super dezamagit de cum se comporta astia de la reprezentanta. am platit masina de 3 saptamani si inca n-am primit nici un act, doar autorizatie provizorie de circulatie. da' lasa sa faca ei faze de-astea, ca poate ii mai pun sa-mi mai schimbe una alta la masina. daca is dobitoci si nu-s in stare sa se ocupe de clientu care da banu... in EU ar fi de mult timp someri toti smecherasii astia cu care am povestit eu la Auto-Transilvania...

 

:)  :)  :)  :)  :)

39929[/snapback]

 

 

Daca ai platit garantie extinsa ,ar trebui sa plateasca discurile.Eu ma mir cum de au vandut o masina ,la care ofera garantie,fara sa o verifice :blink:

 

 

Din pacate in multe reprezentante auto din Romania ,clientul este tratat fara pic de respect.Nu imi dau seama de ce.

Link to comment
Share on other sites

Este un reflex involuntar de tip romanesc :)

39974[/snapback]

 

 

Nu stiu ce sa zic.O chestie este sigura.Daca vrei sa vorbesti cu Directorul General al unei reprezentante auto ,ai mai multe sanse sa vorbesti cu Dr. Helmut Panke sau Bernd Pischetsrieder (presedinte VW fost BMW).

 

In Romania exista chestia asta.Nu vorbesc eu cu oricine :) .Daca ma vede cineva ?! :)

 

Si nu este vorba numai de reprezentante auto.Ma refer la firme mari ,care au directori generali la fel de mari :blink:

 

 

Parerea mea...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.